Tayland’a gitmek için 10 neden


Yayınlanma Tarihi: 23 Ağustos 2021

Son Güncelleme Tarihi: 4 Ocak 2024

Tayland’a gitmek için neden arıyorsanız, bu yazıyı okuyun derim. Çünkü bu yazıda Tayland’a neden gitmeliyim sorunuzun cevabını bulacaksınız. Aşağıda size 10 tane sebep sıralamaya çalıştım. Umarım, karar almanızda yararlı olur.

Bu arada Tayland’da yaşamayı düşünüyorsanız Tayland’a yerleşmek yazısını okuyabilirsiniz.

*** Merhaba Ben Faruk. Eğer Tayland’a yerleşmeyi düşünüyorsanız, iş bulmaktan, yaşam maliyetine, Tayca dilinden, vize konularına, araba/motosiklet satın alma, ehliyet alma süreçlerinden, sağlık sistemi, hastaneler, eğitim sistemi, güvenlik, banka hesabı açmaya kadar yani bilmeniz gereken her şeyden detaylı bir şekilde Tayland Yaşam Rehberi E-kitabında (263 sayfa) bahsettim. Hemen indirip PDF olarak okuyabilirsiniz. (Üstelik emeklerimin karşılığı olarak bana teşekkür etmiş olursunuz, desteğiniz için teşekkür ederim).

1. Sıcacık Havası ve İklimi

Tayland ada, seyahat, otel, Ko kut, Tayland'a gitmek
Ko Kut adasında bir otel

Tayland tropikal bir iklime sahip olduğu için yıl boyunca havalar sıcak. Bazı aylar(Mart-Nisan-Mayıs) hakikaten çok sıcak olabiliyor. Bazı aylarda(Temmuzdan Eylüle kadar) ise çok fazla yağmur oluyor, fakat havalar yine de sıcak. Bu yüzden eğer kış sevmiyorsanız, Tayland’a gitmek alabileceğiniz en güzel kararlardan birisi olabilir.

Kendimden örnek vermek gerekirse, Tayland’ın en sevdiğim yani iklimi diyebilirim. Hatta 7 yıldır Tayland’da yaşıyor olmamın en büyük sebeplerinden birisi bu.

Tabii Tayland’ın her yerinde havalar çok sıcak değil. Tayland’ın bazı yerleri serin olabiliyor. Özellikle Kuzey ve Kuzeydoğuda havalar 10 dereceye kadar düşebiliyor. Eğer bu tarz bir iklim seviyorsanız Chiang Mai, Chiang Rai, Nan, Phrae, Loei gibi şehirleri ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Tayland’a ne zaman gidilir? | Tayland Mevsimler yazısını okumanızı öneririm.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

2. Bembeyaz Kumlu Sahilleri

Andaman adaları, Tayland, ada, sahil, tatil, Tayland'a gitmek
Andaman adaları

İnternette Tayland diye arattığınızda, muhtemel karşınıza çıkan görseller o bembeyaz kumlu plajlar, ve adalar olacaktır. Tayland deniz sevenler için tam bir cennet. Güney Asya’da bulunan çoğu ülkede olduğu gibi burada da birçok ada bulunmakta. Hatta resmi kaynaklara göre Tayland’da 936 tane ada var. Wikipedia linkine buradan ulaşabilirsiniz.

İşte bu mükemmel adalar ve sahiller, Tayland’a gitmek için en güzel sebeplerin başında geliyor. Gezebileceğiniz en güzel sahiller ve adalar ise Andaman denizinde diyebilirim. Buraya iki, üç ay ayırsanız bile bütün adaları tam anlamıyla keşfedebileceğinizi sanmıyorum.

Tayland’ın en ünlü adalarından bahsettiğim şu yazımı da okuyabilirsiniz.

Similan Adalar, Tayland, Phang Nga
Similan Adaları
Phi Phi Tayland adası
Ko Phi Phi – Phuket

3. Mükemmel Doğası

Tayland Park, tatil, doğa, Tayland'a gitmek
Khao Sok National Park

Tayland sadece plajlarıyla ünlü bir ülke değil elbette. Ülkenin her köşesinde, kamp yapmaya gidebileceğiniz, vahşi doğaya tanıklık edebileceğiniz, birçok aktivitenin bulunduğu Tayland Ulusal Parklarını bulabilirsiniz.

Bu arada dünyanın herhangi bir ülkesinde otel ayarlarken en güvenilir ve en ucuz konaklama bulmak için Booking sitesini kullanmanızı tavsiye ederim.

NOT: Yukarıda verdiğim siteyle benim partnerlik anlaşmam var. Eğer rezervasyon yapmadan hemen önce verdiğim linke basarsanız, bana destek olur, beni çok mutlu edersiniz. Bana Destek Olun sayfasında bahsettim.

Bu parklar korumalı olduğu için öyle her yerinde kamp yapmanıza izin verilmiyor elbette. Fakat, çoğu ulusal parkta kamp alanları mevcut. Kendi çadırınız varsa günlüğü oldukça ucuz, 50-100 Baht arasında. Çadırınız yoksa bile, 200-300 Baht gibi bir paraya kamp yapabilirsiniz.

Vahşi doğaya şahitlik etmek istiyor iseniz, bu ulusal parklar gidebileceğiniz en güzel yerlerin başında geliyor. Tabii fil, kaplan, leopar, maymun gibi hayvanların doğal yaşamını görmek istiyorsanız rehber tutmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca Tayland Gezilecek Yerler – Görmeniz gereken 12 yer yazısını da okuyabilirsiniz.

Tayland filler, vahşi yaşam, Tayland'a gitmek
Tayland’a gitmek – Vahşi doğada filler

4. Muhteşem Yemekleri

Somtam Tay yemeği, salata
Somtam

Tayland yemeklerini ilk yemeye çalıştığınızda çok garip gelebilir. Eğer bir kere deneyip, beğenmeyip yemekten vazgeçerseniz çok şey kaybetmiş olursunuz. Ancak eğer şans verip yemeye çalışırsanız, kısa süre içinde çok seveceğinize eminim.

Tabii her insanın damak tadı farklıdır, bu yüzden bazı Tayland yemeklerini sevmeyebilirsiniz. Bu gayet normal. Fakat bizim damak tadımıza uygun çok fazla yemek olduğunu da söylemeliyim. Bu tarz yemekler için Tayland’da ne yenir? yazıma göz atabilirsiniz.

Sadece yemekler değil, tatlılar da Tayland mutfağında önemli bir yere sahip. Eğer tatile giderseniz, önyargısız bu yemekleri ve tatlıları denemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Tay tatlısı, tay mutfağı, Tayland yemekleri
Sticky Rice, Mango

5. Tropikal Meyveleri

Mangosteen meyvesi, Tayland
Mangosteen – Tropikal bir meyve

Tayland tropikal bir iklime sahip olduğu için bizim bilmediğimiz birçok çeşit meyve bulunmakta. İnanın o kadar çok çeşit var ki, 2014 yılından beri burada yaşamama rağmen benim bile denemediğim birçok farklı meyve olduğuna eminim.

Muz, ananas, hindistan cevizi gibi meşhur, bilinen meyvelerin dışında hiç görmediğiniz meyveler bulabilirsiniz. İlk gördüğünüzde size farklı gözükse de önyargılarınız olmadan denemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Bazılarını çok seveceğinize eminim. Bu meyveleri tatmak Tayland’a gitmek için güzel bir sebep olabilir.

Ayrıca buradan Türkiye’ye tohum gönderimi de yapılıyor. İnsanlar evde, kendi imkanlarıyla Tayland meyvelerini yetiştirmeye çalışıyor. Hatta Mersin, Antalya gibi Türkiye’nin güneyindeki şehirlerde bulunan seralarda ejder meyvesi, mango gibi meyveler yetiştiriliyor.

Daha çok bilgi için Tayland Meyveleri yazımı da okuyabilirsiniz.

Kısa bir not: Merhaba, ben Faruk. Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

Dragon Fruit Ejder Meyvesi Tayland
Dragon Fruit (Ejder Meyvesi)

6. Sürekli Gülümseyen İnsanları

tayland insanlari, kulturu, tatil, gezi, Tayland'a gitmek
Taylandlı bir amca

Tayland’a gelen turistlerden çok duyduğum birşey var. Benim de şahit olduğum bu şey Tayland insanlarının hep gülümsemesi. Nereye giderseniz gidin her yerde bu tarz insanlara rastlayabilirsiniz. Hatta öyle ki Tayland’a ‘Gülümseyen İnsanların Ülkesi(Land of Smiles)‘ deniyor.

*** Merhaba Ben Faruk. Eğer Tayland’a yerleşmeyi düşünüyorsanız, iş bulmaktan, yaşam maliyetine, Tayca dilinden, vize konularına, araba/motosiklet satın alma, ehliyet alma süreçlerinden, sağlık sistemi, hastaneler, eğitim sistemi, güvenlik, banka hesabı açmaya kadar yani bilmeniz gereken her şeyden detaylı bir şekilde Tayland Yaşam Rehberi E-kitabında (263 sayfa) bahsettim. Hemen indirip PDF olarak okuyabilirsiniz. (Üstelik emeklerimin karşılığı olarak bana teşekkür etmiş olursunuz, desteğiniz için teşekkür ederim).

Tayland kültüründe sinirli olmak, kavga etmek, tartışmaya girmek sizi insanların önünde küçük düşürür diye bir inanış var. Öyle ki bu yüzden trafikte korna sesi bile duyamazsınız, çünkü insanlar bunun çok kaba bir davranış olduğunu düşünüyorlar.

İşte bu yüzden sakin, sürekli gülümseyen insanlarla karşılaşmanız gayet normal. Tayland’a gitmek için en güzel nedenlerden birisi de bu diyebilirim. Tayland’da gürültüsüz, rahat bir tatil geçireceğinizden eminim.

Bu konuda daha çok bilgi için Tayland İnsanları – Bilmeniz Gereken 8 Şey yazısını okumanızı tavsiye ederim.

7. İlginç Kültürü

Long Neck, Tayland, Uzun Boyun, Chiang Mai
Uzun boyunlu bir kadın (Long Neck)

Tayland kültüründe görebileceğiniz ilginç şeyler var. Örneğin en meşhuru kuzeyde bulunan Long Neck yani uzun boyunlu insanlar. Chiang Rai ve Chiang Mai şehirlerinde bu insanların yaşadıkları kasabaları gezebilirsiniz.

Bu konudan detaylı olarak Tayland Zürafa Boyunlu Kadınlar yazısında bahsettim.

Tayland’da köpeklere karşı da bir sevgi var. Neredeyse her köşede bulunan 7-11 marketlerinin önünde yatan köpekler görebilirsiniz. Havaların sıcak olmasından ötürü köpekler buralarda duruyorlar. Kesinlikle insanların bu köpekleri kovduklarına şahit olamazsınız. Hatta rahatsız etmemek için yanlarından yavaşça geçiyorlar.

Tabii Tayland kültüründen bahsedip de bazı şeylerde sizi uyarmamak olmaz. Örneğin Tayland’da kafa kısmı kutsal olarak kabul ediliyor. Bu yüzden insanların boyun hizasından üstlerine dokunmanız yanlış anlaşılabilir. Ayrıca elinizle veya ayağınızla bir şeyleri işaret etmeniz de çok hoş karşılanmaz. Özellikle Budist heykelleri, Kralın resimleri gibi kutsal şeyleri parmağınızla işaret etmemeye çalışın. Hatta Kral hakkında kesinlikle konuşmayın. Çok ciddi yasalar var. Hapse girmeye kadar gidebilir, dikkat etmenizi öneririm.

Tayland’ın tarihi yerleri ise çok fazla. Eski krallıklardan kalma tapınaklar, devlet binalarını özellikle Ayutthaya şehrinde bulabilirsiniz. Kanchanaburi’de de çok fazla tarihi mekan var.

Ayrıca Tayland Turistik Yerler – En Güzel 11 Yer yazısına da göz atabilirsiniz.

8. Özel Festivalleri

Tayland festivalleri, songkran, Tayland yeni yil
Songkran – Fotoğraf Kaynak: JJ Harrisonvia / CC BY-SA 3.0

Tayland’a gitmek için neden arıyorsanız, festivaller diyebilirim. Tam bir bayram havasında olan bu festivaller Tayland kültüründe önemli bir yere sahip. En meşhurları ise tahmin edebileceğiniz gibi Songkran festivali. Tay yeni yılı olarak kabul edilen bu festivalde insanlar suyla kutlama yapıyor. Her tarafta insanların birbirlerine su fırlattıklarını görebilirsiniz. Her yıl Nisan ayının 12-13 ünde başlıyor.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

Tay yeni yılının yanında Çin yeni yılı da Tayland kültüründe önemli sayılıyor. Tayland’da çok fazla dede veya nineden yarı Çinli sayılan insan yaşıyor. O yüzden bu festivali kutlayan çok fazla insana şahit olabilirsiniz. Çin yılı festivalleri her yıl Ocak sonu, Şubat başları gibi oluyor.

İlginç festivallerden örnek olarak ise Lopburi’de olan maymun festivalini söyleyebilirim. Çok fazla maymun görebileceğiniz bu festival genelde Kasım ayının sonlarında oluyor.

Daha çok bilgi için Tayland Festivalleri yazımı okuyabilirsiniz.

Tayland maymunlar, adalar vahsi doga, gezi, Tayland'a gitmek
Ko Phi Phi Don – Maymun Adası

9. Meşhur Tay Masajı

Tay masaji, tatil, Tayland'a gitmek
Tay masajı

Tayland’a gitmek için büyük bir neden sayılmasa da Tay masajının önemli bir yere sahip olduğunu söylemem gerek. Tay masajının ne kadar iyi olduğu konusunda ise şöyle cevap verebilirim; yaptıran kişilerden ya çok beğenen çıkıyor, ya da hiç beğenmeyen.

Geleneksel Tay masajı oldukça sert ve bazen acı verici oluyor. Bence her insana uygun değil. Ben en az 5-6 kere denememe rağmen bir türlü sevemedim. Ama yine de seven çok kişi var, sizin de şans vermenizi tavsiye ederim. Bir başka masaj çeşidi ise oil yani yağ masajı diye geçiyor. Hindistan cevizi yağı kullanılarak yapılıyor. Bu masaj ise geleneksel masaj gibi sert değil.

Benim en çok sevdiğim Tay masajı ise ayak masajı. Genelde bir saatlik seansla çok güzel ve rahatlatıcı bir ayak masajı deneyimi yaşayabilirsiniz. Son 10 dakikasında ise omuz, kollara da güzel bir masaj uygulanıyor. Umarım dener ve beğenirsiniz.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

10. Pazarları ve Marketleri

İçinden tren geçen market, Tayland
İçinden tren geçen market -Mae Klong Railway Market

Tayland’da alışveriş, özellikle Çin, Japonya, Endonezya, Malezya gibi ülkelerden turistlerin Tayland’a gitmek için en önemli sebeplerinden diyebilirim. Sadece Asya’dan değil, Avrupa ve Amerikadan da birçok turist Tayland’da bulunan pazarları ve marketleri çok seviyor.

Örneğin yukarıdaki fotoğrafta bulunan Mae Khlong Railway Market, dünyada sadece Tayland’da bulunan, belki sizin de televizyonlarda gördüğünüz, içinden tren geçen meşhur bir market. Onun dışında Tayland’la özdeşleşmiş, birçok yerde karşılaşabileceğiniz yüzen marketler de var.

Eğer alışverişi seviyorsanız Tayland’da hiç sıkılmayacağınıza eminim.

Tayland’da alışveriş yapabileceğiniz yerleri öğrenmek istiyorsanız Tayland Alışveriş – Görmeniz Gereken 10 Yer yazısını okuyabilirsiniz.

Tayland Yüzen Market, Tayland'a gitmek
Yüzen Market – Ratchaburi

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz diğer yazılarıma da bakabilirsiniz. Soru ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bu arada Tayland vize konuları için Tayland Vize Istiyor mu? | Vize Ücretleri yazısını okuyabilirsiniz.

Ayrıca Tayland’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler | Tayland Gezi | 10 Tavsiye yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

Kısa bir not: Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

Faruk

Faruk Bayram. Tayland aşığı. 2014 senesinden itibaren Tayland'ın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına gezmediğim yeri, tatmadığım lezzeti kalmadı diyebilirim. Bu deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım. Takipte kalın.

En Yeni Yazılar