Pattaya’ya nasıl gidilir? | 2024 Ulaşım ücretleri


Yayınlanma Tarihi: 8 Mayıs 2023

Son Güncelleme Tarihi: 7 Ocak 2024

Pattaya, Bangkok’a yaklaşık 120 km ve 1.5 saat uzaklıkta bulunan oldukça yakın bir şehir. Pattaya’da havalimanı yok. Bu sebeple buraya Bangkok üzerinden ulaşmanız gerekiyor. Bu yazıda Bangkok’tan Pattaya’ya nasıl gidilir, otobüs fiyatları, terminaller nerede, diğer ulaşım seçenekleri ve ücretleri gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Pattaya’ya nasıl gidilir sorusuna cevap olarak söyleyebileceğim en iyi, hızlı ve hesaplı ulaşım biçimi otobüs veya minivan olur. Tabii bunun yanında taksiyle ulaşım da başka bir seçenek.

Bu yazıda vereceğim cevaplar ve ulaşım masrafları Bangkok’un neresinde bulunduğunuza göre değişir. Bu yüzden aşağıda Tayland’a gelir gelmez havalimanından Pattaya’ya nasıl gidilir ve Bangkok içinden Pattaya’ya nasıl gidilir şeklinde iki farklı seçeneğini bulabilirsiniz.

Ayrıca Tayland’da ne kadar para harcanır? | Tayland Gezi Maliyeti yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Bu yazıdaki fiyatları, kur oranları çok değişken olmadığı için Dolar ve Baht üzerinden veriyorum. TL karşılıkları için güncel kura göre kendiniz hesaplama yapmanızı tavsiye ederim.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

1. Bangkok havalimanından Pattaya’ya nasıl gidilir?

pattaya'ya nasıl gidilir, bangkok havalimanından pattaya'ya nasıl gidilir, pattaya otobüs
Fotoğraf Kaynak: Ilya Plekhanov, CC BY-SA 3.0

Bangkok’ta iki tane havalimanı bulunmakta. Bunlardan en ünlüsü ve yurtdışı uçuşların geldiği havalimanı ise Suvarnabhumi Airport. Diğeri ise daha çok Tayland içi uçuşlar için kullanılan Don Mueang Airport.

Sizin uçağınız yurtdışından geldiği için Suvarnabhumi Airport‘a inecektir. Burası dünyanın en büyük havaalanlarından birisi olarak geçiyor. Bu sebeple indikten sonra kafanız karışabilir, neyin nerede olduğunu bulamayabilirsiniz. Yazının devamındaki seçeneklerde otobüs ve taksilerin nerede olduğunu detaylıca belirttim.

Bangkok havalimanından Pattaya’ya gitmek için iki tane seçeneğiniz var.

  1. Otobüs: 150-200 Baht (4.5-6 Dolar)
  2. Taksi: 1400-2000 Baht (40-60 Dolar)

1- Otobüs (2 saat)

Lokasyon
Suvarnabhumi Airport Arrival Hall – Level 1 – Gate 8 e giderseniz küçük bir otobüs şirketi göreceksiniz. (Üstünde turuncu renginde Pattaya/Huahin yazıyor.)

Not: Eğer yerini bulamazsanız yukarıda verdiğim otobüs fotoğrafını gösterirseniz size yardımcı olurlar.

Otobüs firmasının adı
Roong Reuang Coach Company Ltd.

Otobüs seferleri
Sabah 07:00’den 21:00’e kadar her saat başı

Fiyatı
143 Baht (4.5 Dolar)

Her ne kadar bu şekilde gidince bilet bulabilseniz de eğer turist çokluğu olan zamana denk gelirseniz iki üç saat beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Eğer beklemek istemiyorsanız bunun için önerim ise 12go sitesinden online yer ayırtabilirsiniz. Ancak bu şekilde online satın almak 50 Baht daha pahalı. Yani toplam 193Baht(6 Dolar).

Varış Lokasyonu
Pattaya Jomtien Bus Station

Bu otobüs terminaline vardıktan sonra song taew denilen araçlara binerek Pattaya merkeze(Walking street çevresine) gidebilirsiniz. Oteliniz zaten o civarlarda olacaktır. Bu araçlar oldukça ucuz (sadece 10 Baht).

Eğer taksi veya tuktuk tutmaya kalkarsanız çok yüksek bir fiyatla 250-300 Baht (7-9 Dolar) karşılaşabilirsiniz, benden söylemesi.

2- Taksi (1.5 saat)

Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki Pattaya’ya gitmek için taksi kullanırsanız otobüse göre oldukça pahalı olacaktır. Ancak eğer birden fazla kişiyseniz direkt Pattaya’da bulunan otelinize ulaşmak ve görece daha rahat bir yolculuk yapmak için taksi tercih edebilirsiniz.

Her ne kadar Bangkok havalimanı Suvarnabhumi Airport’a indiğinizde 1.katta hemen çıkış kapılarının olduğu yerde taksiler hazır bekliyor olsa da, bu taksiler maalesef yeni gelen turistlere çok fahiş ücretler çekebiliyor. Normalde taksimetre hesabıyla 120 km.lik yol otoyol ücretleriyle birlikte yaklaşık 1300-1400 Baht (40 Dolar) tutsa da bazı taksiciler taksimetre açmayı kabul etmeyip 2000 Baht (60 Dolar)’a kadar ücret talep edebiliyorlar.

Onun dışında zaten Pattaya’ya gitmeyi kabul eden taksici bulmak da ayrı bir mesele. Çoğu taksici uzak olması sebebiyle kabul etmiyor.

Benim tavsiyem Tayland’da taksi ve araba çağırma uygulaması olan Grab, Bolt veya InDrive aplikasyonlarını kullanabilirsiniz. Tahmini 1000 Baht civarında tutuyor.

Bu arada Tayland’da işinize yarayacak 10 mobil uygulama yazısını okumanızı tavsiye ederim.

2. Bangkok merkezden Pattaya’ya nasıl gidilir?

bangkok'tan pattaya'ya nasıl gidilir, pattaya otobüs, bangkok otobüs terminali
Bangkok Otobüs Terminali, Fotoğraf Kaynak: UT, CC BY-SA 3.0

Bangkok’ta Otobüs Terminalleri

Bangkok’ta iki tane ana terminal bulunmakta.

Bu iki terminalden herhangi birisine gittiğinizde sabah 6’dan akşam 9’a kadar her saat başı Pattaya’ya giden otobüs veya minivan bulabilirsiniz. Her ne kadar bu terminallerden bilet alabilseniz de bazen turist yoğunluğuna göre otobüslerde yer olmuyor ve bir iki saat beklemek zorunda kalabiliyorsunuz.

Bu sebeple kesinlikle online bilet satın almanızı öneririm. Benim de 10 yıllık Tayland yaşantımda her şehir dışına çıkarken bilet almak için kullandığım ve tavsiye ettiğim 12go sitesini kullanabilirsiniz. Bu siteden aldığım biletlerle belki 50 den fazla yolculuk yapmışımdır ve hiçbir sorun yaşamadım.

Bilet ödemesi yaparken isterseniz kredi kartı bilgilerini girmenize de gerek yok. 7-Eleven marketlerine giderek nakit ödeme yapabileceginiz seçeneği de mevcut. Oldukça pratik.

Fiyatlar ve detayları

Bangkok Bus Terminal Otobüs

Varış noktası: Pattaya North Bus Station

Fiyatı: 163 Baht (4.7 Dolar)

Bangkok Bus Terminal Minivan

Varış noktası: Pattaya Pannipa

Fiyatı: 210 Baht (6 Dolar)

Ekkamai Bus Terminal Otobüs

Varış noktası: Pattaya North Bus Station

Fiyatı: 163 Baht (4.7 Dolar)

Ekkamai Bus Terminal Minivan

Varış noktası: Pattaya T Tour Station

Fiyatı: 210 Baht (6 Dolar)

Fiyatlardan daha ziyade gideceğiniz otele yakın olan terminale giden aracı seçmeye çalışın, böylece Pattaya’ya vardıktan sonra ulaşım derdiyle çok uğraşmamış olursunuz.

Eğer varacağınız terminal otelinize çok yakın değilse, song taew denilen ucuz (10 Baht) ulaşım araçlarına binmenizi öneririm. Bu şekilde Pattaya merkeze ve otelinize yakın olan yerlere kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eğer Pattaya içinde otele gitmek için taksi veya tuktuk tutmak isterseniz, 250-300 Baht (7-9 Dolar) gibi yüksek bir ücret söyleyebilirler, aklınızda bulunsun.

Kısa bir not: Merhaba, ben Faruk. Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

Klook Otobüsü

Eğer Bangkok Bus Terminal veya Ekkamai Bus terminallerine uzakta iseniz o zaman başka bir seçeneğiniz daha var.

Bangkok’un merkezinde hemen BTS Siam’ın yanında bulunan Central World’den hergün sabah 08:00 ve akşama doğru 16:00’da olan iki tane sefer düzenleniyor.

Bu otobüs direkt Pattaya merkezinde bulunan Central Pattaya isimli alışveriş merkezine gidiyor. Fiyatı ise 190Baht (5.5 Dolar).

Bu otobüsten yer ayırtmak için Klook websitesine bakabilirsiniz. Ayrıca bu aplikasyonda internet servisi, e-sim, çeşitli turlar, rehberler, aktiviteler ve turistik yerlerin biletlerini de bulabilirsiniz.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

3. Araba Kiralamak

tayland araba kiralamak, bangkok trafik
Tayland’da araba kiralamak

Bangkok’tan Pattaya’ya nasıl gidilir diye düşünüyorsanız araba kiralamak seçeneği aklınıza gelebilir. Bana sorarsanız buna hiç gerek yok. Zaten Pattaya küçük bir yer, Pattaya içinde gezmeniz için bir araca ihtiyacınız olmuyor. Ayrıca şehir içinde çok fazla trafik olabiliyor.

Ama eğer birden fazla kişiyseniz ve Pattaya yakınlarında bulunan Chonburi, Rayong, Trat gibi farklı yerleri gezmeyi düşünüyorsanız, o zaman mantıklı olabilir. Örneğin Booking sitesinde arama yaptığımda Bangkok havaalanı Suvarnabhumi’den 1 haftalığına 5700 Baht(168 Dolar)‘a araba kiralayabileceğinizi gördüm. Yani günlük 24 Dolar‘a geliyor.

Araba kiralarken pasaportunuz ve ehliyetiniz yeterli oluyor. Ayrıca araç sigortası alırsanız ekstra ödeme yapmanız gerekiyor. Aklınızda bulunsun.

Bu arada Tayland’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler | Tayland Gezi | 10 Tavsiye yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

4. Pattaya’dan Bangkok’a nasıl gidilir?

Pattaya’ya gittiniz peki sonra Pattaya’dan Bangkok’a nasıl gidilir diyorsanız birkaç farklı seçeneğiniz var.

İlk seçeneğiniz Pattaya merkezde birçok yerde görebileceğiniz otobüs şirketlerine giderek ulaşım sağlamak. Normalde 150-200 Baht (4.5-6 Dolar) arasında olması gerekiyor ama bu şirketler turistlere yüksek fiyat söyleyebiliyor, aklınızda bulunsun.

En ünlü otobüs şirketleri ise Pattaya Pannipa ve Pattaya T Tour. Ayrıca 12go sitesinden fiyatlara bakabilirsiniz.

Başka bir seçeneğiniz ise Klook otobüsü. Bu siteyi de inceleyebilirsiniz.

Onun dışında kendiniz bilet almak isterseniz gidebileceğiniz terminalleri aşağıda sıraladım.

Bu yazıda Pattaya’ya nasıl gidilir, otobüs fiyatları, terminaller nerede gibi soruları yanıtlamaya çalıştım. Umarım yararlı olmuştur.

Eğer sorularınız olursa Bana Ulaşın sayfası veya Instagram üzerinden mesaj atabilirsiniz.

Pattaya’ya nasıl gidilir, gerekli belgeler ve vize konuları için Tayland vize istiyor mu? | Vize Ücretleri yazısını okuyabilirsiniz.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

Faruk

Faruk Bayram. Tayland aşığı. 2014 senesinden itibaren Tayland'ın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına gezmediğim yeri, tatmadığım lezzeti kalmadı diyebilirim. Bu deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım. Takipte kalın.

En Yeni Yazılar