Tayland’da iş bulabileceğiniz 8 Websitesi


Yayınlanma Tarihi: 7 Eylül 2021

Son Güncelleme Tarihi: 4 Ocak 2024

Tayland’da iş bulmak, ve çalışmak sanıldığı kadar zor değil. Bildiğiniz gibi yurtdışında çalışmak için yabancı dilinizin olması gerekiyor. Tayland’da Tayca dilini öğrenip işe gireyim diyorsanız, o çok zor. Çünkü hem yazma, okuma hem de konuşmada yerel bir Tayland vatandaşı gibi Tayca konuşmayı öğrenmeniz gerekiyor. Bu da neredeyse imkansız.

Ancak iş İngilizceye gelince durum farklı. Tayland’da iş bulmak ve çalışmak için elbette İngilizcenizin iyi olması gerekli, fakat Avrupa ülkelerinde çalışmak için gereken İngilizceye kıyasla çok iyi bir diliniz, telaffuzunuz olmasa bile burada iş bulabilirsiniz.

Hatta öyle ki, Avrupa’dan, Orta Asya’dan, Güney Amerika’dan gelen İngilizceleri çok iyi olmasa dahi burada öğretmenlik yapan o kadar çok kişi tanıyorum ki, aralarında İngilizce telaffuzları çok kötü olan insanlar var. Bu yüzden öğretmenlik için gereken İngilizceniz çok yeterli olmasa dahi iş bulabilirsiniz.

Bu yazıda Tayland’da internetten nasıl iş bulabileceğinizden bahsedeceğim. Umarım gerek part-time gerekse tam zamanlı iş bulmak için bu kaynaklar işinize yarar.

Ayrıca;

yazılarını da okumanızı tavsiye ederim.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

1. Ajarn

Tayland’da çalışmak istiyorsanız ilk düşüneceğiniz meslek öğretmenlik olmalı. Öğretmenlik iş ilanları için ise ilk bakacağınız sitelerden birisi Ajarn.com. Tabii genel olarak native speaker yani anadili İngilizce olan öğretmenler için ilanlar olsa da bizim gibi ikinci dili İngilizce olan kişiler için de ilanlar oluyor. Part-time ve full-time işler için bakabilirsiniz.

Bu sitenin güzel yanı ise ajanslarla çalışmıyor olması. Yani ilanlar okullar tarafından aracı olmadan oluyor. Bu yüzden maaşlar öğretmenler için çalışan ajanslardan alacağınız maaşlardan daha fazla.

Not: Eğer bu sitede sürekli Native Speaker ilanları görürseniz dert etmeyin, yukarıda da belirttiğim üzere bu sitede verilen ilanlar direkt okullar tarafından verildiği için şartlar yüksek oluyor.

Öğretmenlik işleri için bakmanız gereken diğer sitelerden ve her şeyden Tayland’da öğretmen olmak yazısında bahsettim.

2. Craigslist

Aslen Amerika temelli olan bu site, dünyanın birçok yerinde var. Aslında daha çok garip iş ilanları, ikinci el eşya satımı gibi şeyler görebileceğiniz bu sitede özel şirketler, okullar, part-time işçi arayan kişiler de ilanlar veriyor.

Ben Craigslist.org’dan birçok kez part-time iş buldum. Hatta özel bir dil okulunda çalıştığım ilk full-time işimi de buradan bulmuştum. Arayüzü oldukça güzel, iş ilanı veren ciddi kişiler ise daha çok gerçek e-mailleri bırakıyorlar. Bu tarz ilanlara daha çok yoğunlaşırsanız iş bulabilirsiniz.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

3. Facebook

Facebook, Tayland’da çalışmak için iş bulabileceğiniz en güzel sitelerden. Yeni nesil, daha çok Instagram’da takılsa da, Facebook grupları hala çok aktif ve iş bulmanıza yardımcı olacaktır. Kısaca Tayland’da modellik, figüranlık, öğretmenlik, fitness eğitmenliği, sosyal medya uzmanlığı, part-time işler gibi ne yapmak istiyorsanız Facebook’da aratabilir, ve gruplara girebilirsiniz.

Örneğin “Thailand Jobs”, “Jobs in Thailand for foreigners” gibi terimleri arattığınızda karşınıza onlarca grup çıkacaktır. Tabii bazı gruplar çok aktif değil, ona göre aktif olanları takip edersiniz birçok iş görebilirsiniz.

4. Line

Line bir websitesi değil. Türkiye’de Whatsapp neyse burada Line öyle. Tayland’da iş bulmak için kullanabileceğiniz en iyi aplikasyon diyebilirim. Line da bulunan iş ilanları verilen gruplara girebilirsiniz.

Tabii bu gruplara girmek için birisinin sizi davet etmesi gerekiyor. Onun için de Facebook gruplarında yorumlarda insanlara sorabilirsiniz. Çoğu kişi zaten bu Line gruplarının içinde oluyor, kolayca sizi davet edebilirler. Bazı Line grupları ise girmek için şart koşabiliyor. Örneğin CV nizi göndermeniz gibi.

*** Merhaba Ben Faruk. Eğer Tayland’a yerleşmeyi düşünüyorsanız, iş bulmaktan, yaşam maliyetine, Tayca dilinden, vize konularına, araba/motosiklet satın alma, ehliyet alma süreçlerinden, sağlık sistemi, hastaneler, eğitim sistemi, güvenlik, banka hesabı açmaya kadar yani bilmeniz gereken her şeyden detaylı bir şekilde Tayland Yaşam Rehberi E-kitabında (263 sayfa) bahsettim. Hemen indirip PDF olarak okuyabilirsiniz. (Üstelik emeklerimin karşılığı olarak bana teşekkür etmiş olursunuz, desteğiniz için teşekkür ederim).

5. Kru Teacher

Öğretmenlik işlerini bulabileceğiniz başka bir site. Tayland’da öğretmenlik yapmayı düşünüyorsanız, bu siteden ilanlara bakabilirsiniz. Tayland’da bulunmasanız bile online iş görüşmesi yapabilirsiniz.

Ayrıca Tayland’da öğretmen olmak yazısında öğretmenlikle alakalı her şeyden bahsettim.

NOT: 2023 yılında benden danışmanlık alıp Tayland’a yerleşip öğretmen olarak işe başlayan onlarca kişi oldu (meslek farketmeksizin, hatta memurluğu bırakıp buraya yerleşen bir aile bile var). Sonuçta 2016 senesinden beri yani neredeyse 8 senedir burada aktif öğretmenlik yapıyorum, part-time sub-teacher olarak ve İngilizce kampları için gittiğim, Tayland’ın birçok farklı şehrinde 50’den fazla okulla çalıştım (Bangkok’ta ünlü özel okullar da dahil olmak üzere). Tanıştığım, birlikte çalıştığım onlarca ajans var. İşe alım, demo class, mülakat süreçlerini, okulların yabancı öğretmenlerden neler istediklerini, iş izni ve vize alım aşamalarını çok iyi biliyorum. Danışmanlık hizmetime göz atın, karar verirseniz bana Instagram veya Bana Ulaşın sayfasından ulaşın.

6. LinkedIn

LinkedIn hesabınız yoksa hemen açmanızı tavsiye ederim. Çünkü sadece şirketlere gösterebileceğiniz bir profilden öte iş ilanlarının bulunduğu sayfalar da bulabilirsiniz. Örneğin bu linkte Tayland’da çalışmak isteyen yabancılar için bir çok iş ilanı bulabilirsiniz.

Ben açıkçası LinkedIn’in Tayland’da bu kadar çok kullanıldığını bilmiyordum, bu yazıyı yazmak için araştırma yaparken buldum. Bu yüzden birçok iş Taylandlı insanlar için olsa da yabancılar için de iş ilanları az değil. Bu sitede bulunan gruplara da girmenizi öneririm, birçok kişiyle irtibata geçebilirsiniz.

Ayrıca Linkedin’e çok benzer bir websitesi olan Glassdoor sitesinde de Tayland’da yaşayan yabancılar için birçok ilan bulunmakta.

Kısa bir not: Merhaba, ben Faruk. Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

7. Indeed

Bu site bir önceki başlıkta paylaştığım Linkedin ve Glassdoor’a oldukça benzer. Yabancılar için oldukça fazla ilan var. Indeed sitesinden bakabilirsiniz. İş ilanlarına bakarken “This position is open to Thai nationals and foreigners” yazan ilanlara bakmanız lazım. Zaten bu tarz ilanları verenler büyük şirketler olduğu için iş bulduktan sonra iş izni ve vize alma süreçleri işyeri tarafından karşılanıyor. Örneğin benim birçok Filipinli arkadaşım İngilizce seviyeleri iyi olduğu için customer service, real estate agent gibi işler yapıyorlar.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

8. JobsDB

Aslında Taylandlı insanlar için iş ilanlarının olduğu bir site ancak yabancılara özel iş ilanları da oluyor. Sonuçta Tayland’da çok fazla yabancı var ve bazı şirketlerin management düzeyinde çalışan üst düzey yöneticileri yabancı oluyor. Hatta direkt sahibi yabancı olan şirketler de var. İlanlara Jobsdb sitesinden bakabilirsiniz.

Güncelleme (4 Aralık 2023): Çok yakın zamanda Tayland’da iş yapan global bir Türk şirketinin bu sitede ilanlar vermeye başladığını gördüm. Bu konulardan detaylı olarak Tayland Yaşam Rehberi kitabımda bahsetmiştim.

Bu yazıda Tayland’da iş bulabileceğiniz 8 websitesi ve telefon uygulamasından bahsettim. Umarım iş bulmanıza yardımcı olur. Soru ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Ayrıca Tayland’da İş Kurmak | 7 İş Fırsatı yazısını da okuyabilirsiniz.

Tayland vize konuları için Tayland Vize Istiyor mu? | Vize Ücretleri yazısını okuyabilirsiniz.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

Faruk

Faruk Bayram. Tayland aşığı. 2014 senesinden itibaren Tayland'ın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına gezmediğim yeri, tatmadığım lezzeti kalmadı diyebilirim. Bu deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım. Takipte kalın.

En Yeni Yazılar