Tayland Meyveleri – En Lezzetli Tropikal Meyveler


Yayınlanma Tarihi: 17 Ağustos 2022

Son Güncelleme Tarihi: 4 Ocak 2024

Tayland tropikal bir iklime sahip olduğu için, Tayland meyveleri ile ünlü ve zengin bir ülke. Yılın her sezonunda farklı farklı onlarca meyve bulabilirsiniz.

Bazı Tayland meyveleri yıl boyunca bulunsa da her meyveyi kendi sezonunda yemeniz hem tat hem de fiyat olarak çok farklı olacaktır. Tayland’ın soğuk mevsimi (Kasım-Mart arası) yani turistlerin çok olduğu zaman diliminde ne yazık ki çok fazla meyvenin sezonu yeni bitmiş veya henüz gelmemiş oluyor. Eğer Tayland’a bu aylarda gitmişseniz, henüz tatmadığınız birçok meyve olduğuna eminim.

Ayrıca mevsimlerden bahsettiğim Tayland’a ne zaman gidilir yazısını da okuyabilirsiniz.

Yazıya başlamadan önce şunu belirtmeliyim ki Tayland meyveleri çok sağlıklı olsa da çoğu meyvenin içinde yüksek miktarda fiber(yani Türkçe’de posa veya lif diye biliniyor) bulunduğu için tek seferde çok fazla miktarda tüketmeniz sindirim bozukluğuna neden olabilir. Bir günde bütün meyveleri deneyeceğim diye tutturmayın, zamana yayarak denemelisiniz.

En Ünlü Tayland Meyveleri

Bu yazıda en ünlü Tayland meyveleri, hangi mevsimlerde bulabileceğinizden ve fiyatlarından bahsetmeye çalışacağım. Aşağıdaki listede ananas, hindistan cevizi, muz, karpuz, kavun gibi herkesin bildiği tropikal meyvelerden daha ziyade hiç görmediğiniz ve tatmadığınız meyveleri bulabilirsiniz.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

1. Mangosteen

mangosteen, tayland meyve, meyvelerin kralicesi
Mangosteen

Halk arasında Tayland meyveleri kraliçesi diye bilinen bu meyve, şahsen benim favori meyvem. Tropikal bir meyve olan Mangosteen orijin olarak Endonezya, Malezya, Tayland yani Güneydoğu Asya ülkelerinden geldiği biliniyor.

Mangosteen Tadı Nasıl?

Dışı bir nevi patlıcan renginde ve sert kabuklu, içi ise beyaz ve sarımsağa benziyor. Sarımsak deyince tadı aynı zannetmeyin, tadı ekşi ve tatlının birleşmesi diyebilirim. İlk denediğinizde yüzünüz biraz ekşiyebilir. Eğer ekşi seviyorsanız bu meyvenin sizin de favoriniz olacağına eminim.

Mangosteen Mevsimi Ne Zaman?

Tayland’da yazın sonlarından(Mayıs), yağmur mevsimine (Ağustos) kadar genelde kısa bir dönemde bulunuyor. Bu yüzden her sene bu ayları iple çekiyorum resmen 😀 Diğer aylarda bulmak mümkün ama sezonu olmadığı için tadı çok da iyi olmuyor.

Mangosteen Fiyatı

Sezonunda(Mayıs-Ağustos arası) kilosu sadece 30-40Baht arası (1 dolar). Diğer aylarda ise sadece bazı marketlerde daha yüksek bir fiyata bulunabilir.

2. Durian

durian, tayland kokan meyve, meyvelerin krali, tropikal meyveler
Durian

Tayland meyveleri deyince ilk akla gelen, hatta burada meyvelerin kralı diye geçen bir meyvedir Durian. Meyvelerin kralı olmasına rağmen öyle bir kokusu var ki, inanın bu meyveyi ya çok seversiniz, ya da nefret edersiniz, ortası yok yani. Öyle ki Tayland’da metro, tren, otobüs gibi toplu taşıma araçlarına kokusundan ötürü Durian sokmak yasak.

Durian Tadı Nasıl?

Dışı sivri uçlu, içi sarı renginde ve yumuşak. Tadı ise kokusuyla birebir, tarif etmek gerçekten çok zor. Ben açıkçası kokusundan ötürü bir türlü sevemedim. Birkaç kere denesem de sonunda vazgeçtim. Ama yine de denemenizi tavsiye ederim, belki siz seversiniz.

Durian Mevsimi Ne Zaman?

Neredeyse tüm yıl boyunca bulabilirsiniz ancak genelde Mart-Kasım arası bulunması daha kolay ve taze oluyor.

Durian fiyatı

Oldukça pahalı olan bu meyvenin bir parçası büyüklüğüne göre 10 dolar(300-350 Baht) civarlarında satılıyor.

3. Dragon Fruit (Ejder Meyvesi)

ejder meyvesi, dragon fruit, tropikal meyveler
Tayland Ejder Meyvesi (Dragon Fruit)

Dragon Fruit Tadı Nasıl?

Bu meyvenin adı, dış yüzü dragona(Ejder’e) benzemesinden geliyor. Dışı pembe renginde, iğne gibi sivri uçları olmasına rağmen yumuşak bir yüzeyi var. İçi ise siyah tohumlarıyla birlikte beyaz renginde. Ayrıca içi pembe olan çeşitleri de mevcut.

Benim favori meyvelerinden birisi olan Dragon fruit, tatlı kiwi ve armut arası diyebileceğim, ancak onlar kadar tatlı olmayan bir tada sahip. Oldukça yumuşak ve sulu bir meyve. Çok az kalorili olmasından ve içinde bulunan vitaminlerden ötürü çok faydalı bir meyve.

Dragon Fruit Mevsimi Ne Zaman?

Tayland’ın yaz mevsiminin sonundan yağmur sezonunun sonuna kadar bulabilirsiniz. (Nisan-Ekim arası)

Dragon Fruit Fiyatı

Mevsiminde oldukça ucuz. Tanesini 20 Baht(0.5 Dolar)’a bile bulabilirsiniz.

Kısa bir not: Merhaba, ben Faruk. Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

4. Passion Fruit (Tutku Meyvesi)

passion fruit, tutku meyvesi, tayland meyveleri, tropikal meyveler
Tayland Tutku Meyvesi (Passion Fruit)

Passion Fruit Tadı Nasıl?

Tayland meyveleri arasında ekşi bir meyve arıyorsanız, Tayland’da bulabileceğiniz en ekşi meyvelerden birisidir Passion Fruit(Tutku meyvesi). Ben bu meyveyi çok sevsem de bir gün içinde çok fazla tüketmemeye çalışıyorum, içinde bulunan yüksek miktarda posa(lif) nedeniyle çok hızlı bir şekilde mide ağrısına neden olabiliyor. Dışı genelde koyu mor renginde ve sert. Ortasından kesilip ikiye ayrılıyor. İç kısmı ise siyah tohumlar ve sarımsı renkte.

Passion Fruit Mevsimi Ne Zaman?

Yıl boyunca her mevsim bulabilirsiniz.

Passion Fruit Fiyatı

Genelde 1 kilogramı 70-100 Baht (2-3 Dolar) arasında oluyor.

5. Mango

mango, tayland meyveleri, sari mango, tatli mango, tropikal meyveler
Mango

Tayland meyveleri diye bir yazı yazıp da mangodan bahsetmemek olmaz. Her tropik ülkede olduğu gibi Tayland’da da mango oldukça fazla tüketilen bir meyve. Mangoların bilmediğiniz kadar çok fazla çeşidi var. Hatta birçok kaynakta Tayland’da 50’den fazla mango çeşidi bulunduğu belirtiliyor.

Mango Tadı Nasıl?

Mango çeşidine göre tadı da değişiyor. Bizim bildiğimiz klasik tatlı mangolar(Tayca’da Nam Dok Mai diye geçiyor) sarı renkte ve oldukça yumuşak oluyor. Daha yeşil renkte olanlardan, benim favori mango çeşidim olan (Tayca’da Khieaw Sawoei) mangosunun ise hafif tatlı bir tadı var. Ayrıca Tay halkı olgunlaşmamış ve oldukça ekşi olan mangoları da tüketmeyi oldukça seviyor. Ekşi seviyorsanız denemenizi tavsiye ederim.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

Mango Mevsimi Ne Zaman?

Mart ayından Temmuz’a kadar bulabilirsiniz. Diğer aylarda da bazı marketler ve turistik yerlerde bulunabilir, ancak mevsiminde olmadığı için tadı biraz farklı olacaktır.

Mango Fiyatı

Geleneksel sarı renkli tatlı olan mangolar kilogramı 60-70 Baht(2 dolar) civarında, diğer mango çeşitleri ise çok daha ucuza satılıyor.

Bu arada Tayland Tatlıları – Denemeniz Gereken 12 Lezzet yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

6-7. Ma Prang ve Mayong Chit

mayongchid, tatli, eksi, tropikal meyveler
Mayong Chit

Ma Prang ve Mayong Chit Tadları Nasıl?

Bu iki meyveden birlikte bahsetmemin sebebi tadları ve görünüşlerinin oldukça benzer olması. Şahsen 2014 senesinden beri burada yaşamama rağmen, ben bile bu meyveleri birbiriyle karıştırdığım zamanlar oluyor 😀

Tat olarak ise bir nevi ekşi mango diyebileceğimiz, ekşiyle tatlının birleştiği meyveler diyebilirim. Benim de en favori meyvelerimden. Mango’ya göre daha küçük boyutta oluyorlar. Kabuğuyla birlikte yiyebilirsiniz.

Ma Prang ve Mayong Chit Mevsimi Ne Zaman?

Tayland’da yaz mevsiminde (Mart-Mayıs) arasında bulabilirsiniz.

Ma Prang ve Mayong Chit Fiyatı

Çok ucuza bulmak kolay değil, genelde kilosu 70-140 Baht (2-4 Dolar) arasında oluyor.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

8. Longan

longan, tatli, tropikal meyveler
Tayland Meyveleri – Longan

Longan Tadı Nasıl?

Bu meyve Tayland’ın en çok ihraç ettiği meyvelerin başında geliyor. İçi saydam beyaz ve yapışkan, büyük bir çekirdeği olan, oldukça sulu ve tatlı bir meyve.

Longan Mevsimi Ne Zaman?

Yağmur sezonunda yani Haziran-Ağustos aylarında bulabilirsiniz.

Longan Fiyatı

Çok pahalı bir meyve değil. Kilosu genelde 30-40Baht(1 Dolar) civarı.

9-10. Lychee ve Rambutan

lychee, tatli, tropikal meyveler
Tropikal bir meyve – Lychee

Lychee ve Rambutan Tadları Nasıl?

Bu iki meyvenin tadı ve iç kısmı yukarıdaki Longan’la çok benzer. Sadece kabukları farklı renklerde. Rambutan kabuğu biraz daha kalın ve sert oluyor. Dışı sivri üçlü gibi görünsede yumuşak ve elle tutulabilir. Hatta görüntüsünden ötürü bu aralar Covid meyvesi diye biliniyor 😀 İkiside sevdiğim meyveler olsa da çok tatlı olmalarından ötürü fazla tüketmiyorum.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

rambutan, tayland meyve, tatli, tropikal meyveler
Rambutan

Lychee ve Rambutan Mevsimi Ne Zaman?

Hem Lychee hem de Rambutan yaz sonlarıyla yağmur mevsiminde (Nisan- Ağustos arasında) bulabileceğiniz meyveler.

Lychee ve Rambutan Fiyatı

Çok pahalı olmayan bu meyvelerin kilosunu 30-40 Baht(1 Dolar) civarında bulabilirsiniz.

11. Papaya

papaya, tayland meyveleri, tropikal meyveler
Tayland Tropikal Meyvesi – Papaya

Papaya Tadı Nasıl?

Tayland tropikal meyveleri deyince elbette papaya’yı es geçmememiz lazım. Adı çok duyulan bir meyve olsa da bu meyveyi tatmayan oldukça fazla. İçi oldukça yumuşak ve ortasında küçük siyah tohumlar bulunuyor. Gayet tatlı olan bu meyveyi denemenizi tavsiye ederim.

Bu meyveden bahsedip de olgunlaşmamış papaya kullanılarak yapılan meşhur Somtam salatasından bahsetmemek olmaz. Tayland’a gelirseniz bu yemeği de tatmalısınız.

Ayrıca Tayland Yemekleri ve Tay Mutfağı-En Lezzetli 15 Yemek yazısını da okuyabilirsiniz.

Papaya Mevsimi Ne Zaman?

Genelde yıl boyunca Tayland’ın her yerinde bulabilirsiniz.

Papaya Fiyatı

Çok pahalı olmayan bu meyvenin kilosu 20-40 Baht (0.5-1 Dolar) civarında.

12. Star Fruit (Yıldız Meyvesi)

star fruit, yildiz meyvesi, tayland, tropikal meyveler
Tayland Yıldız Meyvesi

Star Fruit Tadı Nasıl?

Tayland meyveleri içinde tadına şaşıracağınız bir meyve diyebilirim. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz üzere, adını görüntüsünden alıyor. Sert bir meyve olsa da içi genelde sulu oluyor. Tad olarak ise hafif tatlı ve çok az ekşi diyebilirim. Kabuğuyla birlikte tüketebilirsiniz ancak ortasını yani çekirdeklerinin olduğu, görece daha beyaz olan kısmını yemenizi tavsiye etmem.

Star Fruit Mevsimi Ne Zaman?

Tayland’ın soğuk mevsiminde, yani Ekim-Ocak aylarında bulabilirsiniz.

Star Fruit Fiyatı

Bu meyveyi 20 Baht(0.5 Dolar) gibi oldukça ucuza satın alabilirsiniz.

Kısa bir not: Merhaba, ben Faruk. Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

13. Rose Apple (Gül Elması)

gul elmasi, rose apple, meyve, tayland, tropikal meyveler
Tayland Gül Elması

Rose Apple Tadı Nasıl?

Adı elma olsa da tadı tam olarak kırmızı elmaya benzer değil. Gül elması denmesinin sebebi ise gülü andıran bir görüntüsü olmasından dolayı. İçi sulu ve biraz tatlı bir meyve. Kabuğuyla birlikte tüketebilirsiniz. Orta kısmı ise acı oluyor, yemenizi tavsiye etmem.

Rose Apple Mevsimi Ne Zaman?

Genelde sezonu Ekim-Ocak arasında, ancak yıl boyunca da bulabilirsiniz.

Rose Apple Fiyatı

Kilosu 20-30 Baht (0.5-1 Dolar) civarında.

14. Guava

guava, tropikal meyveler
Tayland meyveleri – Guava

Guava Tadı Nasıl?

Guava, benim yıllar boyunca çok sevemediğim ancak son iki yıldır sevmeye başladığım ve oldukça çok tükettiğim bir meyve. Dışı sert olmasına rağmen iç kısmı sulu ve tatlı bir meyve. Yeşil kabuğunun pek bir tadı olmasa da, içiyle birlikte yendiğinde çok güzel bir tat veriyor. Ayrica iç kısmı pembe olan çeşiti de var. Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

Guava Mevsimi Ne Zaman?

Bu meyve yılın her mevsiminde, en kolay bulunan meyvelerden birisi.

Guava Fiyatı

Genelde tanesi büyüklüğüne göre 15-20 Baht(0.5 Dolar) oluyor. Çok ucuz olmasa da zaten bir tanesi bile oldukça doyurucu.

15. Jackfruit

jackfruit, tayland meyve, tropikal meyveler
Tayland tropikal meyvesi – Jackfruit

Jackfruit Tadı Nasıl?

Oldukça büyük bir meyve olan Jackruit, mango ve ananasa benzer tatlı ve sulu bir meyve. Dış yüzeyi sivri uçlu, biraz durian meyvesini andırsa da iç kısmı fotoğrafta görebileceğiniz gibi farklı ve yumuşak diyebileceğim bir meyve. Bazı yemeklerde, çorbalarda kullanıldığı da oluyor, hatta bazı insanlar tavada kızartıp yemeyi tercih ediyor. Şahsen ben o şekilde yemeyi hiç denemedim.

Jackfruit Mevsimi Ne Zaman?

Sezonu Ekim-Mayıs arası olsa da yine yıl boyunca bulabileceğiniz meyvelerden.

Jackfruit Fiyatı

Kilosu yerine ve mevsimine göre 60-100(2-3 Dolar) Baht arasında değişiyor. Hatta daha ucuza bile bulunabilir.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

16. Pomelo

pomelo, tayland meyve, greyfurt, tropikal meyveler
Tayland Greyfurtu – Pomelo

Pomelo Tadı Nasıl?

Pomelo, bizim bildiğimiz greyfurta benzer bir meyve olsa da iç kısmı sarı renginde. Boyut olarak daha büyük, tad olarak ise greyfurt kadar ekşi değil, aksine daha çok tatlı bir meyve.

Pomelo Mevsimi Ne Zaman?

En güzel olduğu aylar genelde Ağustos-Kasım arası olsa da yaz mevsiminde yani Mart-Nisan aylarında da bulunabilir.

Pomelo Fiyatı

Büyüklüğüne göre tanesi 60-80 Dolar(2 Dolar) arasında değişiyor.

17. Sugar Apple (Tatlı Elma)

seker elmasi, custard apple, sugar apple, tayland, tropikal meyveler
Tatlı Elma (Sugar Apple)

Sugar AppleTadı Nasıl?

Diğer adı Custard Apple olan bu meyvenin adında elma geçse de, bizim bildiğimiz elmayla pek alakası yok diyebilirim. Bu meyve, elmadan çok daha tatlı ve yumuşak bir yapısı var. İçinde bol miktarda siyah çekirdeklerini görebilirsiniz.

Sugar Apple Mevsimi Ne Zaman?

Yağmur mevsimi yani Haziran-Eylül aylarında.

Sugar Apple Fiyatı

Kilosunu 30 Baht(1 Dolar) civarında bulabilirsiniz.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

18. Snake Fruit (Yılan Meyvesi)

yilan meyvesi, snake fruit, tayland meyve
Fotoğraf Kaynak: marco verch / CC BY 2.0

Snake Fruit Tadı Nasıl?

Tayland meyveleri arasında isim olarak en garip meyve diyebilirim. Bu meyvenin adı, dış yüzeyi yılan derisine benzemesinden geliyor. İçi biraz sarımsak görüntüsünü andırıyor. Yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi çekirdeği oldukça büyük. Tad olarak ise ekşi ve tatlının birleşmesi diyebilirim.

Snake Fruit Mevsimi Ne Zaman?

Haziran-Eylül arasinda bulunabilir.

Snake Fruit Fiyatı

Çok pahalı olmayan bu meyvenin kilosunu 30 Baht(1 Dolar) civarında bulabilirsiniz.

Bu yazıda, Tayland Ünlü Meyveleri listesinde toplam 18 tane meyveden bahsetmeye çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Soru ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Tayland’da ne yenir yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

Kısa bir not: Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

Faruk

Faruk Bayram. Tayland aşığı. 2014 senesinden itibaren Tayland'ın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına gezmediğim yeri, tatmadığım lezzeti kalmadı diyebilirim. Bu deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım. Takipte kalın.

En Yeni Yazılar