Tayland Festivalleri – Bilmeniz Gereken 16 Festival


Yayınlanma Tarihi: 9 Temmuz 2022

Son Güncelleme Tarihi: 6 Aralık 2023

Tayland festivalleri ile ünlü bir ülke. Tayland’da hem dini hem de geleneksel birçok etkinlik görebilirsiniz. Bu yazıda bilinen en meşhur festivaller ve bazı önemli etkinliklerden bahsettim. Umarım beğenirsiniz.

Ayrıca Tayland’ın neyi meşhur? ve Tayland İnsanları – Bilmeniz Gereken 8 Şey yazılarına da bakmanızı öneririm.

En Meşhur Tayland Festivalleri

1. Songkran

songkran, tayland festivalleri
Songkran – Su festivali

Tayland festivalleri deyince hiç tartışmasız ilk akla gelir Songkran festivali. Su festivali olarak da geçen bu festival aslında Tay yeni yılı olarak kabul ediliyor. Songkran kelime olarak Tayca’da Sanskrit(İngilizcesi Move or step forward) yani bir nevi ‘Geleceğe doğru yürümek’ anlamına geliyor. Geçmiş yıldaki sıkıntılardan, sorunlardan suyla arınıp, daha sakin ve güzel bir hayat temenni ediliyor.

Tabii Songkran’ı en meşhur yapan olay ise gündüzleri insanların büyük alanlarda toplanıp birbirlerine su fışkırtmaları, geceleri ise bitmeyen partiler olması. Parti deyince doğal olarak bu zaman diliminde Tayland’da birçok turist görebilirsiniz. Pattaya, Phuket gibi turistlerin yoğun olduğu şehirlerde Songkran Festivali bir hatta iki hafta kadar sürdüğü oluyor. Ona göre planınızı yapabilirsiniz.

Eğer Nisan ayında Tayland’da bulunuyorsanız bu festivali deneyimlemenizi öneririm.

Lokasyon: Tayland’ın her yeri

Zaman: 13-14-15 Nisan (Bazı şehirlerde farklı zaman dilimlerinde olabiliyor)

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

2. Loy Krathong

Loy krathong, tayland
Fotoğraf Kaynak: water_alternatives / CC BY-NC-ND 2.0

Bu festival, Tayland’da tecrübe ettiğim, bana en garip gelen festivallerden birisi. Garip deyince hemen aklınıza kötü birşey gelmesin aksine Loy Kratong bir nevi Budist bayramı olup, Buda’ya saygı gösterdikleri, şans ve günahlarının bağışlanmasını diledikleri bir festival.

Loy Krathong kelime olarak (su üstünde batmadan duran nesne) anlamına geliyor. Yani çeşitli materyallerden yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi bir nesne yapıp, genelde akşam saatlerinde nehirde su üstüne koyup yüzmesini izliyorlar. Tabii bu aktiviteyi yaparken kendi dinlerine özel dualarını da yapıyorlar.

Ne yazık ki son yıllarda bu nesneyi yaparken kullandıkları çevre dostu olmayan malzemeler büyük tartışma konusu olmuştu. Fakat bu konuda halk daha bilinçli ve yıllar geçtikte daha dikattli davranıyorlar.

Lokasyon: Tayland’ın her yeri

Zaman: Kasım ayında (Her yıl dolunay gerçekleştiğinde olduğu için tarihi değişiyor)

3. Yi Peng Festivali

chiang mai, tayland, yi peng, loy krathong,
Yi Peng Festivali – Chiang Mai

Tayland’ın kuzeyinde gerçekleşen Yi Peng, bence Tayland’da görüp görebileceğiniz en renkli festivallerden biri. Tabii bu dediğim kişiden kişiye değişebilir. Anlam olarak yukarıda bahsettiğim Loy Kratong’a oldukça benzer. Hatta aynı zaman diliminde gerçekleşiyor.

Bu festivalde bambu ağacı, kağıt ve ateşleyici kullanarak yaptıkları nesnelerin(Tayca’da Khom Loy diye geçiyor) gökyüzünde süzülmesini izliyorlar. İşte bu yüzden yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi çok güzel bir görüntü oluşuyor.

Kasım ayının dışında bu aktiviteyi yılbaşı gecesi yapanlar da görebilirsiniz. Ben de 2017 yılbaşında deneyimlemiştim. Çok güzel de bir fotoğrafım vardı ancak eski telefonum resetlendiği için birçok fotoğrafımı kaybettim ne yazık ki 🙁

Lokasyon: Tayland’ın kuzeyi (en büyük etkinlik yeri: Chiang Mai)

Zaman: Kasım ayında (Her yıl dolunay gerçekleştiğinde olduğu için tarihi değişiyor)

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

4. Monkey Festival

maymun, tayland, lopburi
Fotoğraf Kaynak: chrisgusen / CC BY-NC-ND 2.0

Evet geldik Tayland festivalleri deyince görebileceğiniz en ilgi çekici festivallerden birine. Tayland’ın merkez şehirlerinden biri olan Lopburi‘de gerçekleşen Maymun festivali, adından da anlaşılacağı üzere maymunların yoğunlukta olduğu bir etkinlik.

Lopburi çok fazla maymunun yaşadığı bir şehir. Doğal olarak her sene onlar için de bir kutlama ve etkinlik oluyor. İnsanlar belirlenen yerlere çok sayıda meyve, sebze ve yemek bırakıyor, maymunlar da toplanıp verilenlerle ziyafet çekiyorlar.

Lokal insanların, şehirlerine turist çektikleri için maymunlara teşekkür etme biçimi olan bu festivali deneyimlemenizi öneririm. Bana sorarsanız, ben henüz gidemedim ancak umarım en kısa zamanda tecrübe ederim.

Lokasyon: Lopburi şehri

Zaman: Kasım ayının son haftasonu

Kısa bir not: Merhaba, ben Faruk. Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

5. Chinese New Year

Chinese new year, bangkok
Chinese New Year gösterisi- Bangkok

Tayland zamanında birçok Çinli’nin gelip aile kurduğu, doğal olarak da birçok dede veya neneden Çin kökenli insanın yaşadığı bir yer. Ayrıca her yıl Çin’den çok fazla turist ve burada yaşamaya gelen insanlar oluyor.

O yüzden Çin yeni yılı, Tayland’da da büyük bir etkinlik olarak kutlanıyor. Bangkok’da bulunan, dünyanın en büyük Çin mahallelerinden birisi olan ChinaTown bu etkinlikte oldukça kalabalık oluyor. Burada birçok Çin yemeği, tapınaklar, marketler ve Çin’e özel aktiviteler bulabilirsiniz.

Özellikle hediyelik alışverişi yapmak istiyorsanız ChinaTown’ı ziyaret etmenizi öneririm. Ayrıca Tayland Alışveriş – Görmeniz Gereken 10 Yer yazısını da okuyabilirsiniz.

Lokasyon: Tayland’ın birçok yeri

Zaman: Genelde Ocak ayı sonları veya Şubat başları (Çin takvimine göre değişiyor)

6. Full Moon Party

full moon party, ko phangnan tayland
Full Moon Party

Her sene dolunay zamanlarında olan Full Moon Party, Tayland’ın en çok turist çeken aktivitelerinden birisi olabilir. Tayland’ın güneyine, Suratthani şehrine yakın olan Ko Pha Ngan adasına gidip de bu partiye katılmayan turist sayısı çok azdır tahminimce.

Adından da anlaşılacağı üzere dolunay zamanlarında olduğu için her ay bu partiye katılabilirsiniz. Son yıllarda pandemiden dolayı uzun süredir olmasa da artık düzenli olarak yapılmaya başlandı. En güncel tarihler için internette araştırma yapabilirsiniz.

Bana sorarsanız, kalabalık ve gürültülü ortamlardan daha ziyade sakin yerleri tercih ettiğim için hiç bu etkinliğe katılmadım.

Lokasyon: Ko Pha Ngan (Suratthani yakınında bir ada)

Zaman: Her ay dolunay zamanı

*** Merhaba Ben Faruk. Eğer Tayland’a yerleşmeyi düşünüyorsanız, iş bulmaktan, yaşam maliyetine, Tayca dilinden, vize konularına, araba/motosiklet satın alma, ehliyet alma süreçlerinden, sağlık sistemi, hastaneler, eğitim sistemi, güvenlik, banka hesabı açmaya kadar yani bilmeniz gereken her şeyden detaylı bir şekilde Tayland Yaşam Rehberi E-kitabında (263 sayfa) bahsettim. Hemen indirip PDF olarak okuyabilirsiniz. (Üstelik emeklerimin karşılığı olarak bana teşekkür etmiş olursunuz, desteğiniz için teşekkür ederim).

Diğer Önemli Tayland Festivalleri

7. Wing Kwai(Chonburi Buffalo Racing)

Buffalo hayvanının yarıştırıldığı bu festival, her yıl Ekim aylarında düzenleniyor.

8. Vegetarian Festival

Genelde Eylül-Ekim aylarında olan vejetaryen festivalini Phuket’te deneyimleyebilirsiniz.

tayland festivalleri
Tayland festivalleri – Dini bayram

9. Thai Ghost Festival

Adından anlaşılacağı üzere Hayalet festivali, Tayland’ın doğu tarafları yani Isaan bölgesinde Haziran aylarında oluyor.

10. Trang Underwater Wedding Ceremony

Trang şehrinde deniz altında evlilik etkinliği. 12-14 Şubat gibi Sevgililer günü zamanında gerçekleşiyor.

11. Jai Thep Festival

Ocak-Şubat aylarında Chiang Mai’da düzenlenen müzik festivali.

Chiang Mai, lantern, festival
Chiang Mai – Tayland

12. Boun Bang Fai Rocket Festival

Mayıs aylarında Tayland’ın kuzeydoğu bölgelerinde ve Laos’ta gerçekleşen Roket festivali.

13. Chanthaburi Fruit Festival

Tropikal meyvelere ilginiz varsa görmeniz gereken bir festival. Mayıs aylarında gerçekleşiyor.

14. Surin Elephant Festival

Tayland’ın doğu şehirlerinden olan Surin’de gerçekleşen bu festival, dünyanın en büyük fil etkinliklerinden birisi olarak kabul ediliyor.

Tayland fil festivali, surin, etkinlik
Tayland fil festivali – Surin

15. Candle Festival

Yağmur sezonunda yani genelde Temmuz aylarında olan renkli bir festival.

16. Wonderfruit Music and Art Festival

Turistlerin yoğun olarak bulunduğu Pattaya’da genelde Aralık ayında, bazı yıllar ise Şubat ayında düzenlenen müzik ve sanat festivali.

Bu yazıda Tayland festivallerinden bildiğim kadarıyla bahsettim. Umarım detaylı ve açıklayıcı bir yazı olmuştur. Soru ve yorumlarınızı bekliyorum 🙂

Tayland nasıl bir ülke? yazısına da göz atmanızı öneririm.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

Kısa bir not: Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

Faruk

Faruk Bayram. Tayland aşığı. 2014 senesinden itibaren Tayland'ın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına gezmediğim yeri, tatmadığım lezzeti kalmadı diyebilirim. Bu deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım. Takipte kalın.

En Yeni Yazılar