Tayland’da ne ucuz?


Yayınlanma Tarihi: 21 Temmuz 2021

Son Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2024

Tayland, birçok güney Asya ülkesi gibi alışverişin ucuz olduğu bir ülke. Bunu, en çok turist çeken ülkelerden birisi olması ve yabancıların burada yaşamak istemesi nedeniyle anlayabiliyoruz. Eğer siz de buraya turist olarak gelmek veya burada yaşamak istiyorsanız Tayland’da ne ucuz yazısının size yardımcı olacağından eminim.

Tabii, ucuz deyince herşey ucuz diye düşünmeyin. Elbette burada da pahalı olan şeyler var. Bunun büyük bir nedeni ise Thai Bahtının güçlü olması. Bizim paramız ise maalesef değer kaybettiği için bu yazıda ucuz dediğim şeyler Türk parasına çevirdiğimizde size pahalı gelebilir.

Tayland’da ucuz olan şeylere kısaca cevap vermek gerekirse, giyecek,yemek, elektronik, otel, ulaşım ve hindistan cevizi ürünleri diye söyleyebilirim. Bazılarını, aslında diğer ülkelere göre çok ucuz olmasa bile bizim ülkemize kıyasla ucuz olduğu için listeye aldım.

Bu yazıdaki fiyatları, kur oranları çok değişken olmadığı için Dolar ve Baht üzerinden veriyorum. TL karşılıkları için güncel kura göre kendiniz hesaplama yapmanızı tavsiye ederim.

Tayland’da yaşam maliyeti ve Tayland Market Fiyatları yazılarına da bakabilirsiniz.

Eğer Tayland gezisi yapmayı düşünüyorsanız Tayland’da ne kadar para harcanır? | Tayland Gezi Maliyeti yazısını okumanızı tavsiye ederim.

1. Giyecek

Tayland alışveriş, Tren Market, Bangkok
Ratchada Train Market

Giyecek alışverişi için en iyi yerlerden birisi üstü kapalı pazarlar. Örneğin Union Mall benim çok sevdiğim ve sürekli alışveriş yaptığım bir yer. Bir başka örnek ise The Mall Bangkapi’nin yanında bulunan Tawanna Bangkapi. Bu tarz pazarlar çok fazla yerde var. T-shirt, gömlek, pantolon gibi alışveriş yapmak için böyle yerlere gitmenizi öneririm. Pantolon ve gömlekler 9-10 Dolar civarında, t-shirtler ise 3-4 Dolar gibi bir fiyata bulunabilir.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

Train marketler, night marketler, Chatucak gibi üstü açık pazarlarda da giyecek alışverişi yapabilirsiniz. Turistseniz otantik, Tayland’a özgü giysiler bulabileceğiniz en iyi yerler buralar. Ayrıca fake güneş gözlüğü, ayakkabı gibi ürünler de bulabilirsiniz. Fake bir Adidas, Nike ürününü 6-7 Dolar‘a bile bulabilirsiniz. Bu tarz yerler, hediyelik eşya alışverişi için en güzel yerlerden. Bunun için ayrıca Chinatown’a gitmenizi öneririm. Binlerce çeşit hediyelik eşya bulmak mümkün.

Ayrıca Tayland Alışveriş – Görmeniz Gereken 10 Yer yazısını okumanızı tavsiye ederim.

İpek kumaş alışverişi ise Tayland’ın simgelerinden birisi. İpek kumaşa ilginiz varsa, birçok ürün bulabilirsiniz. Aslında çok ucuz olmasa da kaliteli olduklarını söyleyebilirim. Tabii öyle her satıcıya da güvenmemek lazım. Bu tarz bir alışveriş yaparken kaliteli dükkanlardan alışveriş yapmanızı öneririm.

Ayrıca Tayland’dan Ne Alınır?|Tayland Hediyelik Eşyalar yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Tayland alışveriş, ipek, ucuz
Tay ipek kumaşı

2. Yemek

Tayland alışveriş, sokak yemekleri
Phuket’te bir market

Tayland, birçok Asya ülkesi gibi sokak yemekleriyle ünlü bir ülke. Nereye giderseniz gidin her yerde sokak yemekleri çeşitleri bulabilirsiniz. Taylandlılar, özellikle Bangkok’da yaşayanlar pek zaman bulamadıkları için nererdeyse her öğünü dışarıda yiyorlar. Hem daha hızlı, hem de evde yemek yapmaktan daha ucuza geliyor.

Sokak yemekleri fiyatları yemeğinden yemeğine değişiyor. Örneğin pilav üstü gibi basit yemekleri sadece 1-2 Dolar‘a alabilirsiniz. Birkaç örnek vermek gerekirse Kao Pad Gai, Kao Pao Gai, Pad Thai, Noodle, Somtam. Özellikle sulu, çorba tarzı yemekler ise biraz daha pahalı. 2-3 Dolar arası olan yemeklere örnek olarak Tom Yum, Geng Kiyaw Wan. Sokak yemeklerini dışarıda veya Avm’lerin food courtlarında bulabilirsiniz.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım, istediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz. Instagram: taylanddefterim

Başka bir seçeneğiniz ise restoranlar. Tabii bu tarz yerler çok daha pahalı olacaktır. Örneğin Tom yum 5-6 Dolar arası, hatta daha fazla. Eğer fast food yemek istiyorsanız Kfc, Burger King, Pizza hut gibi restoranlar da var, fiyatları genelde uygun.

Sadece yemek değil, tatlı ve meyve satıcılarını da sokaklarda bulabilirsiniz. Fiyatları oldukça ucuz. Örneğin, bir poşet Mango 0.5-1 Dolar arası. Sadece sokaklarda da değil, night marketler, train marketler ve halk pazarları gibi yerlerde de ucuza meyve,tatlı, ve yemek çeşitleri bulabilirsiniz.

Bu arada Tayland Yemekleri ve Tay Mutfağı-En Lezzetli 15 Yemek yazısını da okuyabilirsiniz.

Tayland alışveriş, meyve, satici, sokak yemekleri
Sokakta meyve satıcısı

3. Elektronik

Tayland alışveriş
Tayland Elektronik

Aslında Tayland’da elektronik ürünler öyle çok da ucuz değil fakat Türkiye’ye kıyasla arada çok fark olduğu için buraya almak istedim. Buradan telefon, laptop, kamera gibi ürünler alıp Türkiye’ye götürebilirsiniz. Tabii, Türkiye’ye girerken gümrükte nasıl bir uygulama var, onları da incelemeniz gerek. Kaç tane telefon getirebileceğiniz gibi. Yoksa vergi ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse iPhone fiyatları Türkiye’ye göre oldukça ucuz. Bu konudan detaylı olarak Tayland iPhone Fiyatları | Tayland’dan iPhone Almak yazısında bahsettim.

Teknoloji alışverişi için daha ucuza Çin’den sıfır getirilen, ama garantisi olmayan cihazlar veya ikinci el almak istiyorsanız Fortune Town ve MBK’ye gitmenizi öneririm. Özellikle MBK’de çok ucuza elektronik alışveriş yapabilirsiniz. Tabii güvenilir bir satıcı bulmak da önemli. Benim tanıdığım birisi vardı, bir kere tanışınca hep ondan alışveriş yapmaya devam ettim.

Türkiye’de bulunan markaların dışında Asya’da yeni çıkan Vivo, Huawei, Xiaomi gibi markaların en yeni ürünlerini de burada bulabilirsiniz. Örneğin ben 4-5 senedir Vivo telefon kullanıyorum. Ben satın aldığımda, bırakın Türkiye’yi, Avrupa’da veya Amerika’da bu ürünü bulamazdınız. Bir başka örnek ise yaklaşık beş senedir kullandığım Xiaomi’nin Amazfit Strafos saati.

Tayland elektronik alışveriş hakkında daha çok bilgi ve websiteleri için Tayland Elektronik Alışveriş – Nerede alışveriş yapılır? yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Tayland alışveriş, mbk
MBK Center – Bangkok

4. Otel ve konaklama

Tayland ada, seyahat, otel, Ko kut
Ko Kut

Tayland’ın turist merkezi olmasının önemli bir sebebi ise konaklamanın oldukça ucuz olması. Aşağıda vereceğim örnekler yerinden yerine değişiyor. Mesela adalara gittiğinizde çok daha fazla fiyatlarla karşılaşacağınızı bilmeniz gerek.

Burada konaklama ucuz dedim, fakat gidip de 5 yıldızlı otellerde kalırsanız günlüğü 90-150 Dolar‘a kadar ödemek zorunda kalırsınız. Ancak daha ucuz resort gibi yerlerde 45-60 Dolar gibi daha ucuza kalabilirsiniz. Daha da ucuz arıyorsanız seçeneğiniz motel tarzı küçük oteller. Günlüğü 12-15 Dolar‘a oda bulabilirsiniz.

Bir başka seçenek ise genelde backpackers’ların kaldığı hosteller. Küçük tek kişilik odalar veya başkalarıyla paylaştığınız odalar günlüğü 8-9 Dolar gibi çok ucuza oluyor. Bir keresinde ben de Kamboçya’da hostelde günlüğü 5 Dolara kalmıştım, gayet iyiydi. Tayland’da hiç denemedim ancak kalan çok fazla kişi tanıyorum.

Konaklama için bakabileceğiniz websitesi ise Booking. Bu sitede özellikle yeni üyeyseniz birçok promosyon oluyor. İncelemenizi tavsiye ederim.

Kısa bir not: Merhaba, ben Faruk. Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

Tayland ada, seyahat, otel, Krabi
Krabi

5. Ulaşım

5.1 Şehirler arası yolculuk

tren Tayland ulaşım, seyahat, tatil
Şehirler arası tren

Tayland’da oldukça ucuz fiyata şehirler arası yolculuk yapabilirsiniz. Örneğin Bangkok’dan Chiang Mai a gitmek istiyorsunuz. Bunun için birkaç seçeneğiniz var. En ucuzu tabii ki de otobüs. Sadece 15 Dolar (500 Baht’a) bilet bulabilirsiniz.

Başka bir seçenek ise tren. Tren yolculuğu bazen biraz uzun sürse de zevkli oluyor. Özellikle güneye yolculuk yapıyorsanız tren fiyatları ucuz oluyor. Fakat bazı yerlere giderken otobüsten daha pahalı. Chiang Mai için tren fiyatları ise 24 Dolar (800 Baht) civarında.

Ayrıca tabii ki de uçak seçeneğiniz var. Aslında ne zaman seyahat edeceğiniz önceden bilirseniz uçak fiyatları oldukça ucuza gelebiliyor. Hatta bazı büyük şehirlere uçak biletleri ucuz oluyor. Chiang Mai 27-30 Dolar (900-1000 Baht) civarında bilet bulabilirsiniz.

Şehirler arası yolculuk fiyatlarını incelemek için 12go sitesine bakabilirsiniz.

5.2 Şehir içi yolculuk

Tayland ulaşım, seyahat, tatil
Tayland otobüs

Bangkok’dan örnek vermek gerekirse, şehir içi ulaşım oldukça ucuz. En ucuz seçenek olarak ise otobüsler var. Sadece 0.2 Dolar (7-8 Baht) olan otobüs bile bulabilirsiniz. Ayrıca bu otobüslerin güzergahını google maps te de bulup istediğiniz yere rahatça gidebilirsiniz. Bazı klimalı otobüsler ise daha pahalı oluyor. Yol uzunluğuna göre 0.5-1 Dolar (15-35 Baht) arası.

Başka bir ucuz seçenek ise Song Taew. Sadece 0.2 Dolar (7-8 Baht). Ayrıca Van denilen servis tarzı araçlarla yolculuk da ucuz olabiliyor. 0.5-1 Dolar (15-40 Baht) arası. Tabii tuktuktan da bahsetmemek olmaz. Özellikle turistlerin çok sevdiği tuktuklar da yerine göre ucuz da, pahalı da olabiliyor. Bu sizin pazarlık yeteneğinize kalmış.

Tayland ulaşım, seyahat, tatil
Tuk Tuk

Eğer kısa mesafe yolculuğu yapıyorsanız Motor taksileri kesinlikle öneririm. Sadece 15-25 Baht arasında ücretle çok hızlı ve kolayca seyahat edebilirsiniz. Bazı yerlerde nehir üstünde botla da yolculuk yapabilirsiniz.

Taksiyle de seyahat etmeniz mümkün. Taksi ücretleri aslında Türkiyeye kıyasla burada oldukça ucuz. 1km, 1 .1 Dolar (35 Baht)’ tan başlayıp kilometre başına 0.2 Dolar (6-7 Baht) artıyor.

Son olarak ise belki de en iyi seçeneğiniz olan metro(MRT) ve BTS var. Merkezi yerlere çok rahat bir şekilde trafiğe takılmadan seyahat edebilirsiniz. Fiyatları da yol uzunluğuna bağlı olarak değişiyor.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

Tayland ulaşım, seyahat, tatil
Bangkok’da botla seyahat

6. Hindistan Cevizi Ürünleri

Tay tatlısı, tay mutfağı, Tayland yemekleri
Hindistan cevizi tatlısı

Çoğu tropikal iklim olan ülkelerde olduğu gibi hindistan cevizi Tayland’da meşhur ve oldukça da ucuz. Sadece içindeki suyunu içmekle kalmıyorlar elbette. Beyaz kısmı da istenirse yenilebiliyor, hatta çok lezzetli olduğunu söylemeliyim. Beyaz kısmı genelde tatlılarda kullanılıyor.

Ayrıca hindistan cevizi yağı da çok alıcısı olan bir ürün. Yemeklerde, masaj yaparken, cilt için güzellik malzemesi olarak kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizini kabuğu da boşa gitmiyor tabii ki. Kaşık, çatal, tabak gibi ürünler yapıp satılıyor. Çoğu markette bulabilirsiniz.

Bu arada Tayland Meyveleri – En Lezzetli Tropikal Meyveler yazısını okuyabilirsiniz.

Hindistan cevizi ürünlerinin bolca bulunduğu bir yer olarak ise Ko Samui adası diyebilirim. Buraya gittiğinizde kesinlikle bu ürünlere bakmanızı tavsiye ederim.

Tayland’da hem kendiniz hem de sevdikleriniz için alışveriş yapmak ucuz da olabilir pahalı da. Bu, biraz da sizin doğru yerlere gitmeniz ve nasıl pazarlık yapacağınızı bilmenizle alakalı. Tayland’da maalesef çoğu satıcı yabancılara normal fiyattan daha fazla fiyatlandırma yapıyor. Bunun için pazarlık yapabilmek için bazı Tayca kelimeler öğrenmeniz sizin için yararlı olacaktır.

Bu yazıda Tayland’da ne ucuz sorusunu sıralamaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Soru ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Tayland vize ücretleri için Tayland vize istiyor mu? | Vize Ücretleri yazısını okuyabilirsiniz.

*** Merhaba Ben Faruk. Eğer Tayland’a yerleşmeyi düşünüyorsanız, iş bulmaktan, yaşam maliyetine, Tayca dilinden, vize konularına, araba/motosiklet satın alma, ehliyet alma süreçlerinden, sağlık sistemi, hastaneler, eğitim sistemi, güvenlik, banka hesabı açmaya kadar yani bilmeniz gereken her şeyden detaylı bir şekilde Tayland Yaşam Rehberi E-kitabında (263 sayfa) bahsettim. Hemen indirip PDF olarak okuyabilirsiniz. (Üstelik emeklerimin karşılığı olarak bana teşekkür etmiş olursunuz, desteğiniz için teşekkür ederim).

Kısa bir not: Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

Faruk

Faruk Bayram. Tayland aşığı. 2014 senesinden itibaren Tayland'ın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına gezmediğim yeri, tatmadığım lezzeti kalmadı diyebilirim. Bu deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım. Takipte kalın.

En Yeni Yazılar