HAKKIMDA

Merhaba, Ben Faruk Bayram. 1989 Ankara doğumluyum. 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Bu sitede Tayland’la alakalı genel bilgiler, kültür, yaşam hakkında bildiklerimi aktarmaya çalışıyorum.

Tayland’da ne yapılır, nereler gezilir, ne iş yapılır, Tayland’a yerleşmek için ne yapmalıyım gibi sorularınızı cevaplamaya çalışıyorum. Umarım yazılarım sizin için yararlı olur.

Bu siteyi neden açtım?

Tayland’a ilk geldiğimde burasıyla alakalı çok bir bilgim yoktu. Hatta neredeyse hiç araştırmadan geldim diyebilirim. Ancak yıllar içinde yaşayarak ve tecrübe ederek birçok şey öğrendim.

Özellikle son yıllarda Tayland’a gelmek, yerleşmek isteyen, burasıyla alakalı soru soran ve bilgi edinmek isteyen birçok arkadaşım ve tanıdıklarım oldu. Hem onların sorularını cevaplamak hem de herkese faydalı olmak için bu siteyi açmaya karar verdim.

Burada ne yapıyorum?

Tayland’a 2014 senesinde öğrenim görmek için geldim. İngilizce eğitimi alarak yabancı dilimi geliştirdim. İngilizcemi geliştirdikten sonra yaşamıma burada devam etme kararı aldım. Tayca dilini hem okuma hem de konuşma bazında öğrendiğim için Tayland bir nevi benim ikinci evim oldu.

Son 8 senedir ise İngilizce ve Fen bilgisi öğretmeni olarak çalışıyorum (2018’den beri aynı okulda öğretmenlik yapıyorum).

  • Ayrıca yeni bir Instagram hesabı açtım. Bana oradan da ulaşabilirsiniz. Instagram: taylanddefterim
  • Tayland’a yerleşmeyi düşünüyorsanız, bilmeniz gereken her şeyden Tayland Yaşam Rehberi E-kitabında (265 sayfa) bahsettim. Hemen indirip PDF olarak okuyabilirsiniz.
  • Benden danışmanlık almak, Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak ve birebir görüşmek istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

Bana Destek Olun

Ayrıca bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz aşağıda linkler verdim, yazının devamını okuyabilirsiniz.

Bana destek olmak için (Tamamen Ücretsiz);

  • Herhangi bir yerde otel rezervasyonu yaparken: Booking
  • Herhangi bir ülke için uçak bileti bakarken: Trip.com
  • Tayland’da uygun fiyatlı rehber bulmak ve turlara katılmak için: Klook
  • Tayland içinde ucuz otobüs, tren ve uçak biletleri için: 12go

Not: Yukarıda verdiğim sitelerle benim partnerlik anlaşmam var. Yani şöyle oluyor. Örneğin Booking sitesinde herhangi bir yerde otel rezervasyonu yapacaksınız diyelim. Rezervasyon yapmadan hemen önce benim linke basıyorsunuz, linke basınca sizi siteye veya aplikasyona yönlendiriyor. Ondan sonra rezervasyon yapıyorsunuz (ülke, şehir, otel farketmez). Yani benim referansımla siteye gitmiş oluyorsunuz.

Bu linke basınca sizden kesinlikle ekstra bir ücret kesilmiyor, sadece benim linke basarak siteye gittiğiniz için, Booking benim yönlendirmem olduğunu tespit edebiliyor. Benim yönlendirmem olduğu için Booking kendi kazancının içinden bana komisyon ödüyor. Böylece bana destek oluyorsunuz. (Açıklamam biraz uzun oldu 😀 ancak tam anlamıyla anlaşılır olsun diye belirtmek istedim)

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım bir gün Tayland’da bir yerlerde karşılaşırız.

Faruk Bayram