Büyüleyici Güzelliğiyle Beyaz Tapınak | Tayland Wat Rong Khun


Yayınlanma Tarihi: 8 Kasım 2023

Son Güncelleme Tarihi: 4 Ocak 2024

Beyaz tapınak yani white temple hiç kuşkusuz Tayland’ın en ikonik tapınaklarından birisi. Bunun en büyük nedeni tabii ki de eşsiz bir tasarıma sahip olması.

Bu yazıda beyaz tapınak ile ilgili bilgiler, tarihçesi, tasarımı, bulunduğu bölge, nasıl gidilir, kısacası bilmeniz gereken her şeyi bulabilirsiniz.

Ayrıca Tayland Gezilecek Yerler – Görmeniz gereken 12 yer yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Bu arada yeni bir Instagram hesabı açtım. İstediğiniz zaman bana mesaj atabilirsiniz, takip ederseniz de çok sevinirim 🙂 Instagram: taylanddefterim

Beyaz Tapınak Tarihçesi

tayland beyaz tapınak, wat rong khun tapınağı, white temple
Tayland Beyaz Tapınak

Gerçek adı Wat Rong Khun olmasına rağmen bu adı bilen çok yok diyebilirim. Bunun sebebi ise tahmin edersiniz ki tasarımından dolayı. Bu yüzden herkes burayı White Temple yani Beyaz Tapınak olarak bilir. Hatta şöyle bir anımı da anlatayım. Tayland’da 2014 senesinden beri yaşamama rağmen bu tapınağı geçen seneye kadar ziyaret etmedim. Tabii bunun en büyük nedeni burada turist olarak yaşamadığım için diyebilirim. Geçen sene çalıştığım okul Tayland’ın kuzeyine bir gezi düzenledi, gezi planının içinde en çarpıcı yer olarak White Temple belirtilmişti, yani Taylandlı insanlar arasında da oldukça meşhur bir yer burası. Böylece Tayland’daki 8.yılımda sonunda burayı gezme fırsatım oldu 😀

Beyaz tapınağın mimarı ise Tayland’ın ünlü sanatçısı Chalermchai Kositpipat. Resimleri ile ünlü bu sanatçı 1997 yılında doğduğu şehir olan Chiang Rai’da bu tapınağı tasarlıyor. Aslında yüzyıllık bir yapı olan bu yer, öyle çok da bilinen bir tapınak değilmiş. Tabii sanatçı burayı satın alıp, tasarladığında ise eşsiz yapısıyla ünü de artmış.

Bu tapınağın tasarımı için gereken para ise kendi resimlerinden gelen gelirlerle karşılanmış. Bu tapınağın beyaz olmasının nedeni ise sanatçının gençlik yıllarında Sri Lanka’da bulunduğu sıralarda, orada bulunan beyaz heykeller ve tapınaklardan etkilenmesi.

tayland beyaz tapınak, wat rong khun tapınağı
Beyaz tapınakta bulunan ilginç görüntü

Tapınağa girişte geçtiğiniz küçük köprünün yanlarında yüzlerce el sizi karşılıyor. Bu ellerin anlamı ise; “Mutluluğa giden yolu geçerken, açgözlülüğü ve maddiyatı bırakmanız gerekiyor.” Zaten tapınakta çok fazla anlam taşıyan nesneler, resimler var. Ayrıca tapınağın içinde birçok duvar resmi de görebilirsiniz, sanatçı bu konuda oldukça yetenekli olduğu için farklı tasarımlarla çevreyi donatmış. Hatta Matrix filminden Neo, Kung Fu Panda, UFO, İkiz Kuleler, Micheal Jackson gibi oldukça ilginç resimler de var.

Ayrıca çevrede bulunan müzeler, galeriler ve güzel fotoğraflar çekebileceğiniz Golden Temple‘a da uğramayı unutmayın.

Kısa bir not: Merhaba, ben Faruk. Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

Beyaz Tapınak Nerede ve Nasıl Gidilir?

Beyaz tapınak Tayland’ın kuzeyinde Chiang Rai şehrinde bulunuyor. Aslına bakarsanız burası Tayland’a turist olarak gelenlerin çoğunluğunun es geçtiği bir bölge. Bunun en büyük sebebi ise bu taraflarda deniz, kumsal, adalar yok. Burada daha çok doğa, dağlar, yeşillik görebilirsiniz. Hatta burası Tayland’da yaşamak isteyenlerin yerleşmeyi düşündükleri ilk yerlerin başında geliyor. Bu bölgede oldukça sakin ve sessiz bir hayata tanıklık edebilirsiniz.

NOT: Bu tapınak, Tayland’ın uzak bir bölgesinde bulunduğu için burayı Tayland gezisinde kuzey için plan yapmış olanlara öneririm. Ayrıca bu konuda bana Instagram‘dan da yazabilirsiniz.

tayland beyaz tapınak, , white temple
Tayland White Temple – Wat Rong Khun

1. Chiang Mai’a Ulaşım

Chiang Rai’a gidebilmek için ilk önce Chiang Mai şehrine gitmeniz gerekiyor. Tayland’a ilk geldiğinizde büyük ihtimal ya Bangkok ya da Phuket’te olacaksınız. Bu sebeple Chiang Mai’a gitmek için ilk tavsiyem uçak olur. Gün içinde çok fazla uçak bulabilirsiniz.

Ancak şundan da bahsetmek istiyorum, bazı kişiler buraya otobüs veya trenle de gidiyor. Hatta çok zevkli yolculuk geçirdiklerini duyuyorum. Eğer bolca vaktiniz var ve görece daha ucuz bir seçenek arıyorsanız, böyle bir tecrübe deneyimleyebilirsiniz.

Saatler ve fiyatlara 12go web sitesinden bakmanızı öneririm. Hatta buradan kolayca rezervasyon yapabilirsiniz. Bu site benim yıllardır belki 50’den fazla kez kullandığım ve hiç sorun çekmediğim bir site. Kesinlikle öneririm.

NOT: Yukarıda verdiğim siteyle benim partnerlik anlaşmam var. Eğer rezervasyon yapmadan hemen önce verdiğim linke basarsanız, bana destek olur, beni çok mutlu edersiniz. Bana Destek Olun sayfasında bahsettim.

1.1 Turlarla Ulaşım

Benim önerim bu tapınağa turlarla gitmeniz olur. Bunun nedeni ise ulaşım gibi bir derdiniz olmaması, yanınızda rehberler bulunması ve turların içinde gezilecek çok daha fazla yerin bir paket halinde sunulması. Hatta bu yerlerin hepsine turlarla gidince, kendiniz yolculuk yapmanıza kıyasla çok daha ucuza geliyor. (Tapınaklara giriş ücreti de dahil içinde oluyor. Örneğin normalde kendiniz giderseniz Beyaz Tapınağa giriş ücreti: 100 Baht)

Klook sitesindeWhite Temple” diye aratınca promosyonlu güzel turlar çıkıyor. İçlerinde meşhur Mavi Tapınak, Siyah Ev Müzesi, Golden Triangle gibi yerler bulunan turlar da var. Spesifik olarak size bir tur önermek istemiyorum, çünkü bu promosyonlar bazen değişiyor, kendiniz en ucuz seçeneği bulmanızı öneririm. Ayrıca yorumları da kesinlikle okuyun. Bu turların hepsi de Chiang Mai’dan kalkıyor, yani ulaşım açısından toplanma noktalarına gitmeniz çok kolay olacaktır.

1.2 Kendi Başınıza Ulaşım

İlk olarak Chiang Rai şehrine ulaşmanız gerekiyor. Bunun için Chiang Mai-Chiang Rai arası otobüse veya minivanlere binebilirsiniz. Yolculuk toplam 4 saate yakın sürüyor ve saatlerine göre 250-350 Baht civarında.

Chiang Rai otobüs terminaline ulaştığınızda White Temple’a gitmek istediğinizi söyleyin. Tabii sizi ilk etapta oldukça pahalı olan tuktuklara yönlendirebilirler, onu istemediğinizi, toplu taşıma aracıyla gitmek istediğinizi belirtin. Böylece buraya giden otobüsler ve song taew denilen araçlar bulabilirsiniz. 20-30 Baht‘a oldukça ucuza gidebilirsiniz, yolculuk yaklaşık yarım saat sürüyor. Dönüşte de yine aynı şekilde dönebilirsiniz.

Not: Kendiniz gidiyorsanız, bu tapınağın açık olduğu saatleri de göz önünde bulundurun. (08:00 – 17:00)

Bu yazıda meşhur Tayland Beyaz Tapınak hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Umarım yararlı olmuştur.

Ayrıca Tayland’da ne kadar para harcanır? | Tayland Gezi Maliyeti yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

*** Merhaba Ben Faruk, 2014 senesinden itibaren yani 10 senedir Tayland’da yaşıyorum. Eğer benimle birebir görüşmek ve Tayland hakkında aklınıza gelebilecek bütün soruların detaylı cevaplarını bulmak istiyorsanız Danışmanlık Hizmetime bakabilirsiniz.

Kısa bir not: Bu sitede sizi rahatsız etmemesi için reklama yer vermiyorum. Bu sebeple bana destek olmak isterseniz Bana Destek Olun sayfasına bakabilirsiniz.

Faruk

Faruk Bayram. Tayland aşığı. 2014 senesinden itibaren Tayland'ın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına gezmediğim yeri, tatmadığım lezzeti kalmadı diyebilirim. Bu deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım. Takipte kalın.

En Yeni Yazılar