Tayland Yemekleri ve Tay Mutfağı-En Lezzetli 15 Yemek


Yayınlanma Tarihi: 11 Mayıs 2022

Son Güncelleme Tarihi: 6 Aralık 2023

Tayland yemekleri ve mutfağı sadece Asya’da değil bütün dünyada oldukça meşhur. Birçok ülkede Tay restoranları bulabilirsiniz. Hatta isterseniz evde kendiniz de yapabilirsiniz. Tabii bazı malzemeleri bulmak zor olabilir.

Bu yazıda Tayland mutfağından denemeniz gereken 15 yemekten bahsedeceğim. Umarım sizin için yararlı olur. Soru ve yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

Tay yemekleri malzemeleri neler?

Tay körisi
Tay körisi

Tayland mutfağında neredeyse her yemekte balık sosu(fish sauce), soya sosu(soy sauce) ve şeker kullanıyor. Tay yemeklerinde kullanılan diğer malzemelerden kısaca bahsetmek gerekirse; köri(curry paste), acı kırmı biber, istiridye sosu(oyster sauce), hindistan cevizi sütü(coconut milk), demirhindi (tamarind), yeşil limon, sarımsak, sirke diyebilirim. Ayrıca çoğunlukla tüm yemeklerin yanında verilen pilavı(bizim tabirimizle lapa pilav) unutmamak gerek.

Tayland yemeklerinin tadları nasıl?

Tayland alisveris, mey sebze pazar
Tay acı biberi

Tayland mutfağı ve yemekleri deyince bir an duraksayabilirsiniz. Çünkü hep duyduğumuz Tay yemeklerinin çok acı olduğudur. Doğru mu derseniz bazı yemekler için evet cevabını verebilirim. 2014 senesinden beri 8 yıldır burada yaşamama rağmen birçok yemek hala acı geliyor. Ancak bu durum gözünüzü korkutmasın. Tay yemekleri sipariş ederken az acılı yani (เผ็ดน้อย) (Ped noy) diyebilirsiniz. Hatta hiç acılı olmasın diyorsanız (ไม่เผ็ด) (May ped) diyebilirsiniz.

Ayrıca birçok Tay yemeğinden ekşi tadını alabilirsiniz. Şahsen benim en çok sevdiğim yemekler acı ve ekşi olanlar. Hatta öyle ki Türkiye’ye bir-iki aylık tatile döndüğümde buranın yemeklerini çok özlüyorum.

Bunun dışında bazı Tayland yemekleri ise tatlı. Bunun nedeni çok fazla şeker kullanılıyor. Bu nedenle bazı yemeklerin çok sağlıklı olduğunu söyleyemem. Özellikle Tay tatlıları yerken aşırıya kaçmamanızı öneririm.

Tayland yemekleri

Tayland yemekleri konulu bir yazı yazarken elbette bütün yemeklerden bahsetmek oldukça zor. Çünkü Tay mutfağı gerçekten çok geniş. Bu yüzden en çok duyulan ve meşhur olan yemeklere yer vermeye çalıştım. Tayland’ın kuzeyi, güneyi, doğusu, merkezinin, kısacası her yörenin kendine özgü yemekleri var. Aşağıdaki listede bunlardan da bahsetmeye çalışacağım.

Listeyi hazırlarken domuz eti olan yemekleri eklemedim ancak listede bulunan bazı yemeklerin domuz eti kullanılan çeşitleri de mevcut. Umarım yazımı beğenirsiniz. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bekliyorum.

1. Tom Yam Gung veya Tom Yam Gai

Tom Yam, Tayland yemekleri, tomyum, tom yum
Tom Yam

Bu yemek Tayland’ın en meşhur yemeği diyebilirim. Aslında yemekten daha ziyade çorba gibi. Buraya gelip de bunu tatmadan dönen yoktur büyük ihtimal. Ekşi ve biraz acı bir tadı olan Tom Yam pilavla birlikte tüketiliyor.

İçinde kırmızı biber olmasından ötürü birçok Tay yemeği gibi biraz acı gelebilir ama gayet makul seviyede. Tom Yam Gung karidesli, Tom Yam Gai ise tavuklu olan. Kesinlikle denemelisiniz.

2. Pad Tay

Pad Tay, Padthai, pad thai
Pad Tay

Bu yemek Tayland’ın en çok sevilen yemeklerinden birisi. Turistler arasında da sokak yemeği olması ve damak tadımıza uyması dolayısıyla sevilen bir yemek.

Bu arada Tayland Sokak Yemekleri-Denemeniz Gereken Lezzetler yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Kısacası makarnanın(noodle’ın) tavuk veya karidesle birlikte kızartılmasıyla yapılıyor. Yanında kırmızı pul biber, limon, yer fıstığı ve yeşil soğanla servis ediliyor. Bunları karıştırarak yemenizi tavsiye ederim. Mükemmel bir tad.

3. Som Tam

Tay yemek, salata, somtam, somtum
Som Tam

Papaya salad adıyla da geçen bu salata çeşidi yine Tayland mutfağının en meşhurlarından. Ekşi ve acı bir tadı var. Sipariş verirken az acılı demenizde fayda var.

Somtam yemek olarak değil de genelde Tayland doğu yemeklerinin yanında salata gibi tüketiliyor. Tabii salata deyince hergün yemek de olmaz, acısından dolayı mideyi yakabilir. Fakat kesinlikle denemelisiniz.

4. Guay Tiaw

Tay noodle, boat noodle, guay tiaw
Tay Noodle – Guay Diaw

Tay mutfağında bir çok çeşit noodle görebilirsiniz. Bunlardan en meşhuru ise hiç kuşkusuz Guay Tiaw(İngilizcesi Thai Boat Noodle). Bu noodle’ın birçok farklı türü de mevcut. Kullanıldığı suya ve noodle ceşidine göre değişiyor. İçine ise istediğiniz et çeşitleri, ve sebzeler konuluyor. Eğer domuz eti yemiyorsanız sipariş verirken kullandıkları çorba suyunu sorup da sipariş etmeniz gerekiyor.

Tayland’a ilk geldiğim zaman bir kere deneyip sevmemiştim ancak farklı çeşitlerini deneyince çok sevdim. Hatta bu yazıyı yazdığım bugün bile, bir saat kadar önce bu yemekten yedim 😀 O yüzden şans vermenizi tavsiye ederim.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

5. Kao Pad

Tay yemeği, mutfağı, Tayland lezzetleri
Kao Pad

Sırada hiç kuşkusuz turistlerin en çok sevdiği yemeklerin başında gelen, İngilizcesi Fried Rice yani kızartılmış pirinç var. Bizim damak tadımıza da en uygun yemek olduğunu söyleyebilirim. Kao Pad gözünüz kapalı, hiç zorlanmadan en rahat yiyebileceğiniz yemeklerden birisi.

İçine istediğiniz et çeşidi veya deniz ürünü de koyulabilir. Gai (Tavuk eti), Nıa(Dana eti), Gung(Karides) Puu(Yengeç), hatta Sapparot(Ananas) koyulan çeşidi bile var.

Kısa bir not: Merhaba, ben Faruk. Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

6. Tom Kha Gai

Tom kha gai, Tayland yemek
Tom Kha Gai

Bu yemek ilk sırada bulunan Tom Yam Gai’a benzer bir yemek. Ancak ondan farklı olarak içine hindistan cevizi sütü koyuluyor. Ayrıca içinde genelde çokça mantar ve tavuk oluyor. Tat olarak ise ekşi, ve biraz acı gelebilir. Ama bana sorarsanız çok güzel bir tadı var. En sevdiğim yemeklerin başında geliyor.

7. Laab Gai veya Nam Dok Gai

Tay yemeği, mutfağı, Tayland lezzetleri
Fotoğraf Kaynak: Vee Satayamas / CC BY 2.0

Laab Gai ve Nam dok gai iki farklı yemek olsalar da tatları oldukça benzer, o yüzden aynı başlıkta yazmaya karar verdim. Acı ve biraz da ekşi olan bu yemek aslında Laos ülkesinden gelme. Ama Tayland’ın doğu, kuzeydoğu ve kuzeyinde çok seviliyor. Benim de çok sevdiğim yemeklerden.

İçinde genelde tavuk kıyması, soğan, kırmızı biber, taze nane, yeşillikler ve limon suyu oluyor. Ayrıca ördek etiyle yapılanı da var ki kesinlikle denemelisiniz. Eğer sipariş vermek isterseniz Laab Pet diye geçiyor.

8. Geng Kiew Waan

Tay körisi, green curry, tayland
Geng Kiew Waan Gai

Bu yemeğin adında bulunan Geng (curry) yani köri, Kiew(Tayca’da yeşil rengi) demek. Tayland’da köriyle yapılan birçok çeşit yemek bulabilirsiniz. Ancak en meşhurları bu yemek diyebilirim. Tadı ise biraz tatlı ve acının birleşimi gibi. İlk denediğinizde belki biraz acı gelebilir ama denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Özellikle patlıcan seviyorsanız, bu yemeği seveceksiniz demektir. Ayrıca içinde tavuk, sebze, biber ve hindistan cevizi sütü var. Dana etiyle yapılan çeşidini de bulabilirsiniz.

9. Kao Soi

Khaosoi Tay yemeği, mutfağı, Tayland lezzetleri
Khao Soi – Tay Noodle

Tayland’ın kuzeyinin en meşhur yemeği olan Kao Soi, Tayland’a giderseniz kesinlikle tatmanız gereken yemeklerden birisi. Yine köri ailesinden olan bu yemek biraz eksi ve acı olabilir. İçinde korinin dışında noodle, tavuk bütü, hindistan cevizi sütü ve kırmızı soğan oluyor.

Genelde içine kendiniz kırmızı pul biberini atıp, limonunu sıkıp damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Hatta yanında Tayland’a özel turşusu da geliyor. Tadı bence çok güzel.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

10. Pad Krapaow

Tay yemek, aci yemek, aci biber
Krapaow

Pad Krapaow, Tayland’da neredeyse her yerde bulabileceğiniz, yapılışı oldukça kolay olan bir yemek. İçinde İngilizcede basil diye bilinen yani bir çeşit fesleğen, genelde tavuk, sarımsak, ve Tayland yemeklerine özel balık sosu, soya sosu oluyor. Ve elbette olmazsa olmaz kırmızı acı biberi de unutmamak gerek.

Bu yemek yanında pilav ve isteğinize bağlı omlet veya sahanda yumurtayla servis ediliyor. Kırmızı biberinden dolayı tadı biraz acı gelebilir, o yüzden tatmak istediğinizde az acılı diye sipariş vermenizi tavsiye ederim.

11. Gai Pad Med Ma Muang

tay yemegi, kaju
Fotoğraf Kaynak: Johnson Wang / CC BY 2.0

Sırada özellikle turistik bölgelerde sıklıkla bulabileceğiniz, bence de çok güzel bir tadı olan Kai Med Ma Muang var. Adını resimde de görebileceğiniz gibi kaju fıstığından alıyor. O yüzden de biraz pahalı. Pahalı olmasından ötürü aslında Tay halkı tarafından çok da tüketilmiyor, ancak turistler için çok meşhur.

İçine tavuk eti, çeşitli sebzeler, balık ve soya sosu ve biraz şeker (bu yüzden de bu yemek biraz tatlı gelebilir) konuluyor.

12. Hoy Tod

yemek, tayland, deniz urunleri
Fotoğraf Kaynak: Alpha / CC BY 2.0

Tayland yemekleri deyince elbette deniz ürünlerinden bahsetmemek olmaz. Karides, istiridye, yengeç, kalamar gibi deniz ürünlerini Tayland mutfağında birçok yemekte görebilirsiniz. Hoy Tod da midye içiyle yapılan bir yemek. Midyenin yanında bazen istiridye ile yapılanı da oluyor. Denemenizi tavsiye ederim.

13. Kaw Man Gai

Tayland pilav ustu tavuk yemegi, Tayland musluman
Kao Man Gai Tod

Özellikle Tayland’da yaşayan müslümanlar arasında oldukça meşhur olan bu yemeği tarif ederken kısacası pilav üstü tavuk diyebilirim. Ancak pilav turu ve yapılışının bizden farklı olması sebebiyle tadı elbette ki aynı değil. Buna rağmen Tayland’a ilk defa gelmişseniz rahatlıkla yiyebileceğiniz bir yemek.

Tavuğa gelince haşlanmış ve kızartılmış olarak iki farklı çeşidi var. Bana sorarsanız ben kızartılmış olanı daha çok seviyorum ama tabii sizin zevkinize kalmış. Ayrıca bu yemeğe benzer Kaw Mok Gai(sarı pilavlı olanı) da var, o yemekten de Tayland’da ne yenir? yazısında bahsettim.

14. Gung Pao

karides, tayland, ızgarada karides
Karides Izgara – Gung Pao

Tayland mutfağında karidesin olduğu birçok yemek görebilirsiniz. Tayland insanları denizden çıkan neredeyse herşeyi çok sevip tüketiyorlar. Öyle ki deniz ürünü yemeyen insan bulmak zor burada.

Gung Pao ise kısacası karides ızgara demek. Benim deniz ürünleriyle aram çok iyi olmadığı için pek sevemiyorum ama turistler ve yabancılar arasında seven sayısı oldukça fazla. Şans vermenizi tavsiye ederim. Yanında verilen soslarıyla birlikte denemeyi unutmayın.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

15. Shabu (Jim Jum)

Tayland hot pot, Tay usulü hot pot, Jim Jum
Fotoğraf Kaynak: Promote Restaurant / CC BY 2.0

Asya yemekleri deyince neredeyse her ülkede bulabileceğiniz bir yemek türü olan Hot Pot, Tayland’da Jim Jum veya Shabu olarak iki farklı versiyonda diyebilirim. Nedir bu yemek? Kısacası ortada tencerede genelde tavuk, sebze veya bazen balık suyu kaynatılıyor, onun içine istediğiniz et çeşidi, sebzeler konulup yeniliyor. Aslında yapılışı oldukça kolay. Hatta ben evde bile arada bir kendim yapıyorum. Ama tabii restoranda yemesi daha kolay 😀

Bu yemeğin olmazsa olmazı ise yanında olan sosları. Tahmin edebileceğiniz gibi çoğu sos acılı oluyor, ama acısının şiddetini ayarlamak size kalmış. Sosun içine sarımsak da atınca çok güzel oluyor, umarım deneme fırsatınız olur.

*** Merhaba Ben Faruk. Eğer Tayland’a yerleşmeyi düşünüyorsanız, iş bulmaktan, yaşam maliyetine, Tayca dilinden, vize konularına, araba/motosiklet satın alma, ehliyet alma süreçlerinden, sağlık sistemi, hastaneler, eğitim sistemi, güvenlik, banka hesabı açmaya kadar yani bilmeniz gereken her şeyden detaylı bir şekilde Tayland Yaşam Rehberi E-kitabında (263 sayfa) bahsettim. Hemen indirip PDF olarak okuyabilirsiniz. (Üstelik emeklerimin karşılığı olarak bana teşekkür etmiş olursunuz, desteğiniz için teşekkür ederim).

Tayland tatlıları ve meyveleri

Tabii Tayland mutfağıyla alakalı bir yazı yazıp da Tayland tatlıları ve meyvelerinden bahsetmemek olmaz. Tayland tatlılarıyla oldukça geniş bir kültüre ve geçmişe sahip bir ülke. Ancak çoğu tatlının bize göre çok tatlı ve şekerli gelebileceğini söylemezsem olmaz. Ayrıca şekerin yanında yine çoğu tatlıda hindistan cevizi taneleri veya sütü kullanıldığını görebilirsiniz.

Detaylı bilgi için Tayland Tatlıları – Denemeniz Gereken 12 Lezzet ve Tayland Meyveleri – En Lezzetli Tropikal Meyveler yazılarını okumanızı tavsiye ederim.

Bu yazıda Tayland yemekleri ve mutfağından bahsetmeye çalıştım. Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Soru ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Eğer sorularınız olursa Bana Ulaşın sayfası veya Instagram üzerinden mesaj atabilirsiniz.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

Kısa bir not: Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

Faruk

Faruk Bayram. Tayland aşığı. 2014 senesinden itibaren Tayland'ın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına gezmediğim yeri, tatmadığım lezzeti kalmadı diyebilirim. Bu deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım. Takipte kalın.

En Yeni Yazılar