Tayland’dan Ne Alınır? | Tayland Hediyelik Eşyalar


Yayınlanma Tarihi: 21 Mart 2023

Son Güncelleme Tarihi: 4 Ocak 2024

Tayland’dan ne alınır sorusuna cevap olarak Tay ipeği, elektronik ürünler, masaj yağları, el sanatları ürünleri, atıştırmalıklar, hindistan cevizi ürünleri, Muay Thai ürünleri, geleneksel giysiler, takı ve mücevherat diyebilirim.

Tayland’a gidiyorsanız doğal olarak aklınızda Tayland’dan ne alınır, Tayland ucuz hediyelik eşya ne almalıyım gibi sorular olacaktır. Bu yazıda bu sorularınız yanıtlarını vermeye çalışacağım. Aşağıda Tayland’dan alabileceğiniz hediyelik eşyaların listesini bulabilirsiniz.

Ayrıca Tayland’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler | Tayland Gezi | 10 Tavsiye yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Tayland’da Alışveriş Pahalı Mı?

Tayland hediyelik eşyalar ve Tayland’dan ne alınır listesine geçmeden önce belirtmem isterim ki Tayland’da alışveriş ürünleri bazen pahalı gelebilir. Bunun nedeni de Tayland’da turistlere normal fiyatlardan daha yüksek söylendiği oluyor, o yüzden pazarlık yapmaktan çekinmeyin. Pazarlık yaparak gayet uygun fiyatlara alabileceğiniz birçok ürün bulabilirsiniz.

Ayrıca Tayland’da ne ucuz? yazısını da okumanızı öneririm.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

1. Hindistan Cevizi Ürünleri

Tayland'dan ne alınır, Tayland hediyelik eşyalar, Tayland hindistan cevizi
Tayland hindistan cevizi

Tayland bildiğiniz üzere tropikal iklime sahip bir ülke, bu yüzden Tayland’da çok fazla hindistan cevizi bulabilirsiniz. Doğal olarak bu kadar hindistan cevizinden çeşitli ürünler elde ediliyor. Bunların içinde masaj yağları, kremler ve cilt bakım ürünleri de bulabilirsiniz.

Ayrıca hindistan cevizinden yapılan çok fazla sayıda tatlılar, içecekler ve atıştırmalıklar bulmak mümkün. Özellikle sokak marketlerinde gördüğünüzde denemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Fiyatları ne kadar?

Tayland’da hindistan cevizi ürünleri çok da pahalı değil. Örneğin sıradan kremler, masaj yağları 5-10 Dolar (150-300 Baht) civarında.

2. Elektronik Ürünler

Tayland elektronik alışveriş, Tayland'dan ne alınır
Tayland elektronik alışveriş

Tayland’dan ne alınır diye düşününlerin aklına ilk gelen seçeneklerden birisi de elektronik ürünler. Tayland, Çin gibi teknoloji cenneti olan bir ülkeye oldukça yakın bir yer. Bu sebeple Tayland’da ülkemize henüz gelmeyen çok fazla çeşit elektronik ürün bulabilirsiniz. Örneğin benim yıllardır kullandığım Xiaomi, Vivo, Huawei gibi markaların ürünlerini Türkiye’ye gelmeden çok çok önce almıştım.

Tayland elektronik alışveriş hakkında daha çok bilgi ve websiteleri için Tayland Elektronik Alışveriş – Nerede alışveriş yapılır? yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Fiyatları ne kadar?

Çok fazla çeşit teknolojik ürün olması sebebiyle, benim önerim yukarıda verdiğim yazıdaki sitelerden istediğiniz ürünün fiyatlarına bakmanız olur.

Bu sitelerdeki fiyatlar Tayland Bahtı üzerinden. Bu yüzden dolara çevirmenizi tavsiye ederim.

Ayrıca Tayland iPhone Fiyatları | Tayland’dan iPhone Almak yazısını da okuyabilirsiniz.

3. Tayland İpeği

Tayland'dan ne alınır, Tayland hediyelik eşyalar, Tayland ipeği
İpek kumaş – Tayland’dan ne alınır

Tayland, Güneydoğu Asya ülkeleri içinde ipek kumaşın kaliteli ve ucuz olduğu bir ülke. Birçok markette Tay ipeğinden yapılmış giysiler ve ürünler bulabilirsiniz. Gece ve sokak marketlerinde, MBK gibi alışveriş merkezlerinde alışveriş yapmanızı öneririm.

Tayland’dan ne alınır ve Tayland ipeği hakkında yazıp da Bangkok’ta gezilecek turistik bir yer olan Jim Thompson‘dan bahsetmeden geçemem. İmkanınız varsa burayı gezmenizi tavsiye ederim.

Bu arada Tayland Gezilecek Yerler – Görmeniz gereken 12 yer yazısını da okuyabilirsiniz.

Fiyatları ne kadar?

Tayland ipeğinin metresi 10 Dolar (300 Baht) civarından başlıyor.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

4. Masaj Yağları

Tayland masajı, tayland gezi
Tayland masajı, Fotoğraf Kaynak: Wikimedia / CC BY 3.0

Tayland masajı oldukça meşhur. Her köşe başında masaj salonları görebilirsiniz. Bu masaj salonlarında kullanılan masaj yağlarını satan birçok market bulmak mümkün. Hem sokak ve gece marketlerinde hem de alışveriş merkezlerinde alışveriş yapabilirsiniz.

Masaj yağları çeşitleri olarak yasemin, badem, palm, lemongrass, papaya yağları gibi ürünleri deneyebilirsiniz.

Bu arada Tayland’ın neyi meşhur? yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Fiyatları ne kadar?

Oldukça ucuza 5 Dolar (150 Baht) gibi bir fiyata bulabilirsiniz. Tabii çeşidine ve boyutuna göre fiyatının değiştiği de oluyor.

5. Tayland El Sanatları Ürünleri

Tayland'dan ne alınır, Tayland hediyelik eşyalar,
Tayland hediyelik eşyalar

Her zaman söylerim eğer bir ülkeye gidiyorsanız, orayı hatırlatan ve anımsatan hediyeler almalısınız. Tayland’dan ne alınır diye düşünüyorsanız kesinlikle burada üretilen el sanatları ürünlerini öneririm. Biblolar, dini budist heykelleri, seramik, şemsiyeler, el yapımı çantalar gibi ürünler özellikle hediyelik için çok güzel alternatif olacaktır.

Ancak tabii bu tarz bir alışveriş yaparken, alacağınız ürünü çok beğenmiş olsanız da hemen satın almanızı önermem. Genelde aynı ürünü farklı bir markette daha ucuza bulmanız mümkün oluyor. Pazarlık yaparsanız daha uygun fiyatlı güzel ürünler satın alabilirsiniz.

Fiyatları ne kadar?

2-3 Dolar (60-90 Baht) gibi ürünler bulabileceğiniz gibi 30-40 Dolar (1000 Baht) gibi pahalı ürünler de görebilirsiniz.

6. Tayland Atıştırmalıkları

Tayland noodle, tayland atıştırmalıkları, tayland mama noodle, tayland ınstant noodle
Tayland’da paket noodle

Tayland bir Güneydoğu Asya ülkesi olduğu için doğal olarak mutfağı, yemekleri, tatlıları bizden çok farklı. Tayland’da balık, istiridye, hindistan cevizi, susam, lemongrass, zencefil, karides sosları ve yağları oldukça çok kullanılıyor. Dolayısıyla bu ürünleri çoğu Tayland atıştırmalıklarında görebilirsiniz.

Özellikle Tayland baharatları, körileri ve paket noodle (mama diye geçiyor) ürünlerini tavsiye ederim.

Bunun yanında papaya, mango, muz, durian gibi tropikal meyvelerle yapılan kurutulmuş meyveler ve tatlı çeşitlerini de denemenizi ve hediyelik olarak almanızı öneririm.

Ayrıca Tayland Sokak Yemekleri-Denemeniz Gereken Lezzetler yazısını okuyabilirsiniz.

Fiyatları ne kadar?

2-3 Dolar (60-90 Baht) gibi oldukça ucuza atıştırmalıklar bulabilirsiniz.

7. Muay Thai Ürünleri

Muay Thai, Tayland spor, Tayland meshur spor
Tayland Muay Thai sporu

Muay Thai, Tayland’da yapılan ve dünyaca ünlü bir spor. Türkiye’de de bu sporun meraklısı çok fazla insan var. Tayland’dan ne alınır diye düşünüyorsanız Muay Thai eldivenleri ve şortları çok güzel bir seçenek olacaktır.

Fiyatları ne kadar?

Bu ürüne talep çok fazla olduğu için bazı yerlerde 40-50 Dolar (1200-1500 Baht) gibi çok yüksek fiyattan satıldığı oluyor ancak birkaç farklı yer gezerseniz 15-20 Dolar’a (500-600 Baht) ürünler de bulabilirsiniz.

Kısa bir not: Merhaba, ben Faruk. Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

8. Tay Geleneksel Giysileri

Tayland geleneksel giysi, tayland dansı
Tayland geleneksel dansı

Tayland gayet renkli bir kültüre sahip bir ülke. Burada çok fazla dans çeşidi ve geleneksel giysiler var. Tayland kültürüne ilginiz varsa bu tarz bir alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca bu ürünler hediyelik almak için güzel bir seçenek olacaktır.

Sadece geleneksel giysiler de değil, Tayland’ı hatırlatan tişörtler, pantolonlar, giysiler de alabilirsiniz.

Bu arada Tayland nasıl bir ülke? yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Fiyatları ne kadar?

Genelde 10-20 Dolar(300-600 Baht) civarında. Tabii kalitesine göre fiyatlarının yüksek olduğu da oluyor.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

9. Tayland Fil Eşofmanları

Tayland'dan ne alınır, Tayland hediyelik eşyalar, Tayland fil eşofmanları
Fil eşofmanları

Tayland filleriyle ünlü bir ülke. Her yerde filleri anımsatan ürünler, mekanlar görmek mümkün.

Fil eşofmanları Tayland’a turist gelenlerin en çok sevdiği ürünlerin başında geliyor. Oldukça rahat olan bu eşofmanlar bence çok hoş gözüküyor. Tayland’ın turistik yerlerinde neredeyse her yerde bu ürünü bulabilirsiniz.

Ne zaman bu eşofmanı yabancı birisinde görsem hemen turist olduklarını anlıyorum. Şaka bir yana hem Tayland gezisi yaparken giyebilir, hem de hediyelik eşya olarak alabilirsiniz.

Bu arada Tayland’ın en büyük marketi olan Chatuchak Pazarı yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Fiyatları ne kadar?

Genelde fiyatları 3-4 Dolar (100 Baht) civarında.

10. Tayland Takı ve Mücevherat

Tayland'dan ne alınır, Tayland hediyelik eşyalar, takı ve mücevherat
Tayland’dan ne alınır – Takı ve mücevherat

Birçok Güneydoğu Asya ülkesinde olduğu gibi Tayland’da da birçok altın, takı ve mücevherat ürünleri bulabilirsiniz. Açıkçası ben bu şekilde hiç alışveriş yapmadım ancak turistlere yönelik çok fazla marketin olduğunu biliyorum. MBK ve ChinaTown ilk akla gelen yerlerden. Ayrıca Siam Paragon gibi alışveriş merkezlerinde de takı ve mücevharat alışverişi yapabilirsiniz.

Bu yazıda Tayland’dan ne alınır ve Tayland hediyelik eşyalar konularından bahsettim. Umarım aklınızdaki soruları yanıtlamışımdır. Soru ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz Tayland Alışveriş – Görmeniz Gereken 10 Yer yazısını da okumanızı öneririm.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

Kısa bir not: Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

Faruk

Faruk Bayram. Tayland aşığı. 2014 senesinden itibaren Tayland'ın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına gezmediğim yeri, tatmadığım lezzeti kalmadı diyebilirim. Bu deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım. Takipte kalın.

En Yeni Yazılar