Tayland’ın neyi meşhur?


Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2021

Son Güncelleme Tarihi: 4 Ocak 2024

Tayland’la alakalı bilgi ararken internetten, youtubedan gördüklerinizle, veya buraya gelen kişilerden duyduklarınızla genel bir kanıya varmış olabilirsiniz. Bu yazıda size genel bilgiler verip, Tayland’ın neyi meşhur sorusunun cevabını belli başlıklar altında cevaplayacağım.

Bu soruya, 2014’ten itibaren Tayland’da yaşayan birisi olarak kısa bir cevap vermem gerekirse, Tayland’ın yemekleri, tropikal meyveleri, sahilleri, adaları, tarihi ve turistik yerleri, doğası, ve gece hayatı meşhur diyebilirim.

Ayrıca Tayland nasıl bir ülke ve Tayland İnsanları – Bilmeniz Gereken 8 Şey yazılarına da göz atabilirsiniz.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

1. Yemekleri

Khaosoi Tay yemeği, mutfağı, Tayland lezzetleri
Khao Soi

Daha dün gibi hatırlıyorum, buraya ilk geldiğim gün yemeye çalıştığım ama beceremediğim yukarıdaki fotoğraftaki Khao Soi, yani Tayland’ın kuzeyinin meşhur yemeğini. O kadar garip gelmişti ki onu yemek. Mideme birsey olacak diye korktuğumu hatırlıyorum. Halbuki karşımda oturan senelerdir burada bulunan Türk arkadaş o kadar afiyetle yiyordu ki anlatamam. Aradan yıllar geçti, ve şu an ben Tay yemeklerinin tam bir hastasıyım. Biraz uzak kalsam çok özlüyorum.

Herkesin damak tadı farklıdır tabii ki, ama kısaca şunu söyleyebilirim eğer acı ve ekşiyle aranız varsa Tayland yemeklerine bayılacaksınız. Onun dışında elbette farklı damak zevklerine uygun yemekler de var. Örneğin;

Tom Yum Tay yemeği
Tom Yum
Tay yemeği Pad Thai
Pad Thai
Somtam Tay yemeği, salata
Somtam – Tay salatası

Bu arada Tayland Yemekleri ve Tay Mutfağı-En Lezzetli 15 Yemek yazısını okuyabilirsiniz.

2. Tropikal Meyveleri

Tayland meyveleri deyince şunu demeden geçemeyeceğim, inanın o kadar çok çeşit meyve var ki, hala görmediğim ve tatmadığım onlarca meyve olduğuna eminim. Ama maalesef bizim ülkemizde bulunan bazı meyveleri burada bulmanız pek mümkün olmayabilir, olsa da aşırı derecede pahalı oluyor. Örneğin şeftali, erik, kiraz, çilek, nar, ayva gibi.

Tadlarından genel olarak bahsetmek gerekirse, genelde tatlı ve ekşi veya ikisi birden olan meyveler bulabilirsiniz. Bizim damak tadımıza uygun olduğunu düşündüğüm bazı meyveler de mevcut. Bir kere deneyip tiryakisi olacağınız meyveler olduğuna inanıyorum.

Mangosteen meyvesi, Tayland
Mangosteen – Tropikal bir meyve

Örneğin yukarıdaki meyve mangosteen; bu meyveyi Tayland’da bulunuşumun 3.senesinde filan yemiştim. O ilk yediğim anı hatırlıyorum da inanılmaz bir duyguydu, ekşi ve tatlının inanılmaz birleşimi. Bunun için her yıl Mangosteen’in olgunlaştığı Mayıs ve Haziran aylarını öyle bir özlemle bekliyorum ki anlatamam. Hatta Türkiyede yaşasam her yıl Mayıs ayında bu meyveyi yemek için buraya gelirdim, o derece yani. İşin şakası bir yana, denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

Tayland’da bulunan başka meyveler;

Durian Tay meyvesi
Durian
Papaya Tay meyvesi
Papaya
Dragon Fruit Ejder Meyvesi Tayland
Dragon Fruit (Ejder Meyvesi)
Mango meyvesi Tayland
Mango

Bu meyvelerin dışında hindistan cevizi, ananas, muz, kavun, karpuz, üzüm gibi bildiğimiz meyveler de bulabilirsiniz.

Yalnız tabii ki ülkemizde de olduğu gibi burada da her meyvenin olgunlaştığı mevsimler var. Yılın belli zamanlarında bazı meyveleri denemeniz mümkün olmayabilir. Onun için hangi ayda buraya gelirseniz o zaman olgunlaşan meyvelerden yemeniz, meyvelerden iyi bir tat almanız için önemli.

Bu konuyla alakalı daha çok bilgi için Tayland Meyveleri – En Lezzetli Tropikal Meyveler yazısını okuyabilirsiniz.

3. Adaları ve sahilleri

Ko Racha Yai Tayland adası
Ko Racha Yai – Phuket

Tayland bildiğiniz gibi adalarıyla meşhur bir ülke. İnternette Tayland diye arattığınızda ilk karşınıza çıkacak olan fotoğraflar ve videolar muhtemelen o bembeyaz kumlarıyla, masmavi denizleriyle sahil ve adalar olacak. O fotoğraflardakiler kadar güzel mi derseniz cevabım evet olur.

Tayland’da ikinci veya üçüncü yılımda ilk defa bir adaya gitmiştim. Phuket de olan Ko Racha Yai adasıydı. O zamanlar yüzme bilmiyordum, o bembeyaz sahilinde kitap okuduğumu ve masmavi denizinde yüzme öğrenmeye çalıştığımı hatırlıyorum. Çok fazla olmasa da yine de turist vardı etrafta. Avrupalı turistlerden ziyade daha çok asya ülkelerinden turistler vardı. İki gece konaklamıştım.

Bu arada dünyanın herhangi bir ülkesinde otel ayarlarken en güvenilir ve en ucuz konaklama bulmak için Booking sitesini kullanmanızı tavsiye ederim.

NOT: Yukarıda verdiğim siteyle benim partnerlik anlaşmam var. Eğer rezervasyon yapmadan hemen önce verdiğim linke basarsanız, bana destek olur, beni çok mutlu edersiniz. Bana Destek Olun sayfasında bahsettim.

Diğer bazı ünlü adalardan bahsetmek gerekirse;

Phi Phi Tayland adası
Phi Phi Adası
Ko Lan Tayland adası
Ko Lan – Pattaya
Ko Samui Tayland adası, Suratthani
Ko Samui Adası

Eğer denizle aranız varsa, sörfü, yüzmeyi seviyorsanız Tayland’ın adalarına ve sahillerine bayılacağınıza eminim. Tabii şunu unutmamak gerekir. Adalarda maalesef fiyatlar şehire göre çok daha fazla. Hatta bazı adalarda 2,3 kat farklı ücretlendirme ile karşılaşabilirsiniz, benden söylemesi.

Ayrıca Tayland Adaları – En Ünlü 17 Ada yazısını okuyabilirsiniz.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

4. Tarihi Yerleri

Tayland tarihiyle de çok ünlü bir yer. Bu ülkenin herhangi bir sömürge, koloni altına girmemiş tek güney asya ülkesi olduğunu düşündüğümüzde, bunun bir sürpriz olmadığını anlarız.

Eğer ki Güney asya tarihine merakınız varsa, farklı kültürleri öğrenmek ve insanların yaşamlarını gözlemlemek istiyorsanız Tayland’da hiç sıkılmayacağınıza eminim. Tayland’da bazı ünlü tarihi yerler ve hangi yüzyıldan kalma olduklarını aşağıda listeledim;

Ayutthaya, Tayland tarihi tapınak
Ayutthaya – 14. Yüzyıl
The Grand Palace, Tayland tarihi
The Grand Palace – 14. Yüzyıl – Bangkok
Tayland, tren, Kanchanaburi
Death Railway – 20. Yüzyıl – Kanchanaburi
Sukhothai, Tayland tarihi, tapınak
Sukhothai – 13.Yüzyıl

5. Turistik Yerleri ve Aktiviteleri

Tayland sadece adalarıyla ve sahilleriyle ünlü değil tabii ki de. Bangkok’da ve diğer illerde yapılacak birçok aktivite bulabilirsiniz.

Bu arada Tayland Gezilecek Yerler – Görmeniz gereken 12 yer yazısını okumanızı tavsiye ederim.

5.1 Festivaller

Tayland festivalleri, songkran, Tayland yeni yil
Fotoğraf Kaynak: JJ Harrisonvia / CC BY-SA 3.0

Tayland kültüründe festivaller çok önemli bir yere sahip. Hatta öyle ki Tay yeni yılı olan Songkran gibi bir festival 4-5 gün sürüyor. Hatta Pattaya gibi bazı yerlerde 1-2 hafta kadar kutlanıyor. En meşhurlarından bahsetmek gerekirse; Songkran, Loy Kratong, Yipeng diyebilirim.

Daha çok bilgi için Tayland Festivalleri yazısını okuyabilirsiniz.

Kısa bir not: Merhaba, ben Faruk. Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

5.2 Elephant riding (Fil sürmek)

Tayland Fil sürmek
Fil sürmek – Tayland

Tayland’la özdeşleşmiş bir aktivite. Sosyal medyada Tayland’a gelip de fil üstünde fotoğraf ve video çektirmiş birçok insan görebilirsiniz. Eğer benim gibi bazı hayvanlara yaklaşma ve dokunma korkunuz yoksa belli bir ücret karşılığında böyle bir aktivitede bulunabilirsiniz. Fiyatları yerinden yerine değişiyor. Genelde 15-30 Dolar(500-1000 Baht) aralığında.

5.3 Yılanlar

Tayland gösteri dünyası kobra dansı
Fotoğraf Kaynak: K Tao / CC BY-ND 2.0

Tayland’ın yılanları da çok meşhur. Birçok yerde yukarıdaki fotoğraf gibi yılan şovları bulabilirsiniz. Hatta buraya turist olarak gelen çoğu kişi yılanlarla fotoğraf çektirmeden dönmemiştir. Tayland’da o kadar fazla yılan türü var ki, isimlerini tek tek öğrenmek inanın mümkün değil. Bu şekilde fotoğraf çektirebileceğiniz yılanlar eğitimli ve zararsız oluyorlar. Birçok şehirde bu şekilde aktivite bulmanız mümkün.

Vahşi doğada ve hatta bazı küçük illerin ücra bölgelerinde kobra yılanlarına bile rastlayabilirsiniz. Hatta geçenlerde bir haber görmüştüm, ağzım açık bir şekilde, dehşet duyarak haberi okumuştum. Adamın biri gecenin bir yarısı uyanıyor ve karşısında 3 metre uzunluğunda bir kobra yılanı ona doğru bakıyor. Adam tabii ne yapacağını bilemeden odadan fırlayıp kaçıyor. Tabii bu haber sizi korkutmasın. Şehirlerde böyle bir olayla karşılaşmanız imkansız.

Bu arada Tayland’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler | Tayland Gezi | 10 Tavsiye yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

5.4 Long Neck Kasabası

Long Neck, Tayland, Uzun Boyun, Chiang Mai
Uzun boyunlu bir kadın (Long Neck)

Tayland’ın kuzeyinde Chiang Mai ve Chiang Rai illerinde bulunan Long Neck kasabaları oldukça meşhur. Özellikle turistlerin çok ilgisini çekiyor. Bu kasabalarda yaşayan çoğu kişiyi boynunda halkayla görmeniz mümkün.

Ayrıca bu konudan detaylı olarak Tayland Zürafa Boyunlu Kadınlar yazısında bahsettim.

5.5 Marketler (Pazarlar)

Tayland Yüzen Market, Tayland'a gitmek
Yüzen Market – Tayland

Tayland, Güney asya’da en ucuz ve kaliteli ürünler bulabileceğiniz ve hatta Çin, Japonya, Vietnam, Malezya gibi diğer asya ülkelerinden birçok turistin alışveriş yapmak için geldiği, büyük pazar yerleri, night markets(gece marketleri), floating markets(yüzen marketler) ve Samut Songkhramda bulunan içinden tren geçen market ile meşhur bir ülke.

Bangkok’da Chatuchak Market gibi büyük bir pazar yerinde gezdikçe 40 yıl düşünseniz bile aklınızın ucuna dahi gelmeyecek ürünleri gördükçe çok şaşıracaksınız. Meşhur olduğunu bildiğim halde, alışveriş yapmakla pek aram olmadığı için Tayland’a geldikten birkaç yıl sonra Tay arkadaşların daveti üzerine gitmiştim ilk defa. O kadar farklı şeylerle karşılaştım ki niye daha önce gelmedim diye hayıflanmıştım.

Tayland alışveriş, Chatucak
Chatucak Market – Bangkok

Yine Bangkok’da, Ratchada Train Market, Srinakarin Train Market, ve Ramintra Night Market gibi yerler gece geç saatlere kadar açık bulabileceğiniz büyük mekanlardan.

Diğer şehirlerde de pazar yerleri ve çeşitli marketler bulabilirsiniz.

Ayrıca Tayland Alışveriş – Görmeniz Gereken 10 Yer yazısını okuyabilirsiniz.

*** Merhaba Ben Faruk. Eğer Tayland’a yerleşmeyi düşünüyorsanız, iş bulmaktan, yaşam maliyetine, Tayca dilinden, vize konularına, araba/motosiklet satın alma, ehliyet alma süreçlerinden, sağlık sistemi, hastaneler, eğitim sistemi, güvenlik, banka hesabı açmaya kadar yani bilmeniz gereken her şeyden detaylı bir şekilde Tayland Yaşam Rehberi E-kitabında (263 sayfa) bahsettim. Hemen indirip PDF olarak okuyabilirsiniz. (Üstelik emeklerimin karşılığı olarak bana teşekkür etmiş olursunuz, desteğiniz için teşekkür ederim).

Tayland alışveriş, Tren Market, Bangkok
Ratchada Train Market – Bangkok
İçinden tren geçen market, Tayland
İçinden tren geçen market -Mae Klong Railway Market

6. Doğası

Eğer sizde benim gibi doğa aşığıysanız, Tayland’da aktivite bulmakta zorlanmayacaksınız. Ulusal parklarda vahşi doğaya tanıklık etmek, kamp yapmak mümkün.

Tayland’da özellikle kuzeyde bulunan Chiang Rai, Chiang Mai, Pai ve kuzeydoğudaki Nan, Phrae, Loei gibi şehirler dağlarıyla, ulusal parklarıyla ve yemyeşil doğalarıyla meşhur yerler.

Yalnız ulusal parklarla girmekle alakalı önemli bir şeyden de bahsetmek gerek. Maalesef Tayland’da yerli ve yabancı turiste farklı bir fiyatlandırma mevcut. Bazı yerlerde 5-10 kat ücret farklarına rastlayabilirsiniz, gezi planlaması yaparken bunları da göz önünde bulundurmanızı öneririm.

Ayrıca Tayland Turistik Yerler – En Güzel 11 yer yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Tayland’da gezebileceğiniz bazı ulusal parklar ve vahşi doğadan resimler;

Tayland şelale, park, erawan, tayland gezilecek yerler
Erawan National Park
Tayland Park, tatil, doğa, Tayland'a gitmek
Khao Sok National Park
Filler, Doğa, Tayland
Filler – Kuiburi National Park
Vahşi doğa, maymunlar, Tayland
Maymunlar – Huahin

7. Gece hayatı

Tayland deyince aslında sizin ve çoğu kişinin aklına gelen ilk şey gece hayatı oluyor. Ve açıkçası bunda haksız sayılmazsınız. Tayland’da gece hayatı, alkol, vs. Avrupa’ya kıyasla oldukça ucuz. Bunda Tayland’ın genel olarak yaşam maliyetinin çok pahalı olmamasının etkisi var. Onun dışında gelen turistlerin daha çok gece hayatı için gelmeleri de, insanların Tayland’ın gece hayatının meşhur olduğunu daha çok duymalarına sebep oluyor.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

Bangkok’da Silom, Sukhumvit, Khaosan road gibi yerler, Pattaya’da ve Phuket’te de Walking Street gibi yerlerde gece hayatını görebilirsiniz.

Pattaya gece hayatı, bar, clup, tayland
Pattaya Walking Street

Ancak maalesef Tayland’da gece hayatından önce bahsettiğim o kadar bilinmesi gereken, güzel şeyler var ki insanlar bunları düşünmeden Tayland’ı sadece bundan ibaret zannediyorlar. Gelen turistler de ne yazık ki gece hayatı ortamlarından dışarı adım atmayıp gerçek Tay halkını ve kültürünü tanıyamıyorlar.

Aslında bu siteyi açmamın en büyük sebeplerinden birisi bu. İnsanlara gerçek Tayland’ı göstermek. Yemekleriyle, tropikal meyveleriyle, doğasıyla, tarihiyle, kültürüyle, insanlarıyla meşhur olması gereken Taylandı.

Eğer sorularınız olursa Bana Ulaşın sayfası veya Instagram üzerinden mesaj atabilirsiniz.

Ayrıca Tayland’da ne yapılır yazısına da bakabilirsiniz.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

Kısa bir not: Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

Faruk

Faruk Bayram. Tayland aşığı. 2014 senesinden itibaren Tayland'ın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına gezmediğim yeri, tatmadığım lezzeti kalmadı diyebilirim. Bu deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım. Takipte kalın.

En Yeni Yazılar