Tayland Market Fiyatları | 2024


Yayınlanma Tarihi: 23 Mart 2023

Son Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2024

Tayland market fiyatları, burada yaşamak isteyenlerin düşündüğü konulardan birisi. Bu yazıda Tayland ucuz mu pahalı mı, market alışveriş fiyatları, hangi marketten alışveriş yapılır gibi sorularınızı cevaplamaya çalıştım. Umarım bu yazı Tayland yaşam şartlarını anlamanıza yardımcı olur.

Ayrıca Tayland’dan ne alınır? | Tayland Hediyelik Eşyalar yazısını da okuyabilirsiniz.

*** Merhaba Ben Faruk. Eğer Tayland’a yerleşmeyi düşünüyorsanız, iş bulmaktan, yaşam maliyetine, Tayca dilinden, vize konularına, araba/motosiklet satın alma, ehliyet alma süreçlerinden, sağlık sistemi, hastaneler, eğitim sistemi, güvenlik, banka hesabı açmaya kadar yani bilmeniz gereken her şeyden detaylı bir şekilde Tayland Yaşam Rehberi E-kitabında (263 sayfa) bahsettim. Hemen indirip PDF olarak okuyabilirsiniz. (Üstelik emeklerimin karşılığı olarak bana teşekkür etmiş olursunuz, desteğiniz için teşekkür ederim).

Tayland Ucuz mu Pahalı mı?

Tayland Ucuz mu Pahalı mı, tayland yasam, tayland sokaklar, bangkok trafik
Tayland ucuz mu pahalı mı?

Bu sorunun cevabı nasıl bir hayat yaşamak istediğinize göre değişir. Eğer buraya yaşamaya gelip de turist gibi yaşarsanız Tayland’da çok para harcarsınız. Ancak yerel halk gibi alışveriş yapar, turistik aktiviteler ve gece hayatı gibi çok ciddi masraflardan kaçınırsanız Tayland’da çok para harcamadan yaşayabilirsiniz.

Tayland’ın ucuz mu pahalı mı olduğunu hesaplamak için ne tarz bir harcama yapacaksınız, kira, yemek, alışveriş, ulaşım gibi giderler için ne kadar ödeyeceksiniz gibi konuları düşünmeniz gerekiyor. Bu konulardan detaylıca Tayland’da Yaşam Maliyeti yazısında bahsetttim.

Tayland Market Alışveriş Fiyatları

tayland market fiyatları, tayland sebzeleri, tayland alisveris
Tayland sebzeleri

Fiyat listesine geçmeden önce belirtmek isterim ki Tayland’ın mutfağı ve yemek kültürü bize biraz uzak. Bu yüzden Tayland’a ilk geldiğinizde yemek sıkıntısı çekebilirsiniz. Buranın yemeklerine alışana kadar bizim damak tadımıza uygun yemekler deneyebilirsiniz. Bu sebeple yazdığım Tayland’da ne yenir? yazısını okuyabilirsiniz.

Aşağıda Tayland market fiyatları listesini bulabilirsiniz. Bu listede gördüğünüz fiyatlar, genelde orta pahalılıkta market fiyatlarıdır. Pazarlara gittiğinizde özellikle sebzeleri çok daha ucuza bulmanız mümkün.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

Tayland Market Fiyatları Listesi

Aşağıdaki listede verdiğim fiyatları Baht üzerinden veriyorum. TL karşılıkları için güncel kura göre kendiniz hesaplama yapmanızı tavsiye ederim.

ÜrünlerTayland Bahtı
Su (litre)8 Baht
Kola (litre)25 Baht
Yumurta (10 adet)59 Baht
Domates (kg)45 Baht
Soğan (kg)35 Baht
Sarımsak (kg)55 Baht
Patates (kg)45 Baht
Brokoli (kg)60 Baht
Karnabahar (kg)65 Baht
Salatalık (kg)32 Baht
Havuç (kg)22 Baht
Lime (Yeşil limon) (Tane)8 Baht
Limon (Tane)25 Baht
Tavuk (kg)90 Baht
Et (kg)350 Baht
Kıyma (kg)250 Baht
Sıvı yağ (litre)45 Baht
Ayçiçek yağı (litre)95 Baht
Zeytinyağı (litre)450 Baht
Makarna (250gram)35 Baht
Pirinç (kg)30 Baht
Nohut (kg)130 Baht
Fasulye (kg)120 Baht
Mercimek (kg)110 Baht
Süt (litre)42 Baht
Yoğurt (kg)140 Baht
Zeytin (konserve-400gram)70 Baht
Kaşar Peynir (250gram)200 Baht
Badem, kaju (kg)800 Baht
Fıstık (kg)250 Baht
Çekirdek (kg)250 Baht

Bu listede bütün ürünlerden bahsetmedim. Kendiniz fiyat araştırması yapmak isterseniz, bu yazının aşağısında verdiğim marketlerin websitelerine bakabilirsiniz.

Kısa bir not: Merhaba, ben Faruk. Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

Tayland’da marketten ne alınır?

Yukarıdaki listede gördüğünüz üzere Tayland’da bazı sebzeler, bakliyat, kuruyemiş, yoğurt, zeytin ve peynir gibi ürünler çok fazla tüketilmediği ve üretilmediği için biraz pahalı gelebilir. Zaten Tayland’a taşındıktan sonra buraya özgü sebzelere ve yemeklere alışacağınızı düşünüyorum.

Bu arada Tayland Yemekleri yazılarını da okumanızı tavsiye ederim.

Bunların dışında Türk çayı, sucuk, pastırma ve bakliyat gibi bazı spesifik ürünleri tahmin edebileceğiniz üzere Tayland marketlerinde bulamazsınız. Bu tarz ürünleri kendiniz getirebilir veya online alışveriş sitelerinde Türkiye’den ürün getirip satış yapan satıcılardan satın alabilirsiniz. Ancak fiyatları tabii ki de biraz yüksek olacaktır.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

Ayrıca bu listede meyvelerden bahsetmedim. Bunun sebebi de Tayland tropikal bir iklime sahip olduğu için meyveleri bize göre daha farklı. Hatta burada Erik, Kayısı, Şeftali, Greyfurt gibi meyveler maalesef yetişmediği için çok zor bulunuyor ve aşırı pahalı. Aklınızda bulunsun.

Buraya özgü meyveler ve fiyatlarından bahsettiğim Tayland meyveleri yazısını da okuyabilirsiniz.

Tayland Market Alışverişi Nereden Yapılır?

tayland market fiyatları, tayland sebzeleri, tayland alisveris
Tayland market fiyatları

Tayland’da market alışverişi yapabileceğiniz birçok büyük market bulunmakta. Bunları aşağıda liste halinde bulabilirsiniz. Bu marketlerin website linklerine tıklayarak fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Eğer websiteleri Tayca dilinde açılırsa, sağ üstte bulunan seçeneklerden İngilizceyi seçebilirsiniz.

Market AdıPahalılık Seviyesi
Big C (Web sitesi)Ucuz – Orta
Tesco Lotus (Web sitesi)Ucuz – Orta
Makro (Web sitesi)Ucuz – Orta
FoodlandOrta
Tops Market (Web sitesi)Pahalı
Villa Market (Web sitesi)Pahalı

Not: (Foodland web sitesinin linkinde sıkıntı olduğu için koymadım, kendiniz google’dan aratıp bakabilirsiniz.)

Bu marketler dışında pazarlardan da alışveriş yapabilirsiniz. En uygun ve ucuz ürünleri pazarlarda bulmanız mümkün. Tayland’da çok fazla pazar bulabilirsiniz, tabii dil sorunu çekmeniz de olası ancak bu gözünüzü çok korkutmasın. Çünkü Tay halkı gerçekten çok yardımsever, alışveriş yaparken herhangi bir sorun çekeceğinizi düşünmüyorum.

Bu yazıda Tayland market fiyatları ve alışveriş yapabileceğiniz marketlerden bahsettim. Umarım beğenmişsinizdir. Ayrıca Tayland Alışveriş – Görmeniz Gereken 10 Yer yazısını da okuyabilirsiniz.

Tayland insanları ve kültüründen bahsettiğim Tayland İnsanları – Bilmeniz Gereken 8 Şey yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

Kısa bir not: Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

Faruk

Faruk Bayram. Tayland aşığı. 2014 senesinden itibaren Tayland'ın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına gezmediğim yeri, tatmadığım lezzeti kalmadı diyebilirim. Bu deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım. Takipte kalın.

En Yeni Yazılar