Tayland Turistik Yerler – En Güzel 11 Yer


Yayınlanma Tarihi: 4 Nisan 2023

Son Güncelleme Tarihi: 7 Ocak 2024

Tayland’a gitme planlarınız varsa doğal olarak Tayland turistik yerler, nereler gezilir, kaç günde gezebilirim gibi sorularınız olacaktır. Bu yazıda bütün sorularınıza cevap vererek sizlerle Tayland genelinde 11 turistik yer paylaşmak istiyorum. Tabii bahsedeceğim bütün yerleri gezmek zorunda değilsiniz. Ne tarz bir tatil yapmak istediğinize göre seçim yapabilirsiniz.

Ayrıca Tayland’a gitmek için 10 neden yazısını okumanızı tavsiye ederim.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

Tayland Turistik Yerler Haritası

Tayland turistik yerler harita, en güzel yerler
Tayland Turistik Yerler Haritası

Sizin için hazırladığım Tayland Turistik Yerler haritasını Google Haritalar‘da bulabilirsiniz.

Bu yazıyı yazarken herhangi bir gezi planı veya sıralama yapmadım, ancak yine de bu haritayı paylaşmak istiyorum. Çünkü yazıda paylaştığım yerler birbirlerine uzak oldukları için nereleri gezeceğinize karar verirken haritadan bakmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Ayrıca Tayland’da ucuz otobüs, tren ve uçak biletleri fiyatlarına bakmak için benim sürekli kullandığım 12go websitesini tavsiye ederim.

1. Phi Phi Adası

Phi Phi adası tayland, sahil, maymun sahili, monkey beach
Monkey Beach – Phi Phi Adası

Tayland turistik yerler diye bir yazı yazıp da Phi Phi adasından bahsetmemek elbette olmaz. Tayland’ı duyup da bu adanın adını duymayan çok azdır tahminimce.

Tayland bildiğiniz üzere adaları, sahilleriyle ünlü bir ülke. Tabii bunun en büyük nedenlerinden birisi tropikal bir iklime sahip olması. Yılın her zamanı Phi Phi adasına gidebilirsiniz.

Lokasyon olarak da hem Phuket hem de Krabi’ye yakın. Vaktiniz olursa birçok farklı yerde tatil yapma imkanınız olur.

Bu arada Tayland Adaları – En Ünlü 17 Ada yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Phi Phi Adası’nda Neler Yapılır?

Phi Phi adası tam bir turist cenneti. Balayı tatili, deniz aktiviteleri, dalış, ada turları, alışveriş, yemek, kültür, kaya tırmanışı, gece hayatı, köpekbalıkları şovları, maymun sahili, yemek kursları ne arıyorsanız burada bulabilirsiniz.

Benim tavsiyem ise güzel bir otel ayarlayıp, çevrede bulunan sahilleri, adaları gezmeniz olur. Maya Bay, Long Beach, Phi Phi Viewpoint, Monkey Beach gibi yerleri gezmeyi unutmayın. Yukarıda da belirttiğim üzere Phi Phi adasında turistik aktivite bulma konusunda sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum.

Ayrıca Tayland’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler | Tayland Gezi | 10 Tavsiye yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Phi Phi adası tayland, sahil, phi phi viewpoint
Phi Phi Viewpoint

Phi Phi Adası kaç günde gezilir?

Eğer Tayland’a sadece 7-10 gün gibi kısa süreliğine geliyorsanız, bu süreyi Phi Phi (2-3 gün), Phuket ve Bangkok arasında geçirebilirsiniz. Ama uzun bir süre kalsanız da sıkılmayacağınız bir yer Phi Phi adası.

2. Long Neck Village

Long neck tayland, uzun boyunlu kadınlar, tayland turistik yerler, chiang rai, long neck village
Uzun boyunlu bir kadın

Türkçe’de uzun boyunlular ve zürafa boyunlu kadınlar kasabası diye geçen bu yer, Tayland turistik yerler listesinin başlarında yer alıyor. Burası belki de Tayland’ın en ilginç yeri. İnsan şaşırmadan edemiyor, nasıl böyle birşey olabilir diye.

Bu kasabada yaşayan insanlar Karen kabilesi diye geçiyor. Köklerinin Çin’e dayandığı bilinen bu kabile, Tayland’a göç etmeden önce yüzyıllar boyunca Myanmar (Burma)’da yaşamışlar. Ülkelerindeki savaştan kaçarak en sonunda Tayland’ın kuzeyine Chiang Mai ve Chiang Rai taraflarına yerleşmişler.

5 yaşından 21 yaşına gelene kadar her sene kadınlar boyunlarına resimde gördüğünüz gibi bir halka geçiriyorlar. Sebebi ise “boynun ne kadar uzun olursa, o kadar güzel olursun” inanışları olması.

Long Neck kasabası birkaç farklı yerde var. Benim tavsiyem en ünlüsü olan Chiang Rai şehrindekine gitmeniz. Bu yazının yukarısında haritada görebilirsiniz.

Long Neck Village’da Neler Yapılır?

Long Neck kasabasında yapabileceğiniz en güzel şey bol bol fotoğraf çekmek. Bu kadar uzun boyunlu insanları başka nerede görebilirsiniz ki. Bu kasabaya giriş ücretli(300 Baht – 10 dolar) olduğu gibi bazı kişiler fotoğraf çektirirken bağış yapmanızı veya sattıkları ürünlerden almanızı isteyebilirler. Aklınızda bulunsun.

Ayrıca birçok hediyelik ürün satan küçük dükkanlar bulabilirsiniz. Zaten uzun boyunlu kadınlar burada surekli bir şeyler dikerek, el işleriyle uğraşarak hayatlarını devam ettiriyorlar. Turist tuzağı olarak düşünmeyin.

Ayrıca bu konudan detaylı olarak Tayland Zürafa Boyunlu Kadınlar yazısında bahsettim.

Long neck tayland, uzun boyunlu kadınlar, chiang rai, long neck village
Long Neck Village (Uzun boyunlular kasabası)

Long Neck Village kaç günde gezilir?

Bu kasaba her ne kadar ilgi çekici olsa da küçük bir yer. Dolayısıyla günübirlik gezi çok rahat yetecektir. Hatta çoğu turlar buraya sadece birkaç saat ayırıyor.

3. Koh Samui

Koh samui, tayland tatil, tayland gezi, tayland ünlü ada
Tayland, Koh Samui Adası

Öncelikle bu adadan Koh Samui Adası Gezi Rehberi | Gezilecek 15 Yer yazısında detaylıca bahsettim, okumanızı tavsiye ederim.

Koh Samui adası Tayland’ın en büyük ikinci adası. Hatta Phuket bana göre adadan daha ziyade şehir olduğu için ben Koh Samui’yi en büyük ada olarak kabul ediyorum. Burası öyle bir yer ki, çoğu turist Koh Samui’de tatil yaptıktan sonra Tayland’a yerleşmeye karar veriyor.

Yakın zamanda başımdan geçen bir olayı anlatayım. Güney Afrikalı bir arkadaşım annesiyle birlikte bir aylığına Tayland’a tatile geldiler. Bangkok’ta birkaç gün kaldıktan sonra Koh Samui’ye gittiler. Arkadaşımla bir hafta sonra konuştuğumda ise bana Tayland’a yerleşeceğini, hatta öğretmenlik için ertesi gün mülakata gideceğini söyledi. Evet, ben de sizin gibi şaşırmıştım 🙂

Bu arada Tayland’da ne iş yapılır? yazısını okuyabilirsiniz.

Koh Samui’de Neler Yapılır?

Koh Samui tam anlamıyla turist merkezi. Burada hem çok fazla turist, hem de çok fazla yabancı yaşayan var. Tabii bu sebeplerden dolayı halkın İngilizcesi oldukça iyi.

Benim tavsiyem günlüğü 200-300 Baht (5-10 Dolar)‘a bir motorsiklet kiralayın. Böylece birçok yeri rahatça gezebilirsiniz. Aksi taktirde ulaşım hem daha zahmetli hem de daha pahalı olacaktır.

Adayı çevreleyen sahilleri gezebilir, deniz aktiviteleri yapabilir, ada içinde bulunan fil barınağını ve tapınakları gezebilirsiniz.

Bu arada hemen yakında bulunan Koh Tao ve ünlü full moon partisinin olduğu Koh Phangan‘a da gidebilirsiniz. Aşağıda 8.maddede bu partiden bahsettim.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

Koh samui, tayland tatil, tayland gezi, tayland ünlü ada
Koh Samui’de tatil

Koh Samui kaç günde gezilir?

Koh Samui’de 3-4 günlük tatilin yeterli olacağını düşünüyorum.

4. White Temple

white temple, chiang rai, tayland beyaz tapınak, tayland turistik yerler
Tayland beyaz tapınak

Tayland’ın belki de en meşhur tapınağı olan White Temple(Wat Rong Khun) Tayland’ın en kuzeyinde Chiang Rai şehrinde bulunuyor. Eğer kuzeye giderseniz kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerden. Ayrıca aynı şehirde bulunan Blue Temple, Black House Museum gibi yerlere de uğramayı unutmayın.

White Temple’da Neler Yapılır?

Gerçekten de fotoğraftakiler kadar göz kamaştırıcı bir güzelliği var. Aslında eski bir tapınak olan bu yer 1990’li yıllarda Taylandlı ünlü bir sanatçı tarafından renovasyon çalışmalarıyla bugünkü haline dönüşüyor.

Burada yapacağınız bol bol fotoğraf çekip bembeyaz güzelliğin keyfini çıkarmak. Ayrıca tavsiyem öğlen 11-2 saatleri arasında gitmeyin, çok sıcak oluyor. Sabah erken saatler en uygun zaman olacaktır. Zaten erkenden 8’de açılıyor.

Ayrıca bu tapınaktan detaylı olarak Büyüleyici Güzelliğiyle Beyaz Tapınak | Tayland Wat Rong Khun yazısında bahsettim.

white temple, chiang rai, tayland beyaz tapınak, tayland turistik yerler
White Temple – Chiang Rai

White Temple kaç günde gezilir?

Günübirlik, hatta bir iki saat yetecektir.

5. Railay Beach

Tayland, ada, sahil, tatil, railay, tayland turistik yerler
Railay – Krabi

Railay Beach’de Neler Yapılır?

Tayland’ın güneyinde Krabi şehrinde bulunan bu sahil özellikle kaya tırmanışı yapmak isteyenler için mükemmel bir yer.

Kaya tırmanışı dışında su kayağı, şnorkel, dalış gibi deniz aktiviteleri bulmak mümkün. Ayrıca Railay Beach sahillerinde çok güzel mağaralar da mevcut. Özellikle Diamond Cave(Elmas Mağarası) görmeniz gereken yerlerden.

Railay Beach yakınlarında olan 4 tane adaya düzenlenen turlara da katılmanızı öneririm. Örneğin bu sitede çok güzel günübirlik bir tur buldum. Fiyatı oldukça uygun, 1000 Baht (30 Dolar) civarında. Hatta verdiğim sitedeki promosyon kodlarıyla daha da ucuza satın alabilirsiniz.

Not: Phi Phi adası buraya oldukça yakın. Aklınızda bulunsun.

Railay Beach kaç günde gezilir?

Zaten küçük bir yer olan Railay Beach’de çok fazla vakit geçirmenize gerek yok. Günübirlik gezi yetecektir. Gerekirse bir gece konaklayabilirsiniz.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

6. Chatuchak Weekend Market

tayland alışveriş, bangkok chatuchak market
Chatuchak market, Fotoğraf Kaynak: Christophe95 / CC BY-SA 4.0

Tayland turistik alışveriş için gezmeniz gereken yerler oldukça fazla. Ancak bu yazıda bunlardan en ünlüsü olan Chatuchak Weekend Market’i paylaşmak istedim. Diğer yerler için Tayland Alışveriş – Görmeniz Gereken 10 Yer yazısını okuyabilirsiniz.

Bu market Bangkok’un merkezinde bulunuyor. Adından da anlayabileceğiniz üzere sadece Cumartesi – Pazar günleri açık. Eğer ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, ona göre plan yapın derim. Hatta birçok tanıdığım Bangkok’a gelip de bunu düşünmedikleri için çok istemelerine rağmen Chatuchak’a gidemediler.

Chatuchak Weekend Market’te Neler Yapılır?

Alışveriş, alışveriş, alışveriş. Burada yapacağınız tek şey. Zaten Chatuchak Weekend Market’in amacı turist çekmek. Bangkok turu yapıp da burayı gezmeyen turist neredeyse yok. Benim tavsiyem sabah erken saatlerde gitmeniz. Hem indirim yaptırabilirsiniz hem de çok fazla kalabalık olmaz. Sabah 9’da açılıp akşam 6-7 gibi kapanıyor.

Chatuchak market oldukça büyük. Kaybolmanız çok olası. Markete girişte ücretsiz verilen haritalardan almanızı öneririm. Böylece nereden ne alacağınızı görebilirsiniz. Ayrıca bir ürün almak istediğinizde hemen almayın çünkü genelde başka bir satıcıda daha ucuza bulma şansınız yüksek.

Ayrıca Chatuchak Marketinden detaylı olarak bahsettiğim şu yazıma da bakabilirsiniz.

Chatuchak Weekend Market kaç günde gezilir?

Günübirlik gezebilirsiniz. 1 günden fazla ayırmanıza gerek yok.

7. Big Buddha

Phuket budist dini, tapınak, gezi, big buddha heykeli, Phuket gezi
Phuket – Big Buddha Heykeli

Tayland turistik yerler diye bir yazı yazıp da Phuket’ten bir yer koymamak olmazdı zaten. Aslında Phuket bildiğiniz üzere adaları, plajları, sahilleriyle ünlü bir yer. Ancak Phuket içinde yapılacak birçok şey de mevcut tabii ki.

Big Buddha Heykelinde Neler Yapılır?

Big Buddha ise Phuket’in güneyinde Kata Beach yakınlarında bulunan ünlü bir tapınak. Adından da anlayacağınız üzere burada koskocaman buda heykeli karşılıyor sizi. Efsane fotoğraflar çekmek için çok güzel bir yer. Eğer Phuket’e gidiyorsanız burayı es geçmeyin derim.

Phuket hakkında daha çok bilgi için Phuket’te ne yapılır? – Phuket Gezi Rehberi yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Big Buddha Heykeli kaç günde gezilir?

Günübirlik, bir kaç saat ayırabilirsiniz.

8. Ko Phangan

full moon parti tayland
Full Moon Party, Fotoğraf Kaynak: Per Meistrup / CC BY-SA 4.0

Tayland turistik yerler listesinde Ko Phangan adasından bahsetmem gerek. Tayland’ın en ünlü adalarından Koh Samui adasının hemen yanında bulunan bu adada en ünlü partilerden Full Moon Party’i bulabilirsiniz.

Ko Phangan’da Neler Yapılır?

Full moon party, adından da anlayacağınız üzere her dolunay zamanı gerçekleşiyor. O kadar turistik bir parti ki, katılanların yüzde 80’i yabancı diyebilirim. Eğer siz de bu tarz bir tatil yapmak istiyorsanız, deneyebilirsiniz.

Ko Phangan kaç günde gezilir?

Eğer amacınız Full Moon Party’e katılmak ise bu adaya en az iki, üç gün ayırabilirsiniz.

Kısa bir not: Merhaba, ben Faruk. Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

9. The Grand Palace

tayland tarihi turistik yerler, grand palace, bangkok tarih
Bangkok – The Grand Palace

Bangkok’a geziye gidiyorsanız, kaçırmamanız gereken yerlerden birisi ise The Grand Palace. Burası Bangkok’un turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor.

Bu arada dünyanın herhangi bir ülkesinde otel ayarlarken en güvenilir ve en ucuz konaklama bulmak için Booking sitesini kullanmanızı tavsiye ederim.

NOT: Yukarıda verdiğim siteyle benim partnerlik anlaşmam var. Eğer rezervasyon yapmadan hemen önce verdiğim linke basarsanız, bana destek olur, beni çok mutlu edersiniz. Bana Destek Olun sayfasında bahsettim.

The Grand Palace’da Neler Yapılır?

Burada hem birçok tapınak hem de Tayland’ın eski krallarının ülkeyi yönettikleri binaları gezebilirsiniz. Ayrıca çeşitli müzeler, sanat galerileri de bulabilirsiniz. Benim tavsiyem eğer imkanınız varsa burayı bir rehberle veya tanıdık bir Taylandlı arkadaşınızla gezmeniz yönünde. Çünkü zaten bazı mekanlara girmeden 24 saat önceden bilet almak gerekiyor, hem de kendiniz gezerseniz tarihle alakalı pek bir şey öğrenemezsiniz.

Buraya kadar gelmişken yakınlarda bulunan ünlü ChinaTown‘a (Çin Mahallesi) gitmenizi öneririm.

Ayrıca Bangkok’ta ne yapılır? – Bangkok Gezi Rehberi yazısını okumanızı tavsiye ederim.

The Grand Palace kaç günde gezilir?

Günübirlik bir gezi yeterli olacaktır.

10. Similan Adaları

similan adaları, tayland  tatil, gezi,
Similan adaları – Tayland

Tayland turistik yerler listesi yapıp da bu adalardan bahsetmemek olmaz. Similan Adaları Tayland’ın en batısında bulunan 9 adet küçük küçük adalardan oluşuyor. Her ne kadar fotoğraflarda efsane bir yer gibi gözükse de tatil için ne kadar uygun emin değilim açıkçası. Çünkü bu adalar koruma amacıyla Mayıs ayından Ekim ayına kadar kapalı, turist kabul edilmiyor.

Turistlerin yoğun olduğu ve Tayland’a gitmek için en güzel aylar olan Ekim-Nisan ayları arasında açık ancak çok fazla turist oluyor. Ayrıca karadan biraz uzak olduğu için botla gitmek uzun sürüyor.(1-2 saat arası)

Bu arada Tayland’a ne zaman gidilir? yazısını okuyabilirsiniz.

Similan Adalarında Neler Yapılır?

Similan Adalarını yukarıda da belirttiğim üzere uzun tatil için tavsiye etmem ancak eğer şnorkeling, scuba dalış gibi deniz aktiviteleriyle uğraşıyorsanız kesinlikle gitmeniz gereken bir yer. Özellikle Şubat-Nisan arası denizaltının en güzel ve renkli olduğu zamanlar. Aklınızda bulunsun.

Ayrıca buraya yolunuz düşerse, çok güzel bir doğası ve parkları olan Phang Nga şehrine de uğramanızı tavsiye ederim.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

similan adaları, tayland denizaltı dalış, scuba dalış, tatil, gezi
Denizaltı dalış – Similan adaları

Similan Adaları kaç günde gezilir?

Aslında günübirlik gezi yetecektir ancak zamanınız varsa iki gün de kalabilirsiniz.

Bonus: Nan

tayland kamp yapmak, gezi, tatil, Nan şehri
Fotoğraf Kaynak: mohigan / CC BY-SA 3.0

Son olarak ise Tayland turistik yerler yazısında bana göre bahsetmeden geçmemem gereken bir yer daha var. Tayland’ın her ne kadar mükemmel adaları ve sahilleri olsa da kuzeyindeki mükemmel dağları, parkları ve doğası genelde turistler tarafından es geçiliyor.

Nan’da Neler Yapılır?

Nan ve yakınında bulunan Phrae şehirlerinde çok güzel bir doğa bulabilirsiniz. Benim tavsiyem bir araba kiralayın(günlüğü genelde 1000 Baht(30 Dolar) civarı) ve buraları rahatça gezin. Birçok yerde kamp yapabileceğiniz yer bulabilirsiniz, çadır ve herşey dahil kişi başı günlük 200-300 Baht(5-10 Dolara) tatil yapabilirsiniz.

Siz de benim gibi yabancı turistlerden uzak, sakin ve sessiz bir tatil seven birisi iseniz Nan şehrinde Doi Samer Dao‘da bulunan stargazing (Yıldızlara bakmak) aktivitesi tam size göre. Burada kamp yapmanız da mümkün. Ama tabii burada çok fazla yerli turist oluyor. Aklınızda bulunsun.

Ayrıca buralarda Tayland insanlarının yaşamına şahit olarak yolculuk sırasında yerel halktan arkadaşlıklar da edinebilirsiniz. Bu arada Tayland’ın neyi meşhur? yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Nan kaç günde gezilir?

Nan ve çevresini 2-3 gün içinde gezebilirsiniz.

Bu yazıda Tayland turistik yerler ve mekanlardan bahsetmeye çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Her türlü sorunuzu yorum olarak atabilir veya bana ulaşın sayfasından mesaj atabilirsiniz.

Tayland Gezilecek Yerler – Görmeniz Gereken 12 Yer yazısını da okuyabilirsiniz.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

Kısa bir not: Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

Faruk

Faruk Bayram. Tayland aşığı. 2014 senesinden itibaren Tayland'ın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına gezmediğim yeri, tatmadığım lezzeti kalmadı diyebilirim. Bu deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım. Takipte kalın.

En Yeni Yazılar