Tayland İnsanları – Bilmeniz Gereken 8 Şey


Yayınlanma Tarihi: 23 Ağustos 2023

Son Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2024

Eğer Tayland’da yaşamak istiyor veya geziye gidiyorsanız, Tayland insanları hakkında bilgi sahibi olmanızın önemli olduğunu düşünüyorum. Sonuçta burada belli bir vakit geçireceksiniz.

Peki sen kimsin de Tayland insanları hakkında konuşabiliyorsun gibi bir soru aklınıza gelebilir. Ben Faruk, 2014 senesinden beri yani 9 senedir Tayland’da yaşıyorum. Burada hem üniversite öğrencisi olarak(3 sene) bulundum, hem de gencinden yaşlısına her yaştan insanlara öğretmenlik yaptım(6 senedir). Ayrıca Tayland’ın kuzeyinden güneyine, batısından doğusuna 30’dan fazla şehrini gezdim. Yıllar boyunca çok farklı çevrelerden arkadaşlar edindim.

Bu yazıda paylaşacaklarım tabii ki de bütün Tayland insanları hakkında bilgi vermez. Bahsedeceklerim, Tayland yaşantım boyunca edindiğim tecrübelerden gelmekte olup, Tayland insanlarının geneli hakkında bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

Tabii şunu da belirtmek istiyorum. Herkesin yaşadığı yaşama, bulundukları ortama göre karşılaştıkları insan tipleri farklı olur. Sonuçta ben burada turist olarak yaşamıyorum, çok kalabalık turistik bölgelerde pek bulunmuyorum. Bu sebeple yaşadığım tecrübeler size göre farklı olabilir, aklınızda bulunsun.

*** Merhaba Ben Faruk. Eğer Tayland’a yerleşmeyi düşünüyorsanız, iş bulmaktan, yaşam maliyetine, Tayca dilinden, vize konularına, araba/motosiklet satın alma, ehliyet alma süreçlerinden, sağlık sistemi, hastaneler, eğitim sistemi, güvenlik, banka hesabı açmaya kadar yani bilmeniz gereken her şeyden detaylı bir şekilde Tayland Yaşam Rehberi E-kitabında (263 sayfa) bahsettim. Hemen indirip PDF olarak okuyabilirsiniz. (Üstelik emeklerimin karşılığı olarak bana teşekkür etmiş olursunuz, desteğiniz için teşekkür ederim).

1. Tayland’da Gürültü ve Kavga Görmezsiniz

Tayland insanları, tay insanı, asya insanları, tayland çocuk
Taylandlı bir çocuk ve annesi

Tayland insanlarının sokakta, insanların içinde kavga ettiğine şahit olmazsınız. Öyle bağırış, çağırış görmeniz çok zor. Benim başımdan 9 yılda sadece üç kez olay geçti. Birisinde yaşlı birisi otobüste sinirlendi(bilet fiyatı ve Tay hükümetinin vergi sistemi ile ilgiliydi). Başka bir olayda bir çift BTS(Bangkok’ta üstten giden metro) çıkışında sesli bir şekilde tartışıyorlardı (ayrılma konuşması yapıyordu erkek :D). Bir diğer olay ise çalıştığım okulda yaşlı bir öğretmen ve görece daha genç bir öğretmen arasındaki 15-20 saniyelik tartışmaydı.

Bunlar dışında barlar, kulüpler gibi çokça alkol alınan ortamlarda kavga olabilir tabii ki. Ancak benim gördüğüm bu tarz ortamlarda işin içinde yabancılar da oluyor. Örneğin bir keresinde Khaosan Road’da(Bangkok’ta çok ünlü bir sokak) bir yabancı ve Taylandlının kavga ettiğine şahit olmuştum.

Tayland insanları duygularını toplum içinde, tanımadıkları insanlar karşısında göstermemeye çalışırlar. Bunun kendilerini küçük gösterdiklerine inanırlar. Hatta bu yüzden trafikte korna sesi duymazsınız mesela (kornayı sadece kaza olabilecek durumlarda, uyarı niteliğinde kullanırlar). Çok nadirdir sinirden dolayı kornaya basan. Bir keresinde trafikte, öndeki araba yavaş diye korna çalan görmüştüm. Yanımdaki Taylandlı arkadaşlarım ne kadar da kaba bir davranış diye ayıplamışlardı. Sonra arabanın içine dikkatlice baktığımda gördüm ki kornaya basan sürücü yabancıydı 😀

Tayland insanları öyle herkesin içinde yüksek ses kullanmaz, telefonda sesli bir şekilde bağırarak konuşmazlar. Duygularını dışarıda göstermezler ancak kapalı ortamlarda, aile ve arkadaş arasında tartıştıkları, hatta kavga ettikleri olur. Ama kesinlikle dışarıya belli etmezler. Hatta maalesef kapalı kapılar ardında eşini döven erkekler de olduğunu söylemem gerek. Tabii bu tarz durumlar toplum tarafından çok kötü karşılanır. Örneğin benim Tayland’da en çok sevdiğim şarkıcı olan (Sek Loso), herkes tarafından müziği takdir edilen çok ünlü bir sanatçı. Ancak yıllar önce eşini dövdüğü haberleri çıkınca, insanlar tarafından ayıplandı. Her ne kadar şarkılarını hala sevseler de, insan olarak sevmeyen kişi sayısı çok fazla.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

2. Tayland İnsanları Hayatınıza Karışmaz ve Size Saygı Duyarlar

Tayland insanları, tay insanı, asya insanları
Tayland insanları

Tayland’da tabiri caizse banane ve sanane kültürü vardır. Tayland insanları hakkında en sevdiğim özellik diyebilirim. Benim hayatım beni bağlar, seninki seni bağlar, ne yaparsan yap düşüncesi diye özetlemek yanlış olmaz heralde. Bu sebeple insanların tercihleri sorgulanmaz. Hatta aksine saygı duyulur.

Yakın arkadaş çevreniz hariç, insanların ne yaptığına karışmanız genelde çok hoş karşılanmaz. Ancak Tayland insanları genel olarak duygularını pek göstermedikleri için bunu pek anlayamayabilirsiniz. Yüzünüze gülerler belki ama gerçekten ne düşündüklerini anlamanız biraz zor. Bu sebeple benim tavsiyem, nasıl onlar size saygı gösteriyorsa, siz de onlara saygı gösterin. Çünkü Tayland insanları genel olarak “nasıl bir hayat yaşadığım diğer insanları ilgilendirmez, beni kimse yargılayamaz” düşüncesindeler.

Bu arada Tayland nasıl bir ülke? yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

3. Tayland Kadınları ve Cinsiyet

Tayland insanları, tay insanı, asya insanları, tayland kadınları, tayland'da cinsiyet
Tayland kadınları

Tayland hakkında bilgi edinmeye başladığınızda ilk gördüğünüz şeylerden birisi ladyboy, gay, eşcincel konuları olur. Bu konuya açıklık getirmek istiyorum. Tayland’a gelen insanların büyük çoğunluğu burada sadece Pattaya, Bangkok, Phuket gibi turistik şehirlerde ve gece hayatının yoğun olduğu bölgelerde bulundukları için gördükleri insan tiplerini sanki bütün Tayland insanları öyle diye düşünüyorlar. Bana göre bu yanlış, çünkü bu tarz ortamlar belki Tayland’ın yüzde 5’ini bile kapsamaz.

Tayland kadınları hakkında (afedersiniz) sadece seks turizmi yaptıkları düşünülüyor. Ancak durum kesinlikle öyle değil. Hatta şunu söylemem gerek, Tayland insanları arasında muhafazakar, tabiri caizse namusuna düşkün çok fazla kadın var. Bu sebeple benim önerim Tayland kadınlarına obje olarak bakmamanız olur, bunu hakaret olarak algılarlar.

Ancak ladyboy ve eşcinsellik konusunda çok açık görüşlü olduklarını belirtmem gerek. Tayland’da insanların tercihlerine saygı gösterildiği için insanlar kimliklerini saklamadan, istediği gibi yaşıyor. Çok fazla eşcincel ve ladyboy var mı derseniz, benim gördüğüm öyle aşırı fazla değil. Göze çok fazla gelmesinin sebebi, belirttiğim üzere insanların istediği gibi yaşayabilmeleri, herkesin birbirine saygı göstermesinden dolayı. Ayrıca önceden belirttiğim üzere, bulunduğunuz ortama göre değişir (turistik ve gece hayatının olduğu bölgelerde çok fazla ladyboy, eşcinsel görebilirsiniz.)

Bu siteyi açtığımdan beri yazıp yazmamakta kararsız kaldığım konudan bu şekilde az da olsa bahsetmiş oldum 🙂 Ayrıca bu konudan daha detaylı bir şekilde çıkardığım E-kitapta(PDF) bahsettim.

4. Tayland İnsanları Biraz Meraklı Olurlar

Tayland insanları, tay insanı, asya insanları
Tayland insanları

Tayland insanları dedikoduyu çok severler. Ancak bunu insanların kötü özelliklerinden bahsedip, arkalarından laf söylemek için değil, merak duygusuyla yaparlar. Evet, Tayland insanlarının biraz meraklı olduğunu söylemem gerek. Kim ne yapmış, nerede bulunmuş vs. öğrenmek isterler. Bunu da genelde insanların yüzüne karşı sorarak değil de dedikodu şeklinde yaparlar.

Eğer Taylandlı birisiyle arkadaş olursanız, veya yeni tanıştığınız birisi olursa size de dininizle, ülkenizle ilgili sorular sorabilirler. Ancak bunu sadece merak duygusundan, sizi daha çok tanımak istemelerinden dolayı yaparlar, aklınızda bulunsun. Yoksa sizinle dalga geçmek vs. gibi niyetleri olmaz. İngilizceleri çok iyi olmadığı için gerçekten söylemek istediklerini yanlış anlamayın diye söylüyorum.

Bu arada eğer Tayland’da yaşamak istiyorsanız, Tayland’a Yerleşmek yazısını okumanızı tavsiye ederim.

5. Tayland’da Dini Yaşam

Tayland insanları, tay insanı, asya insanları, tayland dini, budizm, tayland budist
Tayland’da Budizm

Resmi kaynaklara göre Tayland insanlarının yüzde 92-93’ü Budist. Yüzde 5’den fazlası Müslüman. (Bu arada burada yaşayan Taylandlı müslüman arkadaşlarım bu rakamın yüzde 10’un üstüne çıktığını söylüyorlar, ne kadar doğrudur bilmiyorum ancak belirtmek istedim.) Geri kalan küçük bir kısım ise Hristiyan, diğer dinler ve dinsiz olarak biliniyor.

Aslında devletin resmi dini Budizm olarak kabul edilmese de Tayland anayasası Kral’ın Budist olmasını şart koşuyor. Hatta devlet okullarında her sabah, öğlen ve okul çıkışı yani günde 3 kere dua ediliyor (Tabii çocuk müslüman veya başka bir dinden ise dua etmesine gerek yok).

Budizm dini bayramları ülkede aynı zamanda tatil ilan ediliyor. Bazı bayramlar festival havasında kutlanıyor. Her dini bayramda insanlar temple(tapınaklara) akın ediyor.

Kısa bir not: Merhaba, ben Faruk. Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

Tayland İnsanlarının Diğer Dinlere Bakışı Nasıl?

Şunu söylemem gerek ki, inanılmaz saygılılar. Abartmıyorum, her ramazan ayında bana oruç tutup tutmadığımı soran, tuttuğum günlerde yanımda yemek yemeyen birçok Taylandlı arkadaşım var. Onun dışında arkadaş grubuyla veya iş nedeniyle yemeğe gittiğim zamanlar, yeni tanıştığım insanlar bile domuz eti tüketip tüketmediğimi soruyorlar (Türk olduğumu söyleyince zaten direkt müslüman mısın diye soruyorlar, biliyorlar yani ülkemizi.) Aynı şekilde alkol konusu da soruluyor.

En çok sorulan konulardan biri ise 4 eşli evlilik konusu olduğunu söylemem gerek 😀 Bazı Tayland insanları ise müslümanlıkla ilgili çok soru soruyorlar, bunun sebebi kesinlikle meraklı olduklarından dolayı. Aklınıza başka bir şey gelmesin. 9 yıllık Tayland yaşantımda hiçbir insandan kötü bir söz veya aşağılayıcı yorum duymadım. Eğer siz Tayland’da böyle bir tecrübe yaşamışsanız, yorumlarda yazabilirsiniz.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

6. Tayland İnsanları Biraz Utangaç Olabilir (Dil Konusu)

Tayland insanları, tay insanı, asya insanları, tayland çocuk
Taylandlı bir çocuk

Tayland’ın dili bildiğiniz üzere Tayca. Alfabeleri tamamen kendilerine özel. Hem dil yapıları(harflerin okunuşları) hem de dil özellikleri(gramer) dolayısıyla İngilizce’ye çok uzak bir dil. Yani kısacası İngilizce öğrenmeleri için biraz çaba harcamaları gerekiyor. Tayland’ın büyük çoğunluğu maalesef İngilizce konuşamıyor. İngilizce konuşabilen insanlar ise ya yurtdışında belli bir süre yaşamış/tatile gitmiş, ya da çocukken okulda/evde iyi eğitim almış kişiler.

Bu arada eğer Tayland’da çalışmak istiyorsanız Tayland’da Öğretmen Olmak – Tayland’da Çalışmak yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Aslına bakarsanız Tayland insanları cana yakın, sürekli gülümseyen, sevecen ve kesinlikle çekingen yapıda değiller. Konuştuğunuz herkes size yardımcı olmaya çalışır. Hatta çoğu Taylandlı İngilizce bilmemesine rağmen size bir şekilde yardım ederler. Ancak yukarıda bahsettiğim İngilizce konuşamadıklarından ötürü size karşı utangaç davranabilirler. Hatta bazen yardımsever olmadıkları düşünürsünüz ama çoğu zaman durum sadece İngilizce’den korktuklarından otürüdür. Tayland’a ilk geldiğim zamanlar insanlarla sadece İngilizce anlaştığım için ben de insanların çekingen olduğunu düşünüyordum. Ne zamanki Tayca öğrendim, işte o zaman insanların ne kadar konuşkan olduğunu gördüm.

Tabii şöyle bir olay da var. Zaten siz büyük ihtimalle buraya tatile geleceğiniz için, bulunacağınız bölgeler turistik olacaktır. Yani çevrenizde bulunan insanlar turistik bölgelerde çalışmaları, veya orada yaşamaları nedeniyle İngilizceleri, genel halka göre daha iyi durumda olur. Bu sebeple belki benim yaşadığım tecrübeleri yaşamazsınız.

Bu arada Tayland Gezilecek Yerler – Görmeniz gereken 12 yer yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

7. Negatif Konular Hakkında Konuşmayı Pek Sevmezler

Tayland insanları, tay insanı, asya insanları, tayland çocuk
Taylandlı çocuklar

Tayland insanları genel olarak negatif şeylerden konuşmaktan hoşlanmazlar. Geçmişte yaptıkları hataları düşünmezler, hayıflanmazlar. Olan olmuş, geçmiş bitmiştir. Bunun bir başka nedeni de yaptıkları hataların kendilerini küçük düşürdüğüne inanırlar. Bu sebeple hatalarını yüzlerine vurmamaya çalışın. Her ne kadar gülüp geçseler de, pek hoşlanmadıklarını bilin.

Ben karakter olarak aklıma ne gelirse insanların yüzüne söyleyen birisiyim. Ancak bu tarz yorumlarımı genelde yakın arkadaş çevremde yaptığım için sorun yaşamıyorum.

Ayrıca gelecekte olabilecek negatif şeyleri de düşünmemeye çalışırlar. Örneğin bizim kültürde konuşulması gayet normal olan yaşlanmak, ölmek gibi konuları pek konuşmazlar. Böyle anlatıyorum tabii ancak hiçbir şey düşünmeyen insanlar olduğu da aklınıza gelmesin. Mesela gelecek kaygısı olan, maaşları yeterli olmadığı için maddi konular hakkında strese giren kişiler de oldukça fazla.

Bu arada Tayland’ın neyi meşhur? yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

8. Dakik Olmama Konusu

Tayland insanları tabii ki de melek gibi değiller. Bazı negatif özelliklerinden de bahsetmem gerek. Umarım Taylandlı arkadaşlarım bu yazıyı Tayca’ya çevirip okumazlar 😀

Tayland insanlarının çoğunun dakik olmadığını soylemem gerek. Önemli bir toplantı olmadığı sürece her yere geç giderler. Örneğin bir arkadaşınızla buluşacaksınız diyelim saat 2 dersiniz, herkes 3’e doğru gelir. Zaten neredeyse herkes benzer şekilde davrandığı için, bu konuda birbirlerinden pek şikayetçi olmazlar. Ayrıca bir karar alınacak olsa veya son teslim tarihi belli bir iş varsa, hemen hemen son güne kadar beklerler, son anda yetiştirmeye kalkarlar.

Ben dakik bir insan olduğum için, Tayland’da yaşamaya başladığım ilk zamanlarda bu konuyu biraz kafaya takıyordum ancak şu anda sorun etmiyorum 🙂

Ayrıca bazı Taylandlı insanların tembel olduğunu belirtmem gerek. Bence bunun sebebi Tayland’ın tropik bir ülke olması. Sürekli sıcak ve aşırı nemli. İnsan bu kadar sıcak bir ortamda durunca ister istemez tembel olur, anlayışla karşılamak lazım. Tabii bu demek değil ki çalışkan değiller. Tayland insanları arasında işini tam yapan, çok çalışan insanlar da oldukça fazla.

*** Merhaba Ben Faruk. Eğer Tayland’a yerleşmeyi düşünüyorsanız, iş bulmaktan, yaşam maliyetine, Tayca dilinden, vize konularına, araba/motosiklet satın alma, ehliyet alma süreçlerinden, sağlık sistemi, hastaneler, eğitim sistemi, güvenlik, banka hesabı açmaya kadar yani bilmeniz gereken her şeyden detaylı bir şekilde Tayland Yaşam Rehberi E-kitabında (263 sayfa) bahsettim. Hemen indirip PDF olarak okuyabilirsiniz. (Üstelik emeklerimin karşılığı olarak bana teşekkür etmiş olursunuz, desteğiniz için teşekkür ederim).

Tayland İnsanları ile İlgili Önerilerim ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Tayland’da baş kısmı kutsal sayılıyor. İnsanların başına ellemeyin. Tanıdığınız birisi değilse çocukların başını sevmeniz bazen hoş karşılanmaz.
  • Baş kısmı nasıl kutsalsa, ayak kısmı tam tersi. Ayaklarınızla bir şeyleri ittirmeniz, işaret etmeniz, hatta bacak bacak üstüne bile atmanız insanlar tarafından çok hoş karşılanmaz, aklınızda bulunsun.
  • Tayland insanları size saygı duyarlar, yaşamınıza karışmazlar. Size tavsiyem siz de aynı şekilde davranın, insanların yaşam biçimleriyle dalga geçmeyin.
  • Taylandlılar negatif konular hakkında konuşmayı pek sevmezler. (Ölüm, kötü şans vs.)
  • Agresif olmayın, kavga çıkarmayın. Taylandlılar agresif insanları hiç sevmezler.
  • Her insanın görüşü, dini, inancı farklı. Kutsallarına saygı duyun.
  • Tayland Kralı ve ailesi hakkında tek kelime dahi etmeyin. Kötü bir söz söylerseniz hapis cezası var. İyi birşey söyleseniz bile insanların İngilizcesi zayıf olduğu için sizi anlamayabilirler, dikkatli olun.
  • Budist kesişlere(monk) karşı herhangi kötü bir harekette bulunmayın.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

Bu yazıda Tayland insanları ile bildiklerimi genelleme yaparak anlatmaya çalıştım. Yazının başında olduğu gibi yine belirtmek isterim ki benim yaşantıma göre karşılaştığım insan tipleri size göre farklı olabilir. Sonuçta ben burada turist olarak kalmıyorum, turistik bölgelerde çok bulunmuyorum. Eğer sizin başınızdan geçen olaylar, karşılaştığınız farklı insanlar varsa yorumlarda belirtirseniz çok sevinirim. Böylece okuyan herkes faydalanır.

Bu arada dünyanın herhangi bir ülkesinde otel ayarlarken en güvenilir ve en ucuz konaklama bulmak için Booking sitesini kullanmanızı tavsiye ederim.

NOT: Yukarıda verdiğim siteyle benim partnerlik anlaşmam var. Eğer rezervasyon yapmadan hemen önce verdiğim linke basarsanız, bana destek olur, beni çok mutlu edersiniz. Bana Destek Olun sayfasında bahsettim.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

Ayrıca Tayland’a gitmek için 10 neden yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Kısa bir not: Merhaba, ben Faruk. Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

Faruk

Faruk Bayram. Tayland aşığı. 2014 senesinden itibaren Tayland'ın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına gezmediğim yeri, tatmadığım lezzeti kalmadı diyebilirim. Bu deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım. Takipte kalın.

En Yeni Yazılar