İçinden Tren Geçen Pazar | Bangkok | Mae Klong Railway Market


Yayınlanma Tarihi: 2 Kasım 2023

Son Güncelleme Tarihi: 7 Ocak 2024

Bangkok’a geziye gidiyorsanız, gitmeniz gereken yerlerden birisi de meşhur içinden tren geçen pazar yani gerçek adıyla Mae Klong Railway Market.

Öyle bir atmosfer ki her tren geçişinde satıcılar malzemelerini toplar, herkes trenin geçişini izler. Gerçekten ilginç ve hoş bir deneyim. Bu yazıda içinden tren geçen pazar hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulabilirsiniz.

Ayrıca Tayland Gezilecek Yerler – Görmeniz gereken 12 yer yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

İçinden Tren Geçen Pazar Tarihi ve Geçmişi

içinden tren geçen pazar bangkok, mae klong railway market, tayland tren marketi
İçinden Tren Geçen Pazar – Bangkok / Tayland

Bu pazarın bir diğer adı Talad Rom Hub (yani Türkçesi kapalı şemsiye anlamına geliyor, daha doğrusu pazarlarda açılan branda gibi düşünebilirsiniz tam anlamını). Bu şekilde bilinmesinin sebebi ise her tren geçişinde brandaların çekilmesi.

Bu marketin geçmişi 19.yüzyıla kadar dayanıyor. Aslına bakarsanız ilk kurulduğu zamanlar oldukça normal bir pazarmış. Ancak bu pazar için dönüm noktası 1905 yılında pazarın tam ortasından geçen Mae Klong Demiryolu hattının inşa edilmesi olmuş. (Mae Klong, aynı zamanda bu bölgede bulunan ünlü bir nehirin adı).

Hatta hem o zamanlar, hem de yıllar sonra defalarca pazarın yeri değiştirilmesi önerilse de, satıcılar bunu kabul etmemişler. Sebebi ise, satışların düşeceğini düşündüklerinden ötürü. Mantıken de haklılar diyebilirim, çünkü burası Bangkok’a geziye gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor.

Bu Pazarda Nasıl Bir Atmosfer Var?

içinden tren geçen pazar bangkok, mae klong railway market
Trenin pazara geliş anı

Her tren gelişinden 3 dakika önce zil çalar, bütün satıcılar malzemelerini toplar, çevrede bulunan turistler bu enteresan olaya tanıklık eder. Evet, burası oldukça meşhur olduğu için çok fazla turist görebilirsiniz. Hatta bu olaya farklı bir perspektiften tanıklık etmek isteyenler işte o gelen trenin içinde olur. Böylece hem tren için hem de tren dışında yüzlerce turist acar telefonlarını, bu olayı videoya çekerler. Tren çok da hızlı geçmediği için trene dokunmak da ilginç bir his diyebilirim.

Ben de yıllar önce burayı gezmiştim. Hatta Bangkok’tan çok uzak olmadığı için yakın zamanda tekrar gitmeyi düşünüyorum.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

Alışveriş için Neler Var?

İçinden tren geçen pazar alışverişi ile ünlü bir market değil aslında. Zaten burada genelde sebze, meyve satıcıları yoğunlukta. Ancak turistlerin gözde mekanı olduğu için hediyelik eşyalar da bulmak mümkün.

Bu konuda daha çok bilgi için Tayland’dan Ne Alınır?|Tayland Hediyelik Eşyalar yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Benim önerim ise burada bulunan sokak yemeklerini tatmanız olur. Tayland mutfağını deneyimleyebileceğiniz güzel tatlar bulabilirsiniz. Böylece yerel halkın yaşamına da tanıklık edersiniz. Sadece bu markette bulunmayın, çıkın çevreye biraz yürüyün, etrafı dolaşın. Güzel bir tecrübe olacağına eminim.

Ayrıca çevrede bulunan Tayland’ın en ünlü yüzen pazarlarını gezmeyi kesinlikle unutmayın, aşağıda bahsediyorum.

içinden tren geçen pazar bangkok, mae klong railway market
Bu marketi çok fazla turist ziyaret ediyor

İçinden Tren Geçen Pazar Ulaşım

Şimdi gelelim en önemli konuya. Neden önemli, çünkü burası her ne kadar meşhur bir yer olsa da Bangkok’a öyle çok yakın değil. Yaklaşık 80-90 km uzaklığında. Dolayısıyla taksi tutup gitmek olmaz, çok para ödersiniz valla, benden söylemesi 😀

1. Turlarla Gitmek

Aslında bu pazara ulaşım için benim önerim turlarla gitmeniz olur. Bunun sebebi ise çok açık. Çünkü Samut Songkram bölgesinde sadece içinden tren geçen pazar yok. Ayrıca burada Tayland’ın en büyük yüzen pazarlarından Damnoen Saduak Floating Market ve Amphawa Floating Market de var. Bu sebeple bu bölgeye gelmişken en azından bir yüzen market de gezmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Bunu yapmanın en iyi yolu ise turlarla gitmek. Çünkü bu pazarlar arasında ulaşım sağlamak, yüzen pazarlarda bot ayarlaması, yüksek fiyatlara maruz kalmamak, alışveriş için en güzel yerleri öğrenmek, Bangkok’a dönüş nasıl sağlayacaksınız vs. gibi nedenlerden dolayı gezi rehberiyle birlikte tura katılmanızı öneririm.

Benim bulduğum en uygun tur için bu linke bakabilirsiniz. Burada seçim yaparken iki seçeneğiniz mevcut.

1- Damnoen Saduak Market + Maeklong Railway

Sabah 7, 9 ve 10 seçeneklerinden herhangi birisini seçebilirsiniz. Benim tavsiyem sabah en erken 7 seçeneği olur, bolca vaktiniz olur, güzel vakit geçirirsiniz. Ayrıca öğlen sıcağına da çok yakalanmamış olursunuz.

2- Amphawa Floating Market + Maeklong Railway

Bu seçenekte ise sadece sabah 11 seçeneği mevcut.

Bu iki turu da seçerken Hotel Pick-up veya Siam Paragon diye iki seçenek daha var.

Hotel Pick-up sizi direkt otelinizden alıyor, dönerken de otele bırakıyor. Siam Paragon ise adından anlayabileceğiniz üzere toplanma alanı bu alışveriş merkezi önünde. İki seçenek arasında ciddi derecede fiyat farkı var (2-3 katı neredeyse). Bu yüzden benim tavsiyem Siam Paragon seçeneği olur. Zaten BTS’le bu alışveriş merkezine kolayca ulaşabilirsiniz. Tabii seçim size kalmış, isterseniz Hotel Pick-up da seçebilirsiniz.

Ayrıca ulaşım konularında sorunuz olursa bana Instagram‘dan yazabilirsiniz.

2. Trenle Gitmek

Zaten adı üstünde içinden tren geçen pazar. Buraya trenle gitmek ilginç bir deneyim ancak biraz uğraştırıcı diyebilirim. Bu bölümde adım adım nasıl gidebileceğinizi yazacağım. Aşağıda haritayı da veriyorum.

içinden tren geçen pazar bangkok, mae klong railway market
Trenle Yolculuk Haritası
  1. İlk olarak BTS Wongwian Yai istasyonuna gidin.
  2. Buradan yürüyerek Wongwian Yai Tren İstasyonuna gidin. Buradan bilet almanız gerekiyor. Bileti Maha Chai İstasyonuna alacaksınız.
  3. Maha Chai’da trenden indikten sonra nehiri geçmek için feribota binmeniz gerekiyor(5 dakikada geçersiniz). Ulaşacağınız iskelenin adı Chalom Pier.
  4. İskeleye ulaştıktan sonra Ban Laem Tren İstasyonuna yürüyün.
  5. Bu istasyondan Mae Klong İstasyonuna bilet aldıktan sonra trene binin ve içinden tren geçen pazara ulaşın 🙂

Önemli Not: Ban Laem İstasyonundan Mae Klong Pazarına günde sadece 4 kez tren kalkıyor, ona göre planınızı yapın. Tren saatleri: 07:30, 10:10, 13:30, 16:40

Tabii buraya trenle geldiniz ancak dönüş nasıl olacak. Tekrar trene binip de gidebilirsiniz ancak eğer tren saatlerini kaçırırsanız minivan veya otobüslere binip dönebilirsiniz. Samut Songkhram Bus Terminaline gidin, bilet alıp 1.5 saat içinde Bangkok’a ulaşın. (Google Haritalar Linki)

3. Minivan

Bangkok’ta bulunan Bangkok Bus Terminal Southern (Google Haritalar Linki) veya Mochit Terminali (Google Haritalar Linki) gidebilirsiniz. Ayrıca eğer Khaosan’da kalıyorsanız, buradan direkt Yüzen Markete giden minivan var. 12go sitesinden bilet alabilirsiniz.

Pazar İçinden Trenler Saat Kaçta Geçiyor?

Mae Klong pazarı aslında sabah 7’den akşam 5’e kadar açık ancak sizin asıl gidiş amacınız tren geçişini görmek. Bu manzaraya şahit olmak için trenlerin geçiş saatlerini bilmeniz gerekiyor.

  • Bangkok tarafından gelen trenler: 08:30, 11:10, 14:30, 17:40
  • Mae Klong tarafından Bangkok’a giden trenler: 06:20, 09:00, 11:30, 15:30

Ancak şunu da unutmayın; biliyorsunuz ki trenlerin gecikmesi gayet olağan bir durum. Tam saati saatine tutacak diye bir şey yok ancak aşağı yukarı bu saatlerde geçer.

Örneğin sabah 8’de bu markete ulaştınız diyelim, kısa süre içinde iki tane trenin geçişine şahit olabilirsiniz veya saat 11’de gelseniz yine benzer bir manzarayla karşılaşırsınız.

Kısa bir not: Merhaba, ben Faruk. Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

Bu yazıda Tayland’ın meşhur içinden tren geçen pazar hakkında detaylı bir şekilde bahsettim. Umarım faydalı olmuştur. Eğer gelir de buraları gezerseniz, beğeneceğinize eminim.

Ayrıca Tayland’da ne kadar para harcanır? | Tayland Gezi Maliyeti yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

Faruk

Faruk Bayram. Tayland aşığı. 2014 senesinden itibaren Tayland'ın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına gezmediğim yeri, tatmadığım lezzeti kalmadı diyebilirim. Bu deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım. Takipte kalın.

En Yeni Yazılar