Tayland Sokak Yemekleri – En Meşhur 12 Lezzet


Yayınlanma Tarihi: 7 Eylül 2022

Son Güncelleme Tarihi: 4 Ocak 2024

Tayland sokak yemekleri dünyada oldukça meşhur. Asya’nın birçok ülkesinde olduğu gibi Tayland’da da sokaklara çıktığınızda kesinlikle aç kalmazsınız. Tayland halkı atıştırmalıkları oldukça seviyor, o yüzden bu ülkede çeşit çeşit yemek dışında birçok yerde seyyar satıcıların meyve, abur cubur, dondurma ve sokak yemekleri sattıklarına şahit olabilirsiniz.

Bu yazıda Tayland’da restoranlarda bulabileceğiniz yemeklerden veya ev yemeklerinden daha ziyade sokaklarda, pazarlarda, kısacası her köşe başında bulabileceğiniz sokak yemeklerinden bahsedeceğim. Ayrıca Avm’lerde bulunan food court’larda Tayland mutfağından lezzetler ve sokak yemekleri bulmak mümkün.

En ünlü 15 yemekten bahsettiğim Tayland yemekleri ve Tay mutfağı yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

En Meşhur Tayland Sokak Yemekleri

1. Tayland Böcek Yemekleri

Tayland'da böcek yenir mi, Tayland böcek yemekleri, tayland sokak yemekleri
Fotoğraf Kaynak: virtualwayfarer / CC BY 2.0

Tayland’da böcek yenir mi?

Tayland sokak yemekleri, hatta Asya mutfağı ve yemekleri deyince çoğu kişinin aklına ilk olarak buradaki insanların sabah akşam böcek yediği geliyor. Evet, Tayland sokaklarında, marketlerinde akrep, solucan, cırcır böceği, çekirge ve daha birçok çeşit böcek satıldığı doğru ancak öyle zannedildiği kadar çok fazla kişi tarafından tüketilmiyor.

Tayland'da böcek yenir mi, Tayland böcek yemekleri, tayland sokak yemekleri
Fotoğraf Kaynak: shankaronline / CC BY 2.0

Hatta benim sorduğum birçok Taylı arkadaşım hiç böcek yemediklerini söylediler. Ama tabii çok sevenler de var. Benim gördüğüm daha çok turistlerin yoğun olduğu bölgelerde bulunuyor, doğal olarak da çok deneyen oluyor. Bana sorarsanız 2014 senesinden beri Tayland’da yaşamama rağmen hiç denemedim 😀

2. Muz Kızartması (Gluay Tod)

Tay yemeği, mutfağı, Tayland lezzetleri, sokak yemekleri
Fotoğraf Kaynak: Takeaway / CC BY-SA 3.0

Tayland tropikal bir iklime sahip olduğu için tahmin edebileceğiniz üzere burada çok fazla sayıda muz tüketiliyor. Muzun o kadar çok çeşidi var ki bazı kaynaklara göre Tayland’da 50’den fazla muz çeşidi bulunduğu söyleniyor. Tabii doğal olarak da içinde muz bulunan birçok tatlı, atıştırmalık bulmak mümkün. Bunlardan birisi de yukarıdaki fotoğrafta bulunan kızarmış muz.

Tatlı seviyorsanız çok seveceğinize eminim ancak çok fazla tüketmenizi önermem. Kahvaltı niyetine yiyebilirsiniz. Ayrıca Tayland’da ne yenir yazısını da okuyabilirsiniz.

3. Pad Thai

pad thai, tayland yemek
Tay usulü kızarmış noodle – Pad Thai

Tayland sokak yemekleri deyince Pad Thai’dan bahsetmemek olmaz. Sokaklarda, özellikle turistik yerlerde rahatça bulabileceğiniz bu yemek, turistlerin en çok sevdiği yemeklerin başında geliyor.

Noodle makarnanın çeşitli sebzeler, tavuk veya isteğinize göre karidesle birlikte kızartilmasiyla yapılıyor. Yanında verilen yeşil soğan, limon, kırmızı biber ve fındık, fıstık parçalarıyla denemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Bir kere denediniz mi gerçekten de uzun bir süre bırakamıyorsunuz.

4. Spring Rolls

tayland sigara boregi, yemek, Tay usulü sigara böreği
Tay usulü sigara böreği

Herhangi bir Tayland marketine veya pazarına gittiğinizde bu sokak yemeğini bulabilirsiniz. Tay insanı özellikle kıtır kıtır, yağda kızartılmış abur cubur yemekleri oldukça seviyor.

İngilizce Spring Rolls zaten adı üstünde sigara böreği, bizim de bildiğimiz bir lezzet. Ancak içine daha farklı malzemeler konuluyor. Ona göre de tadı farklı oluyor. Özellikle domuz eti tüketmiyorsanız, ona dikkat etmelisiniz, satın alırken sormanızı tavsiye ederim.

Kısa bir not: Merhaba, ben Faruk. Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

5. Roti

tayland sokak yemekleri, roti, hindistan yemegi, ekmegi, tayland tatlisi
Fotoğraf Kaynak: Takeaway / CC BY-SA 3.0

Aslen Hindistan ekmeği olan Roti, Tayland’da aslında pankek tarzında bir sokak yemeği anlamına geliyor. Taylandlılar tatlı ve şekeri sevdikleri için bu sokak yemeğini tüketen de oldukça fazla.

Roti ekmeğinin içine genelde muz, üzerine de isteğe göre çikolata konularak yapılıyor. Tatlandırılmış süt ve şeker de kullandıkları için oldukça tatlı.

6. Sticky Rice Mango

Tay tatlısı, tay mutfağı, Tayland sokak yemekleri, tayland tatlilari
Mango – Sticky Rice

Tayland tropikal bir iklime sahip olduğu için tahmin edebileceğiniz üzere burada mango oldukça meşhur. Bu sokak yemeğinin içinde tatlı olan mango çeşidi, İngilizcesi sticky rice diye bilinen yapışkan pirinç, hindistan cevizi sütü ve isteğe bağlı olarak susam da bulunuyor.

Mangodan ve daha birçok meyveden bahsettiğim Tayland Meyveleri – En Lezzetli Tropikal Meyveler yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

7. Beef satay (Tay Et Barbekü)

tayland barbekü, sokak yemekleri
Et ve Tavuk Barbekü

Tayland insanları barbeküyü gerçekten çok seviyorlar. Hatta belli bir para karşılığında (genelde en ucuzu 8-10 dolar civarı) açık büfe, istediğiniz kadar yiyebileceğiniz barbekü restoranları mevcut.

Sokakta da birçok yerde et barbekü yani Tay adıyla (nuea satay) bulabilirsiniz. Bu sokak yemeğinin yanında verilen sosu da oldukça lezzetli. Sadece et değil tavuk, ciğer, deniz ürünleri ve mantar gibi sebzeler de satılıyor, denemenizi tavsiye ederim.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

8. Look chin (Tay Usulü Köfte)

Tay Usulü Köfte, Tayland Köftesi, Look Chin
Look Chin – Tayland Sokak Yemekleri

Bizim bildiğimiz adıyla köfte anlamına gelen Look chin, fotoğrafta görebileceğiniz gibi uzun bir çöpe geçirilmiş ve genelde barbekülenmiş şekilde satılıyor. Sadece buharda pişirilmiş olanları da mevcut.

Özellikle deniz ürünleri olan çeşidini(Fish Ball) Taylılar çok seviyor. Bana sorarsanız içinin biraz sulu olması ve deniz ürünleriyle çok aram olmadığı için bu sokak yemeğini pek sevemedim.

9. Patongko

tayland kahvaltı, tayland sokak yemekleri
Tayland hamur işi, Patongko

Patongko, Tayland sokak yemekleri arasında benim en çok sevdiğim diyebilirim. Türkiye’de benim bildiğim adıyla pişiye tad olarak oldukça benziyor, hatta neredeyse aynısı.

Tayland’a gelip de kahvaltı bulmakta zorlanıyorsanız Patongko’yu öneririm. Ancak yapılışı itibariyle biraz yağlı oluyor. Yanında verilen sosları ise oldukça tatlı, ben genelde sosları tüketmiyorum.

10. Fried Chicken (Gai Tod)

fried chicken tayland, gai tod, kizarmis tavuk
Tayland kızarmış tavuk

Kısacası kızarmış tavuk anlamına gelen bu sokak yemeğini birçok yerde, seyyar satıcılarda bulabilirsiniz. Bu satıcılarda kızarmış tavuk derisi de bulabilirsiniz, bence oldukça lezzetli, denemenizi tavsiye ederim.

Gai Tod, özellikle Tayland’ın güneyinde, müslümanların yoğun yaşadığı Hat Yai, Songkla gibi şehirlerde oldukça meşhur.

11. Khanom Buang

Tayland tatlisi, Khanom Buang
Fotoğraf Kaynak: Ilya Plekhanov / CC BY-SA 3.0

Tayland usulü krep anlamına gelen bu yemek tahmin edebileceğiniz üzere oldukça tatlı. Aslında yemekten daha ziyade tatlı demek lazım. İçinde farklı farklı malzemeleri bulunan çeşitlerini bulmak mümkün. Denemenizi tavsiye ederim.

12. Guay Tiew (Tay Noodle)

Tay noodle, boat noodle, guay tiaw
Tayland Noodle, Guay Tiew

Tayland sokak yemekleri yazısı yazıp da Tay usulü bu noodle’dan bahsetmemek olmaz. Çoğu Asya ülkelerinde olduğu gibi Tayland’da da noodle oldukça ünlü. Tayland’da sokaklarda, birçok yerde bu Guay Tiew satan yer bulabilirsiniz.

İsteğinize göre ördek eti, tavuk, dana eti olan çeşitlerini deneyebilirsiniz. Hem suyu hem de içine konulan noodle’ın birçok çeşidi var, denemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

Bonus: Tayland Meyveleri

tayland meyveleri
Fotoğraf Kaynak: Tumitu Design / CC BY 2.0

Tahmin edebileceğiniz üzere Tayland’da çeşit çeşit tropikal meyveler bulmak mümkün. Tayland’a giderseniz sokaklarda seyyar meyve satanları görebilirsiniz. Hem Tayland sıcağında meyve yemek oldukça serinletici oluyor, hem de hayatınızda denemediğiniz farklı meyveleri deneme fırsatı bulabilirsiniz. Tayland meyvelerinden detaylıca bahsettiğim şu yazımı da okuyabilirsiniz.

Bu yazıda size en meşhur 12 sokak yemeğinden bahsetmeye çalıştım. Ayrıca Tayland sokak yemekleri nerede bulunur diyorsanız Tayland Alışveriş-Görmeniz Gereken 12 Yer yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Eğer sorularınız olursa Bana Ulaşın sayfası veya Instagram üzerinden mesaj atabilirsiniz.

Kısa bir not: Merhaba, ben Faruk. Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

Faruk

Faruk Bayram. Tayland aşığı. 2014 senesinden itibaren Tayland'ın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına gezmediğim yeri, tatmadığım lezzeti kalmadı diyebilirim. Bu deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım. Takipte kalın.

En Yeni Yazılar