Wat Traimit – Altın Buda Tapınağı Bangkok


Yayınlanma Tarihi: 26 Eylül 2023

Son Güncelleme Tarihi: 5 Aralık 2023

Eğer Bangkok‘a gidiyorsanız, Altın Buda Tapınağı (Wat Traimit) görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Ulaşımı oldukça kolay ve merkezi bir bölgede bulunuyor.

Bu yazıda Altın Buda (Golden Buddha) yani diğer adıyla Wat Traimit Tapınağı tarihçesi, hikayesi, nasıl gidileceği ve genel olarak bilmeniz gereken her şeyi bulabilirsiniz.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

Altın Buda Heykeli Tarihçesi

altın buda, altın buda tapınağı, altın buda heykeli, wat traimit, bangkok tapınak
Altın Buda Tapınağı (Wat Traimit)

Wat Traimit’in oldukça popüler olmasının sebebi, dünyanın en değerli ve en büyük saflıkta altın Buda heykeline ev sahipliği yapması. Tam adı Phra Phuttha Maha Suwanna Patimakon olarak bilinen bu heykel, yaklaşık 4 metre boyunda, 3 metre genişliğinde ve tahmini 5,5 ton ağırlığındadır.

Heykelin gövdesi %40 saflıkta, çeneden alına kadar olan kısım %80 saflıkta. 45 kg ağırlığındaki saç ve topuz ise %99 saf altındandır. Yani ortalamaya vurunca toplam %83 saflıkta altın. Bu altın 18 karat olup, 250 milyon Dolar değerinde olduğu belirtiliyor.

Heykel ilk olarak 13. yüzyılda Sukhothai‘da (Tayland’da bir şehir) yapılmış, daha sonra zamanın monkları(keşişler) Burma savaşı dolayısıyla yağmalanmaya karşı korumak istemişler. Tabii o kadar altın ister istemez göz kamaştırır 😄 Bu sebeple heykeli sıva ve badana ile kaplamışlar.

Heykelin gerçek değeri zamanla unutulmuş, ve bilenler de bir sır gibi saklamışlar. Yüzyıllar sonra 1955‘te ise bu heykel Bangkok – Wat Traimit‘teki yeni yerine taşınmaya başlanmış. Ancak taşınırken sıva ve badana soyulmaya başladıktan sonra içindeki altın ortaya çıkmış. Tabii, doğal olarak ülke çapında çok büyük bir olay olmuş. Ülkenin her tarafından ziyaretçi akınına uğramış. O günden beri de altını görülecek şekilde sergileniyor.

Bu arada Bangkok’ta ne yapılır? | Bangkok Gezi Rehberi yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Bu tapınakta sadece Altın Buda yok tabii ki de. Tapınağın içinde Çin bahçesi ve Budist eserler müzesi gibi yerler de bulabilirsiniz. Vaktiniz olursa müze kısmında gezip, Çin tarihi, tapınağın tarihçesi, altın Buda hikayesi ve budizm ile ilgili bilgiler de edinebilirsiniz.

Burası, hem Chinatown yani Çin Mahallesi gibi ünlü bir bölgede bulunması, hem de tarihçesi ve göz kamaştırıcı altın buda heykeli nedeniyle turistler arasında oldukça popüler.

altın buda, altın buda tapınağı, altın buda heykeli, wat traimit, bangkok tapınak
Wat Traimit Tapınağı (Golden Buddha)

Chinatown (Bangkok Çin Mahallesi)

Hazır yeri gelmişken Chinatown’dan da ufak bahsetmek istiyorum. Chinatown bildiğiniz üzere Çin Mahallesi demek. Yani kısacası Çin dışındaki ülkelerde bulunan ve Çinli insanların yaşadığı mahalleler anlamına geliyor.

Bangkok’ta bulunan Chinatown ise dünyanın en büyük Çin mahallelerinden biri olarak kabul ediliyor. Bunun sebebi bu mahallenin hem oldukça büyük bir bölgede bulunması ve Tayland’da genel olarak çok fazla Çin kökenli aileler olması.

Altın Buda Tapınağı bu Çin mahallesinin hemen girişinde yer alıyor. Zaten Bangkok gezinizde Chinatown’a yer vermeniz lazım, aynı zamanda bu tapınağı da görmeden geçmezsiniz.

Bu arada Chinatown’dan Bangkok’ta nerede kalınır? | En İyi 8 Bölge | Otel Tavsiyeleri yazısında bahsetmiştim.

Kısa bir not: Merhaba, ben Faruk. Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

altın buda, altın buda tapınağı, altın buda heykeli, wat traimit, bangkok tapınak
Altın Buda Heykeli (Bangkok)

Wat Traimit (Altın Buda Tapınağı) Hakkında Bilgiler ve Tavsiyelerim

  • Bangkok’un Chinatown bölgesinde bulunuyor. Burası oldukça büyük, eğer vaktiniz olursa bu çevrede en azından bir gece kalmanızı öneririm.
  • Tapınak her gün 08:00 – 17:00 saatleri arasında halka açık, ona göre planınızı yapın.
  • Giriş ücreti 100 Baht(2.75 Dolar) (Not: Bu yazıyı okuduğunuz tarihte değişmiş olabilir ama aşağı yukarı benzer fiyatta olur.)
  • Dini bir mekan olduğu için, ziyaretçilerin omuzlarını ve dizlerini örtecek şekilde saygılı giyinmeleri gerekmekte.
  • İçeri girerken ayakkabılarınızı çıkarmanız gerekiyor.
  • Girişte Altın Buda (Golden Buddha) ve tapınak hakkında detaylı bilgiler veren ücretsiz bir broşür var, almayı unutmayın.
  • Müze kısmını da gezmeyi unutmayın.
  • Çok büyük bir tapınak değil, toplamda yarım saat gibi kısa bir sürede gezersiniz.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

Ayrıca Tayland Gezilecek Yerler – Görmeniz gereken 12 yer yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Altın Buda Tapınağına Nasıl Gidilir?

Bu yazıda birkaç kez belirttiğim üzere bu tapınak Chinatown yanı Çin Mahallesinin hemen girişinde bulunuyor. Bu sebeple hem merkezi bir bölgede hem de ulaşımı kolay.

Lokasyon

Wat Traimit Google Haritalar Linki

Ulaşım

Aslında ulaşım için birden fazla seçenek var ancak benim önerim en kolay ve rahat olanı MRT raylı sistemini kullanmanız olur. MRT Hua Lamphong istasyonunda inince Chinatown ve Wat Traimit girişi yürüme mesafesi uzaklığında.

altın buda, altın buda tapınağı, altın buda heykeli, wat traimit, bangkok tapınak
MRT Hua Lamphong istasyonundan Wat Traimit’e giden yol

Metro çıkışında tuktukla bekleyen sürücüler olur, sizi yüksek bir fiyatla götüreceklerini söylerler, buna hiç gerek yok. Yukarıdaki haritada gördüğünüz üzere, yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Bu yazıda dünyanın en değerli Altın Buda Heykelinin bulunduğu Wat Traimit Tapınağından detaylıca bahsetmeye çalıştım. Umarım sizin için yararlı olmuştur.

Ayrıca Tayland Turistik Yerler – En Güzel 11 Yer yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Eğer sorularınız olursa Bana Ulaşın sayfası veya Instagram üzerinden mesaj atabilirsiniz.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

Faruk

Faruk Bayram. Tayland aşığı. 2014 senesinden itibaren Tayland'ın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına gezmediğim yeri, tatmadığım lezzeti kalmadı diyebilirim. Bu deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım. Takipte kalın.

En Yeni Yazılar