Loy Krathong ve Yi Peng | Tayland’ın Işık Saçan Festivalleri


Yayınlanma Tarihi: 24 Kasım 2023

Son Güncelleme Tarihi: 4 Ocak 2024

Loy Krathong ve Yi Peng Festivalleri, Tayland’ın en renkli ve göz alıcı etkinlikleri. Tabii bunun en büyük sebebi büyüleyici ışıklı ortamlar diyebilirim.

Bu yazıda aynı zaman diliminde gerçekleşen bu iki festivalden detaylıca bahsedeceğim. Ayrıca Tayland Festivalleri – Bilmeniz Gereken 16 Festival yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

Loy Krathong Festivali

Loy Krathong Festival, Tayland ışık festivali
Fotoğraf Kaynak: water_alternatives / CC BY-NC 2.0

Öncelikle Loy Krathong isminin nereden geldiğini öğrenmek lazım. Loy yani Tayca yazılışıyla ลอย “batmadan yüzmek“, Krathong yani Taycayla กระทง ise su üstünde yüzmeleri için bıraktıkları cismin adı. Yani kelime anlamı olarak “su üstünde batmadan yüzen nesne” diyebiliriz.

Krathong Nasıl Yapılıyor?

Loy Krathong Festival, Tayland ışık festivali
Ev yapımı bir “Krathong”

Taylandlı insanlar genelde bu nesneyi kendileri yapıyorlar ancak sokak satıcılarından alanlar da var tabii ki. Ayrıca okullarda her sene yarışma olur, en güzel Krathong’u kim yapacak diye. Bu yüzen nesneyi yaparken en çok kullanılan malzeme ise muz yaprakları. Zaten yeşil renginde olması da ordan geliyor. Zemininde ise yine muz ağaçlarının gövdesi kullanılıyor, böylece su üstünde kolayca yüzebiliyor. Çevresinde güzel çiçekler, ortasında ise mumlar ve tütsüler yakılarak renkli ve ışıklı bir görünüm elde ediliyor.

Zaten bu yüzden Loy Krathong’un bir diğer adı Işık Festivali diye geçiyor. Bu yaptıkları nesneyi suya bırakıp, kendilerine özgü dualarını edip, gidişini izliyorlar. Bu eylem “olumsuzluktan, negatiflikten, kötü şanstan uzaklaşma ve su tanrıçası Phra Mae Khongkha’ya şükran ifade etmenin sembolik bir hareketi” olarak belirtiliyor.

Loy Krathong Festivali Tarihçesi

Loy Krathong Festival, Tayland ışık festivali
Loy Krathong, Tayland kültüründe çok önemli bir yere sahip

Aslına bakarsanız bu festivalin tam olarak nasıl başladığı bilinmiyor ancak halkın çoğunluğu tarafından inanılan bir hikaye var. Tayland’ın Sukhothai Krallığı döneminde yani çok eskiden 1300’lü yıllarda o zamanın Kralının eşi/cariyesi Nang Noppamas isimli kadının ilk olarak bu Krathong’u yapıp Kral’a hediye ettiği anlatılıyor. Hediyeyi aldıktan sonra Kral, bu nesnenin üzerinde bulunan mumlar ve tütsüleri yakıp Sukhothai’da bulunan nehre bırakmış. Böylece bu gelenek başlamış. Hatta bu hikaye sebebiyle Loy Krathong şovlarında, gösterilerinde kadınlar Nang Noppamas gibi giyinirler.

Bu Festival Ne Zaman?

Genelde her Kasım ayında dolunay zamanı kutlanıyor, bu nedenle tam tarihi her sene değişiyor.

2023 senesi için 27 Kasım akşamı.

2024 senesi için 14-15 veya 16 Kasım akşamı olacağı belirtiliyor (Tam tarih belli olduğunda bu yazıyı güncellerim).

Loy Krathong Festivali Nerelerde Kutlanıyor?

Bu festivali kutlamak için tahmin edersiniz ki su kenarında bir yere gitmeniz lazım. Zaten Tayland’da çok fazla nehir var.

  1. Eğer Bangkok‘ta bulunuyorsanız en ünlü nehir olan Chao Phraya etrafına gitmenizi öneririm. Örneğin hemen nehir kenarında bulunan Asiatique veya IconSiam‘a gidebilirsiniz. Ayrıca burada bulunan tapınakların çevresinde de bu aktivitelere katılabilirsiniz. Zaten oldukça renkli bir festival alanı oluyor.
  2. Eğer Phuket‘te iseniz o zaman deniz kenarı ve göllerin olduğu yerlere gitmeniz lazım. Örneğin Nai Harn Lake, Karon Lake veya Patong Beach‘e gidebilirsiniz. Ayrıca kaldığınız otele sorun, onlar sizi en yakın yere yönlendireceklerdir.
  3. Eğer bu festivali çıkış noktasında kutlamak istiyorsanız o zaman Sukhothai şehrine gidebilirsiniz. Tabii bunun için günler öncesinden plan yapmanız lazım. Çünkü burası Bangkok’tan 7-8 saat uzaklıkta, otobüs veya trenle gitmeniz gerekiyor.
  4. Eğer bu zaman diliminde Tayland’ın kuzeyinde yani Chiang Mai taraflarında bulunuyorsanız, o zaman çok şanslısınız. Çünkü burada hem Loy Krathong hem de aşağıda bahsedeceğim festivale tanıklık edebilirsiniz.

Kısa bir not: Merhaba, ben Faruk. Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

Yi Peng Festivali

Yi Peng Festival, Tayland ışık festivali
Tayland Işık Festivali

Aynı zaman diliminde kutlanan Yi Peng, nefes kesen gökyüzü fenerleri gösterisiyle ünlü bir Tayland kuzeyi festivali. Bu festival Loy Krathong’la benzerlikler paylaşıyor ancak suya nesne bırakılmıyor, onun yerine gece gökyüzüne yükselen fenerler kullanılıyor.

Bu fenerleri yapmak için bambu ağacı, kağıt ve ateşleyici kullanıyorlar. Tayca’da Khom Loy adını verdikleri bu nesneleri gökyüzüne salıp süzülmelerini izliyorlar. Gece gökyüzüne yükselen binlerce fenerin görüntüsüyle birlikte büyülü ve inanılmaz bir ortam diyebilirim.

Yi Peng Festival, Tayland ışık festivali
Yi Peng Festivali

Bu aktivitenin talihsiz olaylardan uzaklaşma, iyi şans ve bereket getireceğine inanılıyor. Aynı zamanda meditasyon ve güzel bir gelecek için kendi inanışlarına göre dua ediyorlar.

Bu festival sadece Tayland’ın kuzeyi yani Chiang Mai, Chiang Rai taraflarında yapıldığı için eğer Tayland’ın bu tarafında bulunmuyorsanız, deneyimlemek zor. Ben Bangkok’ta yaşadığım için bu festivale hiç katılamadım ancak bu aktiviteyi deneyimledim. Yıllar yıllar önce 2016’da Taylandlı arkadaşlarımla birlikte yılbaşında Chiang Mai’a gitmiştim. O zaman öğrendim ki bu aktiviteyi yılbaşında da gerçekleştiriyorlar. Oldukça renkli, huzur dolu efsane bir ortam. Hatta çok güzel fotoğraflarım da vardı, ama o zamanlar sosyal medya doğru düzgün kullanmıyordum, sonra telefonum bozulunca resimleri kaybettim 🙁

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

Yi Peng Festival, Tayland ışık festivali
Chiang Mai – Tayland

Bu yazıda Tayland’ın en renkli ve bana göre en güzel festivallerinden Loy Krathong ve Yi Peng‘den bahsettim. Umarım beğenmişsinizdir.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

Ayrıca Tayland Gezilecek Yerler – Görmeniz gereken 12 yer yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Faruk

Faruk Bayram. Tayland aşığı. 2014 senesinden itibaren Tayland'ın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına gezmediğim yeri, tatmadığım lezzeti kalmadı diyebilirim. Bu deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım. Takipte kalın.

En Yeni Yazılar