Phuket Gezi Rehberi | 2024 | Phuket’te ne yapılır?


Yayınlanma Tarihi: 2 Mart 2023

Son Güncelleme Tarihi: 4 Ocak 2024

Phuket Adası, hiç kuşkusuz Tayland deyince akla gelen ilk yerlerden birisi. Hatta öyle ki Phuket adını duyup da hangi ülkede olduğunu bilmeyen birçok kişi vardır diye tahmin ediyorum.

Phuket gezi rehberi yazısında Phuket’te ne yapılır, nereler gezilir, nasıl ulaşım sağlanır, hangi adalar gezilmeli, nereden alışveriş yapılır, Phuket dalış noktaları, gezilecek yerler, Phuket tatil, balayı ve gezi maliyeti gibi sorularınıza cevap vermeye çalışacağım.

Eğer Tayland gezisi yapmayı düşünüyorsanız Tayland’da ne kadar para harcanır? | Tayland Gezi Maliyeti yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

1. Phuket Gezi Rehberi Haritası

Bu yazıda gezilecek yerler şeklinde bir liste yapmadım ancak aşağıda konu başlıklarında bahsettiğim yerleri sizin için haritada topladım. Bu haritanın detaylı haline Google Haritalar‘dan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Tayland Gezilecek Yerler – Görmeniz Gereken 12 Yer yazısını okuyabilirsiniz.

2. Phuket Adaları ve Sahilleri

Phuket'te ne yapılır, Phuket adası, Phuket tatil, sahil, plajları, Kamala Sahili
Phuket – Kamala Sahili

Phuket gezi rehberi diye bir yazı yazıp da ilk sırada Phuket adaları, sahilleri, plajlarından bahsetmeden olmaz. Tayland’da görebileceğiniz en güzel adaları ve sahilleri Phuket’te bulabilirsiniz.

Bu arada Tayland Adaları – En Ünlü 17 Ada yazısına göz atabilirsiniz.

Phuket bildiğiniz üzere turistik bir ada olduğu için yapılacak birçok şey bulabilirsiniz, tabii bu sebeple Tayland’ın diğer şehirlerine göre pahalı bir yer olduğunu söylemem gerek. Özellikle Phuket çevresinde bulunan ünlü adalara gidecekseniz, Phuket adaları gezi maliyeti, ulaşım, yemek, turistik aktiviteler ve otel fiyatları biraz yüksek gelebilir.

Ko Racha Yai, Phuket, Tayland adaları
Ko Racha Yai Adası- Phuket

En son Phuket çevresindeki adalardan Ko Racha Yai adasına gittiğimde, bot fiyatı gidiş-dönüş 1000 Baht civarı, otel fiyatı günlük 1000 Baht ve yemekler için genelde bir öğün 300 Baht civarı harcamıştım. Özellikle yemek fiyatı bana çok pahalı gelmişti, çünkü şehir içine göre neredeyse 3-4 kat daha pahalı. Ancak tabii turistik adalarda bu durum gayet normal.

Ayrıca Tayland’da ne kadar para harcanır? | Tayland Gezi Maliyeti yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

Phi Phi Adası, Phuket'te ne yapılır, Phuket balayı, gezi, tatil
Phuket – Phi Phi Adası

Phuket günübirlik ada turları yapmayı düşünüyorsanız, Rassada Pier, Rawai Pier gibi iskelelerde veya Phuket şehir içinde bulunan tur düzenleyen şirketlere sormanızı öneririm. Zaten bu tarz tur şirketleri dışında kendi başınıza ada turları yapmanız biraz zor. Hem bot bulmanız çok kolay değil, hem de bulacağınız speedboatlar daha pahalı olacaktır.

Size bunun için çok güzel bir websitesi önermek istiyorum. Bu sitede lokal insanların da düzenlediği turlar mevcut. İlk defa kullandığınızda ise güzel indirimler veriyor. Buradan ulaşabilirsiniz. İncelemenizi tavsiye ederim.

En ünlü Phuket adalarını aşağıda bulabilirsiniz.

 • Phi Phi Adaları (Ko Phi Phi)
 • Racha Adaları (Ko Racha Yai ve Ko Racha Noi)
 • Coral Adası (Ko He Island)
 • James Bond Adası
 • Ko Yao Adaları (Ko Yao Yai ve Ko Yao Noi)
 • Coconut Adası (Ko Maphrao)

Ayrıca aşağıda en ünlü Phuket sahilleri ve plajlarını liste olarak bulabilirsiniz.

 • Patong Beach
 • Kata Beach
 • Kamala Beach
 • Karon Beach
 • Kata Noi Beach

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

2.1 Phuket Dalış / Şnorkel / Scuba Diving

Phuket şnorkel, dalış, scuba diving, tatil, gezi
Phuket gezi rehberi

Phuket’te ne yapılır diye düşünüyor ve Phuket dalış noktaları arıyorsanız size önerebileceğim Patong Beach ve Kata Beach tarafları olur. Tabii Phuket çevresindeki adalara da gidebilirsiniz. Eğer Phuket’e tur şirketiyle gidiyorsanız, bu tarz aktiviteler zaten fiyata dahil olacaktır.

Eğer Phuket’e tur şirketi olmadan, kendiniz gidecekseniz, dalış, şnorkel yapmak için Phuket içinde tur şirketleri bulabilirsiniz. Genelde fiyatları ekipmanlarınız olup olmamasına bağlı 1000-4000 Baht arasında oluyor.

Bu arada eğer Phuket’te tur rehberi arıyorsanız, sizi tanıdığım rehberlere yönlendirebilirim. Bana Instagram‘dan yazabilirsiniz.

2.2 Phuket Balayı

Phuket balayı, Phuket'te ne yapılır, Phuket gezi, tatil, Phi Phi adası
Phuket Balayı – Phi Phi Adası

Phuket’te balayı yapmayı düşünüyor, ve 1-2 hafta gibi kısa bir süre kalacaksanız, size önerebileceğim tek bir yer veya ada seçip orada kalmanız. Bunun içinde nasıl bir balayı ve tatil istediğinize göre değişir.

Turistik aktivitelerden alışverişe, yemekten rahat sakin bir tatile her şeyi bulabileceğiniz, en ünlü Phuket adalarından birisi olan Phi Phi adası ilk seçeneğiniz olabilir.

Phuket içinde sahillere yakın yerlerdeki otellere bakabilirsiniz. Ayrıca yukarıda verdiğim Phuket çevresinde bulunan adalarda da balayı yapabilirsiniz.

Ayrıca Tayland Balayı Rehberi – En Romantik 7 Yer yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

3. Phuket Turistik Aktiviteleri

Bu başlıkta Phuket içinde ve çevresinde yapabileceğiniz turistik aktivitelerden bahsedeceğim.

3.1 Phuket Alışveriş

Phuket alışveriş, market, gece marketi, Phuket'te ne yapılır, gezi rehberi
Phuket Market, Fotoğraf Kaynak: neilsingapore / CC BY-NC 2.0

Phuket’te şehir içinde ne yapılır diye düşünüyorsanız alışveriş yanıtını verebilirim.

Eğer Tayland’da sadece Phuket içinde kalmayacak, Bangkok, Chiang Mai gibi diğer şehirlere gidecekseniz, Phuket’te alışveriş yapmanızı önermem. Zira Phuket turistik bir ada olduğu için alışveriş biraz pahalı olabiliyor. Bunun için Tayland Alışveriş – Görmeniz Gereken 10 Yer yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Sadece Phuket’te kalacaksanız alışveriş yapabileceğiniz güzel marketler bulunmakta. Tayland’da gece ve sokak marketleri oldukça meşhur, doğal olarak Phuket içinde de birçok gece marketi bulabilirsiniz. Bu marketlerde hem Tayland sokak yemeklerini tadarsınız hem de ucuza alışveriş yaparsınız.

Hazır yeri gelmişken Phuket ve Tayland’da ne yemelisiniz ondan bahsetmek istiyorum. Phuket bildiğiniz üzere turistik bir şehir olduğu için batı kültürünün yemeklerini bulmakta zorlanmazsınız, hatta isterseniz Türk restoranları da mevcut. Ama bence, o kadar yol gelmişsiniz, hem farklı tatlar denemeniz hem de Tayland kültürünü daha iyi anlamanız açısından Tay yemeklerine bir şans vermelisiniz.

Bu sebeple Tayland yemekleri yazılarına bakmanızı öneririm.

Phuket içinde bulunan bazı sokak marketlerini asağıda listeledim.

 • Phuket Weekend Market
 • Phuket Indy Night Market
 • Chillwa Market
 • Bangla Night Market

Phuket’ten hediyelik eşya ne alınır diyorsanız, Tayland’a özgü, burayı anımsatan figürler, biblo tarzı ürünler alabilirsiniz.

Eğer Phuket’te teknoloji alışverişi yapacaksanız, herhangi bir alışveriş merkezinde bulunan Banana IT, JIB, PowerBuy, AppleStore gibi mağazalardan uluslararası Türkiye’de de geçerli olan garanti belgeli ürünler alabilirsiniz.

Ayrıca Tayland Elektronik Alışveriş yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

3.2 Phuket Turistik ve Tarihi Yerler

Phuket budist dini, tapınak, gezi, big buddha heykeli, Phuket gezi
Big Buddha Heykeli – Phuket

Phuket’te ne yapılır diyorsanız bu başlıkta bahsettiğim yerleri gezebilirsiniz. Phuket oldukça büyük bir ada, dolayısıyla gezilecek turistik ve tarihi yerler oldukça fazla. Eğer yeterli vaktiniz varsa ve Phuket çevresinde adalardan ziyade Phuket içinde gezmeyi düşünüyorsanız aşağıda verdiğim listeye göz atabilirsiniz.

 • Big Buddha Temple
 • Wat Chalong
 • Green Elephant Sanctuary Park
 • Old Phuket Town
 • Tiger Kingdom

Ayrıca yukarıda verdiğim Google haritalarda bu yerlerin lokasyonunu bulabilirsiniz.

Bu arada Phuket’te uygun fiyatlı ada turları arıyorsanız bana Instagram veya Bana Ulaşın sayfasından ulaşabilirsiniz.

3.3 Phuket / Tayland Festivalleri

Phuket songkran festival, su festivali, Phuket'te ne yapılır, gezi rehberi
Tayland Songkran Festival, Fotoğraf Kaynak: Antony Bouch / CC BY-NC-ND 2.0

Phuket gezi rehberi yazısında Phuket festivallerinden de bahsetmem gerek. Tayland’da birçok festivale şahit olabilirsiniz. Tayland insanları bu tarz etkinlikleri oldukça çok seviyor.

İlk bahsedeceğim festival tabii ki de en ünlü Tayland festivali olan Songkran (Su Festivali). Phuket’te neredeyse bir hafta kadar süren bu festival oldukça renkli ve güzel.

Phuket içinde olan diğer ünlü festivaller ve tarihlerini asağıda bulabilirsiniz.

 • Wat Chalong Fair (Ocak ayı)
 • Songkran Festivali (Nisan ayının ikinci haftası)
 • Loy Kratong (Kasim ayı)
 • Phuket Vegetarian Festival (Ekim-Kasim ayı)
 • Phuket Old Town Festival (Şubat ayı)
 • Hungry Ghost Festival (Ağustos sonu-Eylül başı)

Ayrıca bu konu hakkında yazdığım Tayland festivalleri yazısını da okuyabilirsiniz.

Kısa bir not: Merhaba, ben Faruk. Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

3.4 Phuket Gece Hayatı

Phuket gece hayatı, Bangla Road, Soi Bangla, Patong Beach, Phuket'te ne yapılır, gezi rehberi
Fotoğraf Kaynak: WikiMedia / CC BY 2.0

Tayland bildiğiniz üzere gece hayatıyla ünlü bir ülke. Özellikle Phuket turistik bir yer olduğu için, burada birçok gece hayatı mekanı var. Phuket içinde gidebileceğiniz en büyük ve ünlü yer ise hemen Patong Beach‘in yanında bulunan Soi Bangla. Kulüp, bar ne arıyorsanız burada çok rahatça bulabilirsiniz.

3.5 Phuket / Tayland masajı

Phuket Tay masajı, Phuket gezi rehberi
Fotoğraf Kaynak: Tara Angkor Hotel / CC BY 2.0

Phuket’te ne yapılır diye düşünüyorsanız, Tayland masajını denemeden dönmeyin derim. Phuket turistik bir şehir olduğu için her köşe başında Tay masajı bulabilirsiniz.

Bana sorarsanız Tay masajı bana biraz sert geliyor, birçok kez denememe rağmen pek beğenmedim ama beğenen çok fazla kişi var. Ancak ayak masajından bahsetmeden geçemem. Tay ayak masajı gerçekten çok çok iyi, en azından benim deneyimim bu şekilde.

4. Phuket’te Ulaşım

Phuket ulaşım, gezi, tuk tuk, phuket gezi rehberi, phuktet havaalanından otele nasıl giderim
Phuket’te ulaşım – Song Taew

Phuket teknik olarak bir ada olmasına rağmen aslında büyük bir şehir. Ancak buna rağmen şehir içinde ulaşım biraz zahmetli ve pahalı olabiliyor.

Phuket’te yerel halkın kullandığı otobüs, minibüs, song taew gibi toplu taşıma araçları olsa da turistler için bunları kullanmak kolay değil. Bu araçların üstlerinde Tayca yazılar var, sorduğunuzda ise genelde dil sorunundan ve bazen de turistlerin kullanmalarını istemediklerinden ötürü cevap alamıyorsunuz.

2014 senesinden beri Tayland’da yaşamama ve Taycamın oldukça iyi olmasına rağmen, en son Phuket’e gittiğimde Taylı insanlara sorduğumda beni sürekli daha pahalı bir seçenek olan Tuk tuk’lara yönlendirmişlerdi.

Bu arada Tayland’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler | Tayland Gezi | 10 Tavsiye yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Phuket ulaşım, gezi, tuk tuk, phuket gezi rehberi, phuktet havaalanından otele nasıl giderim
Phuket ulaşım – Tuk Tuk

Bu sebeplerden ötürü eğer Phuket şehir içinde birçok yeri gezmeyi düşünüyor ve en az bir hafta kadar kalacaksanız motorsiklet kiralamanızı öneririm. Genelde günlüğü 150-300 Baht arasında.

Ancak eğer Phuket içinde belli bir noktada kalacaksanız buna gerek yok. Bir yere gitmek istediğinizde Grab, Bolt gibi mobil aplikasyonlardan taksi çağırabilirsiniz. Ya da tuk tuk’lara binebilirsiniz. Bu araçlara binmeden önce pazarlık yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Çünkü genelde turistlere çok yüksek fiyat söylüyorlar.

Bu arada Tayland’da işinize yarayacak 10 mobil uygulama yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

5. Sık Sorulan Sorular

Phi Phi adası, Phuket tatil, Phuket balayı
Phuket – Phi Phi Adası

Bu başlıkta Phuket’te ne yapılır ile ilgili sık sorulan soruları cevaplayacağım. Farklı bir sorunuz veya yorumunuz varsa aşağıya yazabilirsiniz.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

Phuket’e ne zaman gidilir?

Phuket’e gidilebilecek en güzel zaman Kasım-Şubat arası. Haziran-Ekim aylarında Phuket’e gidilebilir ama muson yağmurlarına yakalanmanız da olası. Daha fazla bilgi için Tayland’a ne zaman gidilir yazısını okuyabilirsiniz.

Phuket kaç günde gezilir?

Eğer Tayland’da uzun bir süre kalmayacaksanız, Phuket’i 3-4 günde gezebileceğinizi düşünüyorum. Ancak Tayland’da 3-4 hafta gibi kalmayı düşünüyorsanız, Phuket’te bir hafta kadar kalabilirsiniz.

Phuket Gezi Maliyeti / Phuket pahalı mı?

Burası turistik bir ada olduğu için, Tayland’ın en pahalı şehirlerinden birisi. Tayland ve Phuket para birimi bildiğiniz üzere Baht. O yüzden bu soruya cevap verirken Baht kullanacağım, TL karşılığına bakmanızı öneririm.

Phuket şehir içinde otel ve hostel gibi yerler en ucuzları günlük 700-1000Baht‘tan başlıyor.

Yemek masrafları ise eğer sürekli lüks restoranlarda yemeyecekseniz benim tahminim günlük 400-500 Baht‘ı geçmeyecektir.
İçinde scuba diving, dalış gibi aktiviteler içeren ada turları genelde 1000-1500 Baht civarından başlıyor.

Ulaşım, ne kadar gezeceğinize göre değişmekle birlikte yukarıda Phuket’te Ulaşım başlığına bakarak tahmini bir masraf çıkartabilirsiniz.
Kişisel ihtiyaçlar, gece hayatı, alışveriş gibi harcamalar ise kişiden kişiye değişecektir.

Phuket havaalanından otele nasıl giderim?

Phuket havaalanından her saat başında kalkan Phuket Smart Bus isimli otobüse binebilirsiniz. İlk sefer 08:15 son sefer ise 22:30‘da. Fiyatı ise 100 Baht, bana sorarsanız oldukça uygun çünkü eğer taksi tutarsanız en az 400-500 Baht ödersiniz.

Eğer bu saatler dışında örneğin gece yarısı Phuket’e ulaşmışsanız, o zaman Grab veya Bolt mobil aplikasyonlarını kullanarak taksi tutabilirsiniz.

Kısa bir not: Merhaba, ben Faruk. Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

Phuket vs Diğer Şehirler

Phuket bildiğiniz üzere Tayland’ın en meşhur yeri. Bu yüzden diğer şehirler pek bilinmiyor. Phuket mi diğer şehirler mi cevabı, nasıl bir tatil yapmak istediğinize göre değişir.

Phuket’te birçok turistik aktivite, scuba diving, dalış, sörf noktaları, alışveriş için birçok sokak marketi, tarihi ve dini mekanlar, ayrıca gece hayatı için birçok mekan bulabilirsiniz. Eğer birden çok ada görmek ve ada turları yapmak istiyorsanız Phuket’i seçebilirsiniz.

Phuket mi Koh Samui mi?

Koh Samui, Phuket’ten sonra gelen Tayland’ın en büyük adası. Bu adada, özellikle turistler için birçok aktivite mevcut. Bu adanın yakınında bulunan Ko Phangnan adasında meşhur Full Moon Party bulabilirsiniz.

Bu arada Koh Samui Adası Gezi Rehberi | Gezilecek 15 Yer yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Phuket mi Pattaya mı?

Pattaya, Bangkok’a oldukça yakın ve genellikle gece hayatını sevenler için tercih edilen bir şehir. Sahil, ada turları, deniz aktiviteleri arıyorsanız Phuket daha iyi bir seçenek.

Phuket’te nerede kalınır?

Bu sorunun cevabı Phuket içinde ne tarz aktiviteler yapmak istediğinize göre değişir. Bu yazının başında verdiğim Phuket gezi rehberi haritasına bakarak kalmak istediğiniz yeri seçmenizi öneririm.

Ayrıca Booking üzerinden otel ayırtırken ödeme yapmadan hemen önce verdiğim linke tıklarsanız, benim komisyon kazanmama katkıda bulunmuş olursunuz.

Phuket vize istiyor mu?

Phuket, yani Tayland vize istemiyor.

Tayland 30 gün vizesiz kalma izni veriyor. Hiç vize konusunu düşünmeden gönül rahatlığıyla kalabilirsiniz. Eğer 30 günden fazla kalacaksanız, Phuket Immigration ofisine giderek 1900Baht‘a 30 gün daha uzatma yapabilirsiniz.

Vize konularında ücretler, prosedürler gibi detaylı ve güncel bilgiler için Tayland vize istiyor mu? | Vize Ücretleri yazısını okuyabilirsiniz.

Bu yazıda Phuket’te ne yapılır konusundan bahsederek detaylı bir şekilde Phuket gezi rehberi hazırlamaya çalıştım.

Eğer sorularınız olursa Bana Ulaşın sayfası veya Instagram üzerinden mesaj atabilirsiniz.

Tayland’a gitmek icin 10 Neden ve Tayland’da ne yapılır yazılarını da okumanızı öneririm.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

Kısa bir not: Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

Faruk

Faruk Bayram. Tayland aşığı. 2014 senesinden itibaren Tayland'ın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına gezmediğim yeri, tatmadığım lezzeti kalmadı diyebilirim. Bu deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım. Takipte kalın.

En Yeni Yazılar