Tayland Elektronik Alışveriş – Nerede alışveriş yapılır?


Yayınlanma Tarihi: 11 Nisan 2023

Son Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2024

Tayland’a geziye gidiyorsanız doğal olarak aklınızda Tayland elektronik alışveriş ne alınır, nereden alışveriş yapılır, en iyi websiteleri hangileri, Tayland elektronik fiyatları gibi sorular olacaktır. Bu yazıda aklınızda olan sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Bu yazıdaki fiyatları, kur oranları çok değişken olmadığı için Dolar ve Baht üzerinden veriyorum. TL karşılıkları için güncel kura göre kendiniz hesaplama yapmanızı tavsiye ederim.

Bu arada Tayland’dan ne alınır? | Tayland Hediyelik Eşyalar yazısını okumanızı tavsiye ederim.

1. Tayland Elektronik Ne Alınır?

Tayland elektronik alışveriş, Tayland'dan elektronik ne alınır
Tayland elektronik alışveriş

Bu soruya cevap vermek aslında çok basit. Çünkü Tayland’da telefon, laptop, tablet, kamera, akıllı saat, drone gibi yani neredeyse aklınıza gelebilecek her türlü teknolojik alışveriş yapabilirsiniz. Sadece bilindik markalar da değil, hiç duymadığınız birçok markayı Tayland’da bulmak mümkün. Örneğin ben Vivo, Huawei ve Xiaomi markalarını Türkiye’ye gelmeden yıllar öncesinden kullanmaya başlamıştım. Tayland’da elektronik alışveriş hem ucuz hem de uluslararası geçerli garantili ürünler alabilirsiniz.

Tayland Elektronik Fiyatları

Örnek olarak akla gelen ilk seçenek olan Tayland’dan telefon almak var. Bunun için size tavsiyem fiyatları Türkiye ile kıyaslamanız.

 • Iphone 15 Pro Max (1 TB) Tayland fiyatı: 66,900 Baht
 • Iphone 15 Pro Max (1 TB) Türkiye fiyatı: (Lütfen Türkiye’deki en güncel fiyata bakın)

Bu konudan detaylı olarak Tayland iPhone Fiyatları | Tayland’dan iPhone Almak yazısında bahsettim.

Diğer akla gelen ise Tayland’da laptop fiyatları. Bunun için ise size başka bir örnek vermek istiyorum.

 • Macbook Pro 14 inç (M3 çip-1 TB) Tayland fiyatı: 66,900 Baht
 • Macbook Pro 14 inç (M3 çip-1 TB) Türkiye fiyatı: (Lütfen Türkiye’deki en güncel fiyata bakın)

Bir başka örnek de yakın zamanda satın aldığım için Ipad üzerinden vereceğim.

 • Ipad Pro 13 inç (256GB) Tayland fiyatı: 52,900 Baht
 • Ipad Pro 13 inç (256GB) Türkiye fiyatı: (Lütfen Türkiye’deki en güncel fiyata bakın)

Kaynak: Türkiye Apple Sitesi ve Tayland Apple Sitesi

ÖNEMLİ NOT: Yukarıda Tayland için verdiğim fiyatlar güncel ve genelde çok değişmiyor hatta zamanla indirim geliyor. Türkiye için ise rakamlar ne yazık ki sürekli güncellenip artıyor. Bu sebeple bu yazıyı okuduğunuz zaman Türkiye fiyatlarına bakmanızı öneririm.

Not: Bu bölümde verdiğim örnekler Apple ürünleri üzerinden oldu. Diğer ürünler için yazının devamında bulunan elektronik alışveriş sitelerine bakabilirsiniz.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

Tayland’da Elektronik Alışveriş Ucuz Mu?

Yukarıdaki örneklerde gördüğünüz üzere Tayland’da çoğu elektronik fiyatları Türkiye’ye kıyasla daha ucuz. Bunun sebepleri ise Tayland’da vergilerin çok yüksek olmaması ve Tayland’ın teknoloji cenneti olan Çin’e oldukça yakın olması. Aslında bu fiyat farkları telefon fiyatlarında çok daha yüksek. Bu yüzden Tayland elektronik alışveriş için aklınızda olan bir ürün yoksa ve ne alınır diye düşünüyorsanız, ilk önerim telefon almak olur.

Yukarıda verdiğim listede gördüğünüz üzere arada gerçekten çok fazla fark var. Yani Tayland’da bir haftalık tatil, gidiş-dönüş uçak bileti, otel, gezi masrafını toplasanız Türkiye’deki fiyatla neredeyse aynı, belki daha az para harcarsınız.

Tayland elektronik fiyatlarının ucuz olmasının başka bir sebebi ise Tayland ekonomisinin görece daha stabil olması. Yıllardır Tayland Bahtı – Dolar seviyesi oynasa da pek değişmedi.

Bu arada Tayland’da ne ucuz? yazısını okumanızı tavsiye ederim.

2. Tayland Elektronik Alışveriş Siteleri

Tayland elektronik alışveriş siteleri
Elektronik alışveriş siteleri – Tayland

Tayland Elektronik Mağazaları

İlk olarak aşağıda bahsedeceğim yerler aslında teknoloji mağazaları. Bu mağazaları sadece Bangkok’ta değil Tayland’ın her yerinde bulabilirsiniz. Tabii isterseniz bu mağazaların websitelerinden online alışveriş yapmak da mümkün.

Not: Eğer verdiğim linkler Tayca diliyle açılırsa, sağ veya sol üstten İngilizce seçebilirsiniz.

Yukarıdaki mağazaları özellikle (Banana IT, JIB ve Power Buy) Tayland’ın neresinde olursanız olun, alışveriş merkezlerinde bulmanız mümkün. Bu mağazalar oldukça güvenilir ve garantili ürünler alabilirsiniz. Özellikle turistik bölgelerde olan mağazalarda İngilizce açısından sorun da çekmezsiniz.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

Online Elektronik Alışveriş Siteleri

Gelelim tamamen online olan sitelere. Tayland elektronik online alışveriş için zaten en büyük ve güvenilir iki tane websitesi var. Bu sitelerde bulunan websitesi onaylı satıcılardan gönül rahatlığıyla elektronik alışveriş yapabilirsiniz. Hatta ben yaklaşık 5 senedir bu sitelerden onlarca teknolojik ürün satın aldım ve hiçbir sıkıntı çekmedim.

Tabii satın alacağınız satıcının kimliğini, mağazasını, yorumlarını, takipçi sayısını dikkatlice incelemeniz gerekiyor. Aklınızda bulunsun.

Yukarıda verdiğim bu iki alışveriş sitesinde ne ararsanız var. Elektronik alışveriş yaparken garanti belgesini, detaylarını sormayı kesinlikle unutmayın. Ayrıca bu alışveriş sitelerinde bulunan büyük satıcıların zaten mağazaları da oluyor. Gerekirse oralara gidip, ürünleri görerek ve seçerek alma imkanınız da var. Bu sitelerde sadece sıfır da değil ikinci el birçok ürün bulmak mümkün.

Bir başka bahsetmem gereken websitesi ise Facebook Marketplace. Tayland’da bu uygulama oldukça aktif şekilde kullanılıyor. İkinci el teknolojik alışveriş yapmak istediğinizde kesinlikle bakmanızı öneririm. Şahsen ben yıllardır facebook marketplace’den çok fazla ürün satın alıyorum. Ancak tabii burada bulunan satıcıların çok büyük çoğunluğu Taylandlı olduğu için dil açısından sıkıntı çekmeniz mümkün. Google Translate gibi uygulamalar kullanmanızı tavsiye ederim.

Bu arada Tayland’da işinize yarayacak 10 mobil uygulama yazısını okuyabilirsiniz.

3. Tayland’da Elektronik Alışveriş Nerede Yapılır?

Bu soruya cevap verirken doğal olarak Tayland’ın başkenti Bangkok üzerinden cevap vereceğim. Çünkü Bangkok’ta hem teknolojik alışveriş için istediğiniz ürünü bulabilirsiniz hem de satın alma işlemleri, uluslararası geçerli garanti belgeleri alması daha kolay olur.

Tabii eğer Tayland gezisinde sadece Phuket, Pattaya gibi yerlerde bulunacak ve Bangkok’a uğramayacaksanız o zaman birçok alışveriş merkezinde bulabileceğiniz Banana IT, JIB, Power Buy, HomePro ve Central gibi mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz.

Bu arada eğer Tayland Elektronik Alışveriş hakkında yardımımı istiyorsanız bana Instagram‘dan yazabilirsiniz.

Bangkok Elektronik Alışveriş (Teknoloji Marketleri)

bangkok sokaklari, bangkok trafik, tayland
Bangkok – Tayland

3.1 MBK Center

İlk bahsetmem gereken yer tabii ki de MBK. Tayland’da en ucuz elektronik alışveriş yapabileceğiniz yer tartışmasız burası. Tabii buranın ucuz olmasının sebebi ürünlerin çoğunun Çin’den(kaçak) geliyor olması. Doğal olarak garantili ürün bulmanız oldukça zor. Ayrıca nadir de olsa sahte ve bir hafta içinde bozulabilecek ürünler de satılabiliyor. MBK’den teknolojik alışveriş yapacaksanız, kesinlikle tanıdık birisiyle gitmenizi öneririm.

Örneğin ben buradan sadece bir kere alışveriş yaptım, o da yakın bir Tayland’lı tanıdığımın burada dükkanı vardı. Ondan telefon satın almıştım ve hiçbir sorun yaşamadım.

Tabii bu kadar anlattım ancak gözünüzü korkutmak istemem. Hiçbir şey satın almayacak olsanız bile MBK’ye kesinlikle gitmelisiniz. Hiç olmadı Tayland’da elektronik ne var ne yok onları öğrenirsiniz, ikinci el ürünlere bakabilirsiniz. Sadece elektronik de değil burada ne ararsanız var. MBK zaten 11-12 katlı bir alışveriş merkezi, ayrıca Bangkok’ta oldukça ulaşılabilir bir yerde. BTS National Stadium‘un hemen yanında.

Bu arada Tayland Alışveriş – Görmeniz Gereken 10 Yer yazısını okumanızı tavsiye ederim.

3.2 Fortune Town

Burası tam bir teknoloji cenneti. Bundan yıllar öncesi mikrofon almam gerekiyordu. İnternette araştırdığımda aradığım modelin sadece burada satıldığını öğrendim. Garantili ve orjinal ürünü buldum, ve satın aldım, sonrasında ise hiçbir sıkıntı yaşamadım. Fortune Town oldukça büyük ve gerçekten de ne ararsanız bulabileceğiniz bir yer. Ayrıca ikinci el ürün arıyorsanız, buraya kesinlikle uğramanız gerek.

Fortune Town’a çok kolay bir şekilde gidebilirsiniz. MRT Phra Ram 9 istasyonunun hemen yanında.

Alışveriş dışında Fortune Town’da elektronik ürün tamir işleriyle uğraşan birçok dükkan bulunmakta. Ayrıca yedek parça vs. arıyorsanız bu dükkanlarda bulmanız mümkün. Aklınızda bulunsun.

Bu arada Bangkok’ta ne yapılır? | Bangkok Gezi Rehberi yazısını okumanızı tavsiye ederim.

4. Tayland Elektronik Alışveriş Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Elektronik alışveriş yaptıktan sonra eğer Tayland’ı 60 gün içinde terk edecekseniz, o zaman ödediğiniz vergiyi (%5 ile 7 arası) geri alabiliyorsunuz. Bunun için elektronik alışveriş yaptığınız mağazada “VAT Refund Application for Tourists form (P. P. 10)” formunu doldurmanız gerekiyor. Ülkeden çıkmadan önce ise havaalanından vergi parasını alıyorsunuz. Bu konuda sorularınız olursa bana Instagram‘dan yazabilirsiniz.
 • Öncelikle alacağınız ürünün uluslararası garantili olmasına dikkat edin. Aldığınız ürüne birşey olur, bozulursa sıkıntı çekmeyin.
 • Alışveriş yaparken ilk gördüğünüz yerden satın almayın. Başka mağazalara ve bu yazıda verdiğim bütün web sitelerine bakın. Çünkü Tayland’da çok fazla promosyon oluyor, indirimli ürün yakalama şansınız oldukça fazla. Özellikle Tay sim kartınız varsa, onlara özel promosyonlar var mı, onlara bakın.
 • Eğer birden fazla sıfır elektronik ürün satın alacaksanız, Türkiye’ye giderken bavula kaç tane koyabilirsiniz, fazla olursa ne olur, gümrük vergisi ne kadar ödenir gibi konuları yurtdışından toplu ürün getirmiş bilen birilerine sorun. (İnternetten araştırdıklarınızla kalmasın.)
 • Eğer ikinci el ürün alıyorsanız, Imei numaralarını(Serial Number) araştırın, internet üzerinden orjinal olup olmadığına bakın.
 • Son olarak eğer Taylandlı bir tanıdığınız varsa, onunla alışveriş yapın. Hem aradığınız ürünleri çok daha rahat bulursunuz, hem de dil sorunu çekmezsiniz.

Kısa bir not: Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

Bu yazıda Tayland elektronik alışveriş konusundan bahsettim. Umarım yararlı olmuştur. Ayrıca Tayland’da yaşam maliyeti yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Eğer sorularınız olursa Bana Ulaşın sayfası veya Instagram üzerinden mesaj atabilirsiniz.

Tayland’a nasıl gidilir, gerekli belgeler ve vize konuları için Tayland vize istiyor mu? | Vize Ücretleri yazısını okuyabilirsiniz.

Faruk

Faruk Bayram. Tayland aşığı. 2014 senesinden itibaren Tayland'ın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına gezmediğim yeri, tatmadığım lezzeti kalmadı diyebilirim. Bu deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım. Takipte kalın.

En Yeni Yazılar